Sektor DeFi nie zamierza się zatrzymywać i nada się powiększa, a w momencie pisania tego tekstu Całkowita Wartość Zablokowana wynosi 3,66 miliardy dolarów. W tym tekście przyjrzymy się coinowi, który pobił wszelkie rekordy wzrostów YEarn Finance (YFI)

Historia i wykorzystanie projektu

Za projektem praktycznie stoi tylko jedna osoba czyli Andre Cronje. To on stworzył stworzł token YFI, który pozwala na zarządzanie całym zestawem narzędzi związanych z yearn.finance. Co ciekawe jego dobre intencje są niepodważalne, ponieważ nie skorzystał on z możliwości przyznania sobie części coinów jako “nagrody założycielskiej”. Doprowadziło to do bardzo korzystnej sytuacji, ponieważ YFI ma chyba najbardziej korzystny model dystrybucji, a każdy kto inwestował w początkowej fazie projektu podejmował podobne ryzyko, mając podobne informacje na temat projektu. Sytuację można częściowo porównać z Bitcoinem, gdzie grupa zapaleńców działała od początku dla dobra coina, a o konceptu pre-mine czy nagrody założycielskiej jeszcze nie było.

Na czym polega YFI?

Yearn Finance jest swoistym poszukiwaczem i agregatem zysków z DeFi, który według DeFi pulse posiada na dzień dzisiejszy 157 milionów w całkowitej wartości zablokowanej. Projekt działa głównie poprzez automatyczne wpłacanie stablecoinów i plonów z wielu protokołów, takich jak AAVE, Compound i dYdX.
Innymi słowy aplikacja oferuje dość intuicyjny sposób wprowadzania różnych możliwości farmingu za pomocą kilku kliknięć. W protokole pojawiają się nowe pule, które, choć ryzykowne, przesuwają potencjalne zarobki zarobki do granic możliwości, aby jak najlepiej wykorzystać to co ma do zaoferowania DeFi.

3 Sposoby zarabiania na YFI

  • Wykorzystanie protokołu Yearn
  • Zapewnianie płynności
  • Udział w zarządzaniu

Twórca o projekcie

Gdy token zarządzania został wydany przez YFI, twórca stwierdził, że powinien on być wykorzystwany do zarządzania platformą, a osoby, które „nie są zainteresowane zarządzaniem platformą, powinny trzymać się od niej z daleka”. Według projektu token ten ma wartość zerową.

„Powtarzamy, ma zerową wartość finansową. Nie ma pre-mine, nie ma sprzedaży, nie można tego kupić, nie, nie będzie na Uniswap, nie, nie będzie aukcji. Nie mamy tego wszystkiego ”.

Stało się inaczej co wiele mówi na temat obecnego stanu rynku. Co więcej token trafił na Uniswap, a w ostatnich dniach nawet na Poloniex! Mimo, iż w 24 godzinach YFI stracił wiele w kontekście całkowitej wartości zablokowanej (prawie -50%) to nadal jest 8 największym projektem DeFi (TVL) według DefiPulse!

Tweet sprzed kilku dni mówiący o wzrostach razy x1000 (cena YFI spadła od tego momentu)

Jak długo jeszcze potrwa Hype na DeFi?

W trakcie pisania tego tekstu Bitcoin jest wciąż powyżej 10 000 dolarów za sztukę, a ETH znacznie powyżej 320 USD (najwyższy wynik od 5 miesięcy). W ostatnich miesiącach taka wycena BTC i ETH spotykała się niedźwiedzią odpowiedzią ze strony inwestorów. Tym razem jednak nastroje na rynku wydają się być bardziej pozytywne, a ceny ETH i BTC znacznie niedowartościowane w stosunku do reszty rynku.