Uniswap wpadł pod lupę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC)

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęła dochodzenie w sprawie największej zdecentralizowanej giełdy na świecie - Uniswap.

  • SEC przygląda się marketingowi Uniswap i usługom, które oferuje inwestorom.

  • Według seryjnego przedsiębiorcy Alistaira Milne'a, SEC nie może zamknąć Uniswap ani żadnej innej platformy DeFi.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wszczęła dochodzenie w sprawie największej zdecentralizowanej giełdy na świecie – Uniswap.

Sponsorowane

Sponsorowane

Według raportu Wall Street Journal, SEC przygląda się marketingowi Uniswap i usługom, które oferuje inwestorom. Dochodzenie to ma miejsce zaledwie miesiąc po tym, jak przewodniczący komisji – Gary Gensler stwierdził, że regulator sprawuje kontrolę nad platformami DeFi.

Uniswap jest zdecentralizowaną giełdą opartą na Ethereum, która pozwala użytkownikom na wymianę tokenów zbudowanych na Ethereum. W przeciwieństwie do giełd takich jak Binance i Coinbase, Uniswap nie posiada centralnego podmiotu. Projekt ten zyskał ogromną popularność, aby stać się niekwestionowanym liderem w przestrzeni DEX. Co więcej, może on nawet rywalizować z niektórymi scentralizowanymi giełdami pod względem wolumenu.

Sponsorowane

Sponsorowane

W ciągu ostatnich 24 godzin, Uniswap przetworzył 1,62 miliarda dolarów. Jest to lepszy wynik niż obroty Bithumba, Krakena, Bitfinexa i Binance.US. Szczyci się również posiadaniem 2,9 miliarda dolarów w całkowitej zablokowanej wartości (TVL).

Pomimo tego, że Uniswap to zdecentralizowana platforma, teraz trafiła pod lupę amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Według anonimowych źródeł, regulator bada “jak inwestorzy korzystają z Uniswap i sposób, w jaki jest on wprowadzany na rynek.”

SEC odmówił odpowiedzi na prośby mediów, w tym z WSJ, twierdząc, że ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza doniesieniom o dochodzeniu. Tymczasem rzecznik Uniswap powiedział WSJ, że jest “zaangażowany w przestrzeganie praw i przepisów regulujących branżę oraz w dostarczanie organom regulacyjnym niezbędnych w każdym dochodzeniu informacji”.

SEC nie może zamknąć Uniswap ani żadnej innej platformy DeFi

Dochodzenie w sprawie Uniswap jest najbardziej wyraźnym sygnałem SEC, że zamierza ona regulować sektor DeFi. Od samego początku istnienia, zakładano że zgodnie ze swoją naturą, sektor DeFi jest poza zasięgiem regulatorów. Przecież platformy takie jak Uniswap są zdecentralizowane.

Jednakże, presja regulacyjna zaczęła dotykać i DeFi. W lipcu Uniswap wycofał ze swojego interfejsu aplikacji 100 tokenów. Monety te zostały usunięte tylko z aplikacji, jednak wciąż pozostały na protokole Uniswap, który jest całkowicie autonomiczny i niezmienny.

Podczas wycofywania tokenów, platforma zasugerowała, że było to spowodowane presją regulacyjną. Uniswap twierdził, że stale “monitoruje zmieniający się krajobraz regulacyjny” i stara się do niego dostosować.

W zeszłym miesiącu, przewodniczący SEC Gary Gensler udzielił wywiadu dla WSJ, w którym wypowiedział się na temat zdecentralizowanych finansów. Twierdził on, że platformy DeFi mają pewne cechy, które sprawiają, że przypominają mu one rodzaj podmiotów regulowanych przez SEC. Gensler stwierdził:

Nadal istnieje grupa ludzi, którzy nie tylko piszą oprogramowanie, jak oprogramowanie open-source, ale często włączają do niego zarządzanie i opłaty. Dla promotorów i sponsorów w środku tego jest jakaś struktura motywacyjna.

Jednakże, według seryjnego przedsiębiorcy Alistaira Milne’a, SEC nie może zamknąć Uniswap ani żadnej innej platformy DeFi. Może jednak sprawić, że korzystanie z tych platform będzie nielegalne, podobnie jak w przypadku dark netu.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz