Branża kryptowalut cały czas prężnie się rozwija, a cyfrowe aktywa coraz częściej są uznawane przez regulatorów na całym świecie. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, Unia Europejska do 2024 roku, planuje wprowadzić kryptowaluty i technologię blockchain w swoich głównych działaniach. W ten sposób UE ma zamiar promować szersze wykorzystanie cyfrowych finansów.

UE wykorzysta kryptowaluty…

Według wewnętrznych dokumentów, które przytoczyła agencja Reuters, UE opracowała plany wykorzystania kryptowalut i blockchaina. Pomimo, że 78% płatności w strefie euro dokonywanych jest za pomocą fiatów, Unia Europejska, chce jak najszybciej przejść na płatności “natychmiastowe”.

W ciągu najbliższych czterech lat organy regulacyjne będą dążyć do stworzenia przepisów, które pozwolą na wykorzystanie kryptowalut i blockchaina do międzynarodowych przekazów pieniężnych. W dokumentach możemy przeczytać:

Do 2024 r. UE powinna wprowadzić kompleksowe ramy umożliwiające upowszechnienie technologii rozproszonej księgi (DLT) i aktywów kryptograficznych w sektorze finansowym […] Powinna również zająć się ryzykiem związanym z tymi technologiami.

UE chce, aby płatności natychmiastowe stały się bardziej powszechne. W dużej mierze przyczyniła się do tego pandemia COVID-19, która wymusiła na ludziach dokonywanie bezdotykowych transakcji.

…i blockchain

Komisja chce również wdrożyć technologię blockchain, aby usprawnić wymianę danych w sektorze finansowym. Pozwoliłoby to na pobudzenie konkurencji i stworzenie szerokiej gamy usług, przy jednoczesnym zachowaniu unijnej zasady “takie samo ryzyko, takie same zasady, takie same regulacje”.

Do 2024 r. zasada wydawania paszportów i licencji powinna mieć zastosowanie we wszystkich dziedzinach, które mają duży potencjał w zakresie finansów cyfrowych.

– stwierdzono w dokumentach. Oczekuje się, że do 2021 roku, możliwości zawierania transakcji natychmiastowych staną się “nową normą”.

Komisja oceni wpływ opłat pobieranych od konsumentów za płatności natychmiastowe i będzie wymagać, aby nie były one wyższe niż opłaty za regularne przelewy.

W raporcie dodano, że nowe przepisy wejdą w życie w ciągu najbliższych czterech lat, jak tylko zakończone zostaną prace nad regulacjami AML/KYC.

Zaledwie tydzień temu, w Internecie pojawił się wyciek 167-stronicowego projekt dokumentu Komisji UE. Zawiera on strategię regulacyjną Unii Europejskiej w zakresie aktywów cyfrowych. Wg. tego dokumentu, komisja zamierza opracować ramy prawne, które jasno określą sposób regulacji wszystkich kryptowalut.