Błyskawiczny wzrost aktywności handlowej na zdecentralizowanych giełdach DEX nie zwalnia. Nic dziwnego, że wolumen obrotu przekroczył 4 miliardy dolarów w lipcu.

Miesięczne wolumeny DEX są w  biegu od początku 2020 roku. Wielkość wzrosła w ciągu ostatnich 3 miesięcy z rzędu.

Platformy DEX nadal przyciągają ogromne wolumeny handlowe, a ich tokeny  mają zapewniać większe zwroty niż te z giełd scentralizowanych (CEX).

DEX lipiec 2020: 12-krotny wzrost rok po roku

Źródło: Dune Analitycs

Według danych z platformy analitycznej Dune Analytics, całkowity wolumen DEX przekroczył w lipcu prawie 4,3 mld USD, ustanawiając nowy miesięczny rekord  (ATH). Odpowiada to wzrostowi o około 200% w porównaniu z aktywnością handlową odnotowaną w czerwcu.

W rzeczywistości suma DEX w lipcu 2019 r. oznacza wzrost o ponad 1,100% w porównaniu z lipcem 2020 r. W chwili pisania tego artykułu, wolumen obrotu w sierpniu już przekroczył 0,6 miliarda USD. Jeśli ten kurs utrzyma się przez resztę miesiąca, nowy miesięczny ATH za sierpień jest nieuchronny.

Wzrost wolumenu transakcji DEX następuje pośród ogromnego szumu wokół rynku zdecentralizowanych finansów ( DeFi ). Według DeFiPulse.com, łączna wartość obrotów DeFi (TVL) wynosi 4 miliardy dolarów .

Z 10 najważniejszych protokołów DeFi od TVL trzy to platformy DEX. Biorąc pod uwagę wzrost plonów i potrzebę niezaufanej wymiany tokenów, nie powinno dziwić, że miesięczne wolumeny DEX rosną.

Niemniej jednak scentralizowane giełdy nadal dominują na scenie kryptowalut. Według danych z usługi analizy rynku TokenInsight , wolumen DEX w drugim kwartale 2020 roku wyniósł 191,4 miliarda dolarów w porównaniu z platformami CEX, które wyniosły 5,25 biliona dolarów.

W kontekście: z 191,4 miliardów dolarów, które DEXy odnotowały w drugim kwartale 2020 roku, jest to ten sam poziom, co w drugim kwartale 2017 roku dla platform CEX.

Uniswap dominuje w krajobrazie handlu detalicznego

Chociaż Uniswap ma prawie 50% mniej użytkowników niż Kyber, nadal ma największy udział w wolumenie obrotów DEX. Pomimo kontrowersji, czy EtherFlyer jest „prawdziwym DEXem”, większość analiz zdecentralizowanej wymiany zwykle nie bierze pod uwagę platformy estońskiej.

Źródło: TokenEinblick

W lipcu Uniswap osiągnął wolumen 1,76 miliarda dolarów, czyli około 40% całkowitego miesięcznego wolumenu obrotów zdecentralizowanych giełd. Dane TokenInsight pokazują, że wolumen obrotu Uniswap wyniósł 565 mln USD w drugim kwartale 2020 r. Dane Dune Analytics wyniosły 899 mln USD za ten sam okres.

Wzrost wolumenu handlu Uniswap oznacza, że ​​oparty na Ethereum DEX wyprzedził niektóre scentralizowane giełdy kryptowalut. W rzeczywistości 24-godzinny wolumen Uniswap w wysokości 88,4 miliona USD przyniósł więcej transakcji niż Poloniex (54,8 miliona USD) i Gemini (26,7 miliona USD) łącznie.