Willy Woo: wielka konsolidacja Bitcoina i dno na 29 000 USD

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Willy Woo twierdzi, że Bitcoin znajduje się w pierwszej wielkiej konsolidacji rynku byka 2021.

  • Analityk on-chain przedstawił na Twitterze 5 wykresów.

  • Ich parametry pozwalają lepiej zrozumieć, w jakim momencie cyklu jest dziś Bitcoin.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

W obliczu aktualnej akcji cenowej Bitcoina (BTC) wielu inwestorów i traderów zadaje sobie pytanie o długoterminową kondycję rynku kryptowalut. Czy paraboliczne wzrosty z końcówki 2020 i początku 2021 to dopiero początek hossy? Czy trwająca korekta jest tylko wpisaną w 4-letni cykl Bitcoina trampoliną do wyższych cen? A może szczyt tego cyklu już za nami, a ATH w obszarze 42 000 USD pozostanie z nami na wiele kolejnych miesięcy, a może lat?

Z pomocą przychodzi unikatowa dla technologii blockchain transparentność sieci i związana z nią analiza on-chain. Dzięki możliwości śledzenia, gromadzenia i przetwarzania dowolnej ilości danych z sieci Bitcoin uzyskujemy spektrum rzetelnych informacji na temat bieżącej kondycji rynku. Najbardziej znanym analitykiem on-chain niezmiennie pozostaje Willy Woo, który w ostatniej serii tweetów podzielił się swoimi obserwacjami.

Pierwsza wielka konsolidacja

Zdaniem Willy’ego Woo aktualnie znajdujemy się w pierwszej wielkiej konsolidacji rynku byka z 2021 roku. Nie twierdzi on zatem, że szczyt miał już miejsce, a wzrosty zostały zakończone. Bieżącej akcji cenowej nie nazywa też korektą, lecz jedynie konsolidacją.

Konsolidacja jest – jak podaje słownik tradingu – wykorzystywana „dla opisania ruchu cen instrumentów inwestycyjnych oscylujących na tym samym poziomie”. Świadczy o niezdecydowania inwestorów i bardzo często jest przez nich wykorzystywana do akumulacji i dystrybucji – budowaniu swoich pozycji tradingowych i inwestycyjnych. Warto dodać, że zwykle pojawia się w trakcie wyraźnych trendów rynkowych i często następuje po niej kontynuacja kierunku trendu.

Jeżeli zatem Bitcoin przechodzi aktualnie okres konsolidacji w dużym zakresie cenowym (29 000 – 42 000 USD), to może być to zwiastunem rychłej kontynuacji rynku byka. Jakie argumenty analizy on-chain przytacza Willy Woo na poparcie swojej tezy?

SOPR czyli profit sprzedawców

Pierwszy wykres, który przedstawia Woo, dotyczy parametru SPOR (Spent Output Profit Ratio). Ilustruje on poziom zysku pochodzący z bieżącej sprzedaży BTC. Jeżeli dotyka on poziomu 1.0 (zielone kółko), to ma miejsce reset na rynku. Stało się to w drugiej połowie stycznia.

Wykres SOPR (24h MA) / Źródło: Twitter

Ewentualne zejście poniżej poziomu 1.0 wymagałoby sprzedaży Bitcoina przez inwestorów ze stratą. Byłby to też wyraźny sygnał rozpoczęcia rynku niedźwiedzia, za którym – zdaniem Woo – nic aktualnie nie przemawia.

Uzupełnieniem perspektywy kreślonej przez wykres SPOR w długim terminie jest drugi wykres, w którym ten sam parametr jest uśredniony na wyższym interwale (168 godzin). Również w tym ujęcie można zauważyć poziom bliski resetu na rynku. Woo z przekorą nawiązuje do ostatniej pompy ceny Bitcoina przez Elona Muska, która zanegowała pełny reset parametru SPOR do linii 1.0.

Wykres SOPR (168h MA) / Źródło: Twitter

Indeks siły on-chain

Na kolejnym wykresie widzimy rewelacyjnie zestawienie wartości RSI (Relative Strength Index) na blockchainie w tym i poprzednim cyklu. W obydwu przypadkach RSI odbijało się od granic wzorca rozszerzającego się klina (broadening wedge). Jak wynika z wykresu, aktualnie RSI jest bliskie odbicia od dolnej ściany tego wzorca.

Wykres on-chain RSI / Źródło: Twitter

Zdaniem Woo świadczy to o zdrowym ochłodzeniu tego kluczowego oscylatora i zbliżeniu się do jego pełnego resetu. Jednocześnie dostrzegamy, że znaczna część wzorca dla bieżącego rynku pozostaje wciąż niewypełniona.

Przybywa użytkowników i hodlerów

Następny wykres prezentuje wskaźnik ENG (Entity Net Growth), monitorujący napływ nowych użytkowników sieci Bitcoin. Woo zauważa, że pomimo trwającej konsolidacji wzrost liczby użytkowników jest wyższy niż w dowolnym wcześniejszym okresie trwającego cyklu. Innymi słowy wciąż pojawiają się nowe osoby, które kupują Bitcoina oraz generują swoje adresy i klucze.

Wykres Entities Net Growth / Źródło: Twitter

I wreszcie ostatni, piąty wykres, który być może przedstawia najbardziej byczą perspektywę ze wszystkich zebranych tu danych. Mowa o niezwykle czerwonym parametrze LSC (Liquid Supply Change). Jego bardzo niski poziom wprost odzwierciedla kryzys płynności Bitcoina.

Dobitnie to świadczy o zdominowaniu rynku przez hodlerów – długoterminowych inwestorów, którzy nie są zainteresowani sprzedażą w krótkim i średnim terminie. Woo twierdzi, że aktualni kupcy to „ekstremalnie silni HOLDerzy”.

Wykres Liquid Supply Change / Źródło: Twitter

Warto zauważyć, że głębia czerwonego wykresu przebija analogiczny okres z poprzedniego cyklu, w którym cena była jeszcze daleka od szczytu. Jeżeli wskaźnik LSC jest prawidłowym wyznacznikiem kondycji rynku, to jesteśmy jeszcze przed połową wzrostów.

Konkluzja

Wszystkie 5 wykresów analizy on-chain dają lepszą orientację, w jakim momencie bieżącego rynku byka jesteśmy. Dzięki prostym acz wnikliwym komentarzom Willy’ego Woo możemy bardziej odpowiedzialnie podjąć decyzje inwestycyjne i zająć lub zreorganizować swoją pozycję w rynku krypto.

Na koniec swojego wątku Woo pokusił się określenie dna bieżącej konsolidacji na 29 000 USD w dziennym zamknięciu. Zastrzega, że jedynie czarny łabędź (black swan) mógłby zaprowadzić cenę niżej. Z kolei górną granicę do najbliższych wzrostów, która – jak dodaje – szybko rośnie, ustalił na 56 000 USD:

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!