Zimbabwe wraca do kryptowalut w ramach piaskownicy regulacyjnej

Udostępnij artykuł

Bank Rezerw Zimbabwe chciały uregulować rynek kryptowalut i rozpoczął tworzenie specjalnej polityki zarządzania najnowszymi technologiami.

 

Zimbabwe jest w Polsce znane z bezprecedensowego wzrostu inflacji, która doprowadziła około 10 lat temu do powstania banknotów o wielkości 100 000 000 000 000 dolarów Zimbabwe! Przyczyną było początkowo wysiedlanie białych farmerów i oddawanie ich ziemi lokalnym mieszkańcom. Problem stał się jeszcze większy, gdy zaczęto na dużą skalę drukować nowe banknoty.  Również dzisiaj kraj dręczony problemami monetarnymi – inflacja wyniosła około 540% w lutym

Zmiana trendu? 

Na początku roku 2018 Centralny Bank Zimbabwe zakazał transakcji oraz procesowania płatności związanych z kryptowalutami. Powodem przedstawionym przez władze było zagrożenie możliwością prania brudnych pieniędzy przy użyciu krypto. Przedstawiciel Banku centralnego John Mangudya powiedział wtedy:

 

“Bank Rezerw nakazał wszystkim instytucjom bankowym nie dostarczać usług finansowyach żadnej osobie, bądź firmie związanej lub rozliczającej płatności w kryptowalutach.”

 

“Natura kryptowalut sprawia, iż jest to waluta wybierana przez przestępców oraz ludzi piorących brudne pieniądze”

 

Zakazanie kryptowalut w kraju o bardzo wysokiej inflacji odebrało ludziom możliwość ulokowania swoich środków w bezpieczniejszych aktywach, jak stablecoiny czy Bitcoin.

 

Czas na nowe regulacje 

W ostatnim czasie w Zimbabwe pojawiło się sporo nowych startupów, działających w sektorach takich jak ubezpieczenia, płatności czy trading. W trakcie ostatniej konferencji przedstawiciel Banku Rezerw Zimbabwe zaproponował powstanie regulacyjnej piaskownicy – rozwiązania, które w Polsce tworzone jest przez KNF. Tak zwany sandbox będzie pozwalał fintechom związanym z kryptowalutami odnaleźć się w stosowanych w Zimbabwe regulacjach. 

Sandbox bedzie to również miejsce do do eksperymentów oraz zdobywania środków. Według członka BRZ Josephat Mutepfa:

“Rynek kryptowalutowy jest w dużej części związany z młodszą generacją, która ma większe problemy ze zdobywaniem kapitału.”

“Jednocześnie kryptowaluty sprawiają problemy z regulacją, ponieważ w przypadku wzrostu ich popularności odbierają narzędzia Banku Centralnego, takie jak dawanie pożyczek”.

 

Problem z wypieraniem waluty lokalnej przez krypto wydaje się marginalny na świecie, jednakże w kraju takim jak Zimbabwe, gdzie inflacja zazwyczaj wynosi ponad 100%, jest on realny. Czekamy z niecierpliwością na rozwój sytuacji oraz na adopcję krypto w Zimbabwe, gdzie większość populacji nie posiada konta bankowego. Jednakże, wallet praktycznie każdej kryptowaluty można założyć posiadając tylko smartphona.

 

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!