Uniswap traci dominacje po zakończeniu farmingu UNI

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Najbardziej znana na świecie zdecentralizowana giełda - Uniswap, ostatecznie zakończyła farmienie swoich natywnych tokenów UNI.

  • Zamknięcie farm UNI uwolniło również płynność wartą ponad 1 mld dolarów.

  • Uniswap stracił swoją dominację i jest obecnie czwartym co do wielkości projektem.

  • Członkowie społeczności Uniswap przedstawili propozycję wznowienia działalności.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

17 listopada najbardziej znana na świecie zdecentralizowana giełdaUniswap, ostatecznie zakończyła farmienie swoich natywnych tokenów UNI. Zamknięcie farm UNI uwolniło również płynność wartą ponad 1 mld dolarów.

Spotkanie społeczności Uniswap

Przed zakończeniem farmingu UNI, giełda zorganizowała pierwsze zebranie społeczności. Spotkanie miało na celu ustalenie kolejnych kroków, jakie należy podjąć po zakończeniu farmingu na platformie. Niestety nie podjęto jednoznacznej decyzji. Nikt nie złożył propozycji przedłużenia farmingu UNI, ani utworzenia nowych puli.

Przeprowadzone przez członka zespołu “Monet Supply” spotkanie, rozpoczęło się od podsumowania ostatnich działań na Uniswap. Krypto podcaster Matt Aaron poprosił o sugestie dotyczące zakończenia farmingu UNI na giełdzie. Wg. niego kluczowe było by zapobiec pojawieniu się kolejnego “ataku wampirów”. Według Aarona, najważniejszym krokiem było przekonanie inwestorów do pozostania na giełdzie nawet po zakończeniu działań zachęcających takich jak własnie farming.

Od momentu uruchomienia we wrześniu, Uniswap prowadził cztery różne pule płynności. Każda z nich gromadzi co tydzień 583 333 UNI, co daje ponad 2,4 mld dolarów. Dzięki właśnie tym pulom płynności, a dokładniej zarabianiu na nich, Uniswap zdołał zdobyć pozycję nr. 1 na rynku DeFi.

Zanim zakończył się farming UNI, na rynku istniał strach, że posiadacze tokenów zaczną się wyprzedawać. Jednak patrząc w dłuższej perspektywie czasowej, posunięcie to może sprzyjać cenie UNI. Innym powodem niepokoju było uwolnienie miliarda dolarów ETH z puli.

Uniswap traci dominację

Po zakończeniu farmingu UNI, Uniswap odnotował gwałtowny spadek płynności. Płynność platformy spadła z 3,3 mld do 1,7 mld dolarów. Co ciekawe, SushiSwap (główny konkurent Uniswap) zaczął oferować premie dla tych samych puli i w tym samym dniu, w którym zakończyło się farmienie tokenów Uniswap.

Uzytkownik Twittera o nicku Hasu nazwał to mikro “atakiem wampirów”. Według niego, jedyna różnica jest taka, że SushiSwap posiada teraz więcej unikalnych produktów i nie jest już zwykłym klonem Uniswapa.

To posunięcie sprawiło, że całkowita wartość zablokowana (TVL) na platformie SushiSwap wzrosła o miliard dolarów. Wzrost TVL SushiSwap sprawił, że stał się on szóstym co do wielkości protokołem DeFi. Co więcej, Uniswap stracił swoją dominację i jest obecnie czwartym co do wielkości projektem. Aktualnie pozycję Uniswapa zajął protokół Maker.

Aby zaradzić skutkom, członkowie społeczności Uniswap przedstawili propozycję wznowienia działalności.

Zgodnie z tą propozycją kontynuowane będzie farmienie prowadzone na czterech głównych parach aktywów: WBTC/ETH, USDC/ETH, USDT/ETH oraz DAI/ETH. Wznowienie działalności spodziewane jest na 4 grudnia.

W momencie pisania tego artykułu, token UNI spadł o 5,2% i kosztuje około 3,34 dolara. Jego kapitalizacja rynkowa wynosi 718 662 222 USD, a dzienny wolumen 293 116 178 USD.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!