Zobacz więcej

Vitalik Buterin: Ethereum może 100-krotnie zwiększyć skalowalność w ciągu kilku miesięcy

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Vitalik Buterin twierdzi, że rozwiązania drugiej warstwy mogą przeskalować sieć Ethereum nawet 100-krotnie w ciągu kilku miesięcy.
  • Problemy ze skalowaniem to już od dłuższego czasu bolączka sieci Ethereum.
  • Rozwiązania warstwy pierwszej i drugiej w połączeniu pozwolą sieci na ponad 1000 razy większe skalowanie.
  • promo

Według Vitalika Buterina, rozwiązania drugiej warstwy mogą przeskalować sieć Ethereum nawet 100-krotnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Vitalik Buterin nt. skalowalności ETH

Problemy ze skalowaniem to już od dłuższego czasu bolączka sieci Ethereum. Wraz z rosnącym trendem DefI, opłaty transakcyjne wzrosły do niespotykanych poziomów. Małe transakcje stały się nieopłacalne, a wielu inwestorów zaczęło łapać się za głowę, obserwując jak drogie stało się korzystanie z sieci.

Autor białej księgi Ethereum i jeden z jego współzałożycieli, Vitalik Buterin, poruszył te kwestie w podcaście Tima Ferrisa. Rozmawiając z Navalem Ravikantem, Buterin poruszył kluczowe problemy, które dręczą ekosystem Ethereum. Panowie głównie rozmawiali jednak o rozwiązaniach skalowania warstwy 1 i 2.

Buterin dyskutował na temat rozwiązań drugiej warstwy, jako lekarstwa dla obecnych problemów ze skalowalnością. Zapewniają one bowiem sposób na przechowywanie informacji o transakcjach na oddzielnym, wyznaczonym łańcuchu, przed połączeniem ich w serie transakcji w mainnecie Ethereum.

Są one zaprojektowanie specjalnie, aby złagodzić problemy, z którymi obecnie boryka się sieć. Wraz z Ethereum 2.0 pojawią się też inne usprawnienia. Wśród nich m.in. sharding – rozwiązanie skalowalności warstwy pierwszej. Buterin twierdzi, że usprawnienia sieci wejdą w życie bardzo szybko, a sharading będzie gotowy wcześniej, niż powstanie potrzeba na jeszcze większą skalowalność.

Vitalik uważa także, że rozwiązania takie jak Optimism, zwiększą skalowalność sieci 100-krotnie już w ciągu najbliższych miesięcy. Nic nie jest jednak zupełnie kolorowe. Buterin stwierdził również, że z nową technologią wiążą się zagrożenia, a co za tym idzie niektórzy nie będą się czuli komfortowo przechodząc na nowe rozwiązania.

Myślę, że na pewno jest wiele osób, które nie będą czuły się komfortowo przechodząc tylko dlatego, że jest to nowa technologia, a nowa technologia zawsze wiąże się z ryzykiem, ale spodziewam się, że będzie mnóstwo zastosowań.

Co to jest Sharding?

W przeciwieństwie do rozwiązań warstwy drugiej, sharding jest integracją warstwy pierwszej. Powinien on wejść w życie wraz z wydaniem Ethereum 2.0, a jego celem jest bezpośrednie ulepszenie istniejącego blockchaina.

W obecnej formie każdy węzeł działający na Ethereum musi przetwarzać każdą, przechodzą przez niego pojedynczą transakcję. Chociaż taka walidacja zapewnia wysokie bezpieczeństwo, to jednocześnie ogranicza prędkość walidacji.

Po wprowadzeniu shardingu sieć zostałaby podzielona na mniejsze części, czyli tzw. shardy. Zawierałyby one niezależne rejestry transakcji. W takim wypadku każdy węzeł przetwarzałby transakcje tylko dla określonych shardów. Według Buterina, rozwiązania skalowania warstwy pierwszej i drugiej w połączeniu pozwolą sieci na ponad 1000 razy większe skalowanie.

Zwiększenie skalowalności z całą pewnością miałoby także pozytywny wpływ na cenę samego ETH. Nie pozostaje nam więc nic innego niż oczekiwanie na kolejne wieści od deweloperów.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane