Wskaźnik dominacji Bitcoina (BTCD) utracił długoterminowy obszar wsparcia i jest w trakcie testowania go jako oporu. O ile nie uda mu się odzyskać tego poziomu, trend jest niedźwiedzi.

Długoterminowy spadek

BTCD spada od września 2019 roku, kiedy osiągnął wysoki poziom na 73,02%. Od tego czasu podąża za opadającą linią oporu. Spadek był początkowo stopniowy, ale przyspieszył na początku maja 2020 r.

W lipcu wartość spadła z długoterminowego poziomu wsparcia na 62%, co nie zdarzyło się od ponad roku. Obecnie oczekuje się, że ten obszar będzie działał jako opór.

Jednak wskaźniki techniczne zaczęły wykazywać pierwsze oznaki odwrócenia, odkąd MACD utworzył kolejne słupki o wyższym impecie. Ponadto zarówno RSI, jak i stochastyczny RSI są wyprzedane. Jednak żadne z nich nie wygenerowało jeszcze żadnej zwyżkowej dywergencji.

Wykres BTCD dzięki Tradingview

Ewentualne odbicie zostaje odrzucone

Kryptowalutowy trader @Anbessa100 przedstawił wykres dominacji Bitcoina, który pokazuje, że jego wartość osiągnie obszar 59%. Przewiduje on odbicie, które oznaczałoby spadek altcoinów. Od publikacji tweeta BTCD faktycznie odbił się od dna na 59% i osiągnął wartość 61%.

Źródło: Twitter

Jednak szanse na wybicie się kursu BTCD z obszaru 61% wydają się nikłe. Opór jest wzmacniany przez krótkoterminową, malejącą linię oporu i 50-dniową średnią kroczącą (MA).

Ponadto stochastyczny RSI właśnie wykonał niedźwiedzi krzyż.

Podczas gdy na RSI istniała bycza dywergencja, w rezultacie nastąpiło już odbicie, a ukryta niedźwiedzie dywergencja, która miała miejsce później, neutralizuje poprzednią byczą. Dlatego należy się spodziewać, że BTCD powróci do trendu spadkowego.

Przebicie powyżej opadającej linii oporu i obszaru oporu na 62% unieważniłoby tę niedźwiedzią możliwość.

Wykres BTCD dzięki Tradingview

Liczba fal

Od początku 2018 roku BTCD prawdopodobnie zakończyło zwyżkowy, impulsywny wzór pięciofalowy, który zakończył się poprzednim maksimum we wrześniu 2019 roku.

Od tego czasu BTCD koryguje wewnątrz czegoś, co wygląda jak złożona korekta W-X-Y (na biało poniżej). Korekta powinna zakończyć się pomiędzy poziomami 0,5-0,618 Fib całego ruchu w górę, znajdującymi się odpowiednio na poziomach 49,5-54%.

Ze względu na czas potrzebny na zakończenie impulsu zwyżkowego kurs może osiągnąć dno w okolicach grudnia 2020 roku.

Wykres BTCD dzięki Tradingview

Bliższe spojrzenie na falę Y ujawnia kolejną złożoną korektę (na czarno), w której kurs jest w ostatniej nodze w dół. Ruch ten powinien doprowadzić BTCD do celu między 49-54%.

Wykres BTCD dzięki Tradingview

Podsumowując, BTCD powinien wznowić ruch spadkowy w kierunku 54%. Przełamanie z oporu na 62% i opadającej linii oporu unieważniłoby tę możliwość.