Zdaje się, że FOMO (ang. fear of missing out), czyli “strach przed utratą okazji” powraca na rynek krypto po ponad dwóch latach względnej nieobecności. Wiele tokenów związanych z projektami DeFi znacznie rośnie, wraz z licznymi aktualizacjami protokołów i coraz popularniejszym farmingiem płynności.
Kolejny dzień zapowiada kolejny rekordowy czas na rynkach DeFi, ponieważ całkowita wartość zablokowana w projektach DeFi (TVL) osiąga 1,82 miliarda dolarów. W ciągu ostatniego miesiąca rynek DeFi wzrósł o 90%, a spekulanci i inwestorzy prześcigają się w depozytach na platformach w zamian za wysokie stopy zwrotu i możliwości zarabiania na dostarczaniu płynności.
Jeśli obecna tendencja się utrzyma, w tym miesiącu spodziewać się można osiągnięcia TVL w wysokości 2 miliardów dolarów. Ta liczba jest wciąż niewielka w porównaniu z całkowitą kapitalizacją rynku kryptowalut wynoszącą 260 miliardów dolarów, ale jest to dowód na bardzo szybki rozwój tego raczkującego ekosystemu finansowego opartego przede wszystkim na Ethereum.
Tokeny DeFi w modzie, 0x na czele
Wiele tokenów związanych z DeFi rośnie i zostawia daleko w tyle pozostałe kryptowaluty, których wykresy wyglądały w ostatnich 24 godzinach dość stabilnie. Ogólnie rzecz biorąc, rynek altów w 2020 szczególnie nie zachwyca – całkowity wzrost kapitalizacji rynku krypto wyniósł w tym roku 35%. Dla porównania, wartość DeFi (mierzona jako TVL) wzrosła o 170% w stosunku do początku roku.
Jedną z “cyfrowych perełek” ostatnich dni jest protokół 0x, którego token ZRX wzrósł o 23%, osiągając dziś najwyższy poziom od dwóch miesięcy – 0,43 USD. 0x to protokół zdecentralizowanej giełdy, który umożliwia wymianę peer-to-peer tokenów w sieci Ethereum.
Za wzrostami tokena ZRX, który podczas boomu ICO osiągnął swoje ATH w wysokości 2,40 USD, stoi uruchomienie w tym tygodniu własnego DEX-a o nazwie Matcha. Zespół jest przekonany, że ich nowy DEX z prostą funkcją wyszukiwania i szeroką ofertą tokenów będzie znakomicie służyć traderom, którzy są nowi na rynku DeFi.
Matt Taylor, szef marketingu w 0x, porównał Matchę do Robinhooda DEXów, ponieważ oferuje znacznie lepszy design i wygodę użytkowania w stosunku do konkurencji. Przestrzeń DeFi ewidentnie potrzebuje czegoś prostszego w użyciu, jeśli ma zyskać szersze zastosowanie i przyciągnąć masy.
Obecnie systemy i platformy są dość skomplikowane, a ich skuteczna obsługa wymaga pewnego poziomu wiedzy technicznej czy doświadczenia. Na blogu Matcha twórcy protokołu przyznali, że większość giełd i produktów DeFi jest skrajnie wymagające od użytkowników:
Od czasu do czasu słyszeliśmy od osób, które regularnie korzystają z DEXów, że momentami wciąż mogą być przerażające. Niezależnie od tego, czy traci się pieniądze z powodu znacznego poślizgu cenowego (slippage), czy błędu grubego palca
Matcha agreguje ceny za pomocą interfejsu API 0x, który wykorzystuje inteligentne przekierowywanie zleceń i ich podział na kilka platform i dostawców. Matcha dzieli transakcje na 0x Mesh, Kyber, Uniswap, Curve, Oasis i własne źródła płynności, aby zaoferować najlepsze ceny.
Nowy DEX obsługuje liczne tokeny ERC-20 i pary handlowe do stablecoinów i Bitcoina. Oczywiste jest, że rynek krypto potrzebuje bardziej przyjaznych dla użytkownika platform, a Matcha może być pierwszą z nich.
Nadchodząca aktualizacja Kyber Network i rajd tokena KNC
KNC od Kyber Network to kolejny gwałtownie rosnący token DeFi. W ciągu kilku dni KNC skoczyło prawie o 50%, osiągając najwyższy poziom od dwóch lat, czyli blisko 2 USD kilka godzin temu. Ostatni raz token KNC osiągnął 2 USD w maju 2018 r., gdy rynek krypto był na skraju załamania po wcześniejszym ATH.
Kyber Network ma przejść istotną aktualizację w ciągu kilku dni, co napędza wzrosty i FOMO na natywny token platformy. Według wpisu na blogu aktualizacja Katalyst ma się odbyć 7 lipca.
Aktualizacja obejmie szereg usprawnień technicznych mających na celu zwiększenie zdecentralizowanej płynności dla DeFi. Zapowiadane jest także uruchomienie KyberDAO, platformy społecznościowej ułatwiającej zdecentralizowane zarządzanie protokołem.
Tak jak wcześniej Compound Finance i Balancer, Kyber wprowadza możliwości pozyskiwania płynności (tzw. liquidity farmingu) dla posiadaczy KNC. Po głosowaniu ustalono podział opłat sieciowych w następujący sposób; 65% przeznaczone będzie na staking, 30% trafi do Fed Price Reserves (FPR), a 5% na odkup tokenów KNC i ich palenie.
Ogłoszono również, że:
Po uruchomieniu Katalyst posiadacze KNC mogą stake’ować swoje tokeny na KyberDAO i współzarządzać protokołem, głosując nad ważnymi propozycjami i parametrami, jednocześnie zdobywając wynagrodzenie (w ETH) za ich wysiłki.
Czynności podejmowane w ramach KyberDAO zostaną podzielone na „epoki”, przy czym każda z epok będzie trwała dwa tygodnie, z wyjątkiem pierwszej “Epoki 0”, która rozpocznie się 7 lipca.
Ogłoszenie o wprowadzeniu nagród za staking spowodowało, że cena tokena KNC osiągnęła dwuletnie szczyty, ponieważ, jak wspomniano, wzrost DeFi znacznie przewyższa wzrosty pozostałych kryptowalut. Kyber zajmuje obecnie 15 miejsce w rankingu DeFi według DeFi Pulse.
Płynność na platformie rośnie, chociaż nie zaobserwowano gwałtownych skoków, jak to było w przypadku Compound i Balancera. Całkowita wartość środków zablokowanych na platformie w ciągu ostatniego miesiąca oscylowała wokół poziomu 7 milionów dolarów.
Gelato uruchomione na mainnecie
Ogłoszono uruchomienie na sieci głównej protokołu automatyzacji Ethereum (Ethereum Automation Protocol) o nazwie Gelato. Gelato to narzędzie dla programistów do automatyzacji realizacji smart kontraktów na Ethereum. Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem:
Zamiast budować własną infrastrukturę węzłów i polegać na niej, programiści mogą skorzystać z Gelato i błyskawicznie tworzyć niezależne, zautomatyzowane dappy
Gelato zostało zintegrowane z wiodącą na rynku zdecentralizowaną siecią wyroczni Chainlink, aby zapewnić dostęp do szybkiej wyroczni dot. ceny gazu/gwei. Umożliwia to programistom stworzenie smart kontraktów w celu automatycznego wykonywania transakcji w zależności od ceny gazu i zawieszenia automatyzacji transakcji, jeśli ceny gazu wzrosną powyżej określonego progu.
Zautomatyzowane dAppy są używane przez wiele protokołów DeFi, takich jak MakerDAO, DeFi Saver i Set Protocol. Można je wykorzystać do zautomatyzowanych mechanizmów zapobiegania likwidacji, przywracania równowagi portfela oraz monitorowania wskaźników zabezpieczenia pozycji dłużnych w celu likwidacji pozycji niedostatecznie zabezpieczonych.
Cena Chainlinka nieznacznie spadła w ciągu dnia, spadając o pół procenta do wartości poniżej 4,80 USD. LINK wykazywał stały wzrost w ciągu ostatnich trzech miesięcy, podwajając w tym czasie swoją wartość do obecnych poziomów.
Tymczasem Ethereum wydaje się być nadal w trendzie spadkowym, z niewielką stratą wartości w ciągu dnia i -2,6% względem zeszłego weekendu. ETH oscyluje obecnie wokół poziomu 225 USD, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi 25 miliardów USD według CoinMarketCap.
Do innych tokenów DeFi, które dziś zyskują na popularności i wartości, należą Ren, który jest tokenem platformy zapewniającej mechanizm wprowadzania Bitcoinów na giełdy ERC-20 na rynkach DeFi (tzw. Wrapping Bitcoina). Token skoczył o 20% w ciągu ostatnich 24 godzin, osiągając najwyższy w historii poziom 0,18 USD.
ZkRollup DEX i protokół płatności Loopring, również cieszą się popularnością z podobnym wzrostem o ok. 20% w ciągu ostatniego dnia. Zdecentralizowany protokół rynków prognostycznych Augur również notuje dwucyfrowe zyski.
Tokeny DeFi są nowym hitem w świecie zasobów cyfrowych, a jedynym elementem, który w tej chwili nie reaguje cenowo, wydaje się być fundament tego ekosystemu finansowego, czyli Ethereum. Czy wzrost 2. na świecie kryptowaluty jeszcze przed nami?