Vitalik Buterin sugeruje portfele społecznościowe przeciw kradzieży kryptowalut

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Portfele społecznościowe mogą zmniejszyć kradzież kryptowalut.

  • Obecne portfele sprzętowe na rynku mają wiele wad.

  • Korzystanie z zaufanych opiekunów może chronić klucze publiczne.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, wciąż wprowadza innowacje w branży, a jego ostatnia sugestia ma na celu rozwiązanie eskalacji problemu bezpieczeństwa portfela kryptowalut.

Kradzieże i straty to jedne z głównych barier utrudniających masową adopcję kryptowalut. Każdego roku oszuści, hakerzy i exploity naruszają bezpieczeństwa portfeli, przez co straty liczone są w miliony dolarów. Żaden portfel nie jest w 100% bezpieczny pomimo działań marketingowych niektórych producentów portfeli sprzętowych. Tu wkraczają portfele społecznościowe.

Użytkownicy Ledgera bardzo ucierpieli w ostatnich miesiącach w wyniku masowego naruszenia bezpieczeństwa danych z serwerów firmowych. Portfele sprzętowe mogły i zostały opróżnione, a firma niewiele zrobiła, aby zrekompensować swoim klientom, a nawet zbadać te kradzieże.

Desperacko potrzebne są lepsze rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, a Buterin uważa, że portfele społecznościowe to krok we właściwym kierunku.

Czym są portfele społecznościowe?

Nowszy rodzaj inteligentnego portfela kontraktowego, to portfel społecznościowy. Może potencjalnie zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i znacznie lepszą użyteczność niż poprzednie opcje.

Buterin przyznaje, że portfele sprzętowe nie są rozwiązaniem, ponieważ użytkownicy muszą polegać na firmie, która je produkuje. Nadal są magnesem dla hakerów i oszustów i nadal stanowią centrum awarii.

Stosunek skradzionych środków do liczby przejętych urządzeń jest bardzo wysoki.

Portfele z wieloma podpisami to jeden krok w kierunku lepszego bezpieczeństwa, ale portfele społecznościowe mogą pójść jeszcze dalej, dodał Buterin.

Społeczny system naprawczy ma jeden „klucz podpisu”, którego można używać do zatwierdzania transakcji. Do tego zestaw co najmniej trzech lub więcej „opiekunów”. Większość z nich może współpracować w celu zmiany klucza podpisu na koncie.

Buterin dodał, że portfel będzie działał normalnie, z transakcjami podpisywania jednego klucza, ale jego funkcja bezpieczeństwa wejdzie w grę w przypadku straty:

Użytkownik może po prostu skontaktować się ze swoimi opiekunami i poprosić go o podpisanie specjalnej transakcji, aby zmienić podpisany klucz publiczny zarejestrowany w umowie portfela na nowy.

Wybór „opiekunów” również może zwiększyć bezpieczeństwo, ponieważ dostęp uzyskają tylko zaufane osoby. Aby zmniejszyć ryzyko ataków na opiekunów i zmowy, osoby nie muszą znać swojej tożsamości.

Skarbce dla dodatkowego bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo można zwiększyć za pomocą skarbców wraz z portfelami społecznościowymi, zapobiegając utracie kluczy podpisujących w wyniku ataków hakerskich lub phishingowych. Skarbce z opóźnieniami w transakcjach i ograniczonymi możliwościami finansowymi mogą dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo.

Buterin wspomniał, że jedynymi dwoma dostawcami portfeli oferującymi obecnie jakąś formę naprawy społecznej są Argent i Loopring, które niedawno uruchomiły wydobywanie płynności w warstwie 2. Doszedł do wniosku, że bezpieczeństwo powinno być bardziej w centrum uwagi, a przejście na rozwiązania L2, takie jak rollupy, może jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo w przyszłości.

Masowa migracja całego ekosystemu do pakietów zbiorczych jest równie dobrą okazją, aby odwrócić wcześniejsze błędy ekosystemu Ethereum i nadać portfelom multisig. Smartkontraktowe portfele mogą przybrać bardziej centralną rolę w zabezpieczaniu funduszy użytkowników.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Martin pisze o cyberbezpieczeństwie i informatyce od dwóch dekad. Ma wcześniejsze doświadczenie w tradingu oraz aktywnie zajmuje się branżą blockchain i kryptowalut od 2017 roku.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now