Trump powołuje się na ustawę o produkcji obronnej, zmuszając GM do produkcji wentylatorów

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Prezydent Trump nakazał firmie GM rozpoczęcie produkcji wentylatorów.

  • Ustawa o produkcji obronnej umożliwia kontrolę prezydencką w czasie wojny.

  • Zwiększenie produkcji może pomóc fabrykom wykazującym oznaki spowolnienia.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Prezydent Donald Trump powołał się na mało znane prawo, aby zmusić producenta samochodów General Motors do produkcji wentylatorów. [Bloomberg] Nazywane Ustawą o Produkcji Obronnej (DPA) z 1950 r. prawo zezwala urzędującemu prezydentowi na kierowanie fabrykami w celu obrony narodowej.

Stosowanie DPA przez Trumpa odzwierciedla głębię problemów, przed którymi stoi amerykańska gospodarka. Potrzeba stosowania ekstremalnych środków jest nadal oczywista, szczególnie w świetle ogromnych problemów spowodowanych przestraszeniem COVID-19.

Chaos gospodarczy

Wprowadzenie tego prawa nastąpiło, gdy gospodarka Stanów Zjednoczonych i gospodarki światowe gwałtownie spadły. Niewiele krajów pozostało bez zmian, ponieważ zaczęły pojawiać się niedobory, a liczba bezrobotnych wzrosła.

Dodatkowe obciążenia dla gospodarki będą się nasilać wraz z obawami dotyczącymi łańcucha dostaw i wyprzedażami akcji. Wraz ze wzrostem presji wzrosło również zapotrzebowanie na produkcję artykułów medycznych.

Błogosławieństwo z niebios

Wykorzystanie fabryk do produkcji wentylatorów i materiałów medycznych może być dla producentów zaskoczeniem. Jednak zamówienie może przyjść jako ratunek dla firm. Na przykład Elon Musk już zaoferował przekazanie wentylatorów do Nowego Jorku.

W związku z dramatycznym zamknięciem gospodarczym wpływającym na sprzedaż samochodów firmy skutecznie wstrzymały produkcję w amerykańskich fabrykach. Zmiana przeznaczenia tych fabryk na zaopatrzenie medyczne najprawdopodobniej pozwoli utrzymać pracowników przez pewien czas i wygenerować przychody dla firm.

Niezależnie od tego, czy zostały one zakupione, czy wyprodukowane, Musk powiedział, że oddaje wentylatory bezpłatnie.

Jednak taktyka negocjacyjna Trumpa została zakwestionowana. Publicznie zgromił General Motors za opóźnienia. Zapytany o komentarze powiedział:

„Nasze negocjacje z GM dotyczące zdolności dostarczania wentylatorów były owocne, ale nasza walka z wirusem jest zbyt pilna, aby pozwolić, żeby proces kontraktowania przebiegał w normalnym tempie”.

Rynki rosną, a potem spadają

Ogólna reakcja na działania prezydenta przyniosła zieleń na rynkach pod koniec tygodnia, ale w piątek zanotowano kolejny spadek. Bitcoin, najwyraźniej niezależny od akcji, utrzymywał się na stałym poziomie powyżej 6500 dolarów, a następnie spadł do 6200 dolarów w sobotę.

Działania prezydenta Trumpa w czasie wojny mogą, ale nie muszą mieć pozytywnego wpływu na gospodarkę. Wiele pozostaje nieznanych w związku z trwającym kryzysem gospodarczym.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Dawid studiował dziennikarstwo we Wrocławiu. Chciał został ekspertem sportowym, ale zakochał się w nowych technologiach. Po raz pierwszy dowiedział się o kryptowalutach w 2015 roku, lecz zaczął o tym pisać w 2017. Dzisiaj skupia się głównie na wykorzystaniu technologii blockchain w nowych branżach.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!