W ciągu ostatnich trzech dni cena Tezos (XTZ) wzrosła o 36% i osiągnęła nowe ATH na poziomie 4,42 USD.

Długoterminowe prognozy są bycze, lecz aktualnie cena przechodzi fazę krótkiej korekty. XTZ zyskuje na wartości również względem BTC, ale nie przebija jeszcze istotnego obszaru oporu.

Historyczne wybicie

Nowe ATH zostało osiągnięte w wyniku wybicia z długoterminowego trójkąta wstępującego, wewnątrz którego XTZ znajdowało się od marca 2020 r. Dzienny wykres pokazuje gwałtowne, potwierdzone zwiększonym wolumenem wybicie z oporu na 3,25 USD w dniu 8 sierpnia, retest tego poziomu w kolejnym dniu i kontynuację.

Formacja trójkąta została zapoczątkowana w marcowym kryzysie, w trakcie którego Tezos dosięgnął dna na poziomie 1 USD. Od tamtego czasu wielokrotnie zbliżał się lub testował opór na 3,25 USD w kwietniu, czerwcu, dwukrotnie w lipcu i po raz ostatni na początku sierpnia.

Wykres XTZ/USD dzięki Tradingview

Wskaźniki techniczne w interwale dziennym są bycze. MACD dynamicznie rośnie, a RSI znajduje się w terytorium kontrolowanym przez byki, powyżej poziomu 70. Co więcej na obydwu wskaźnikach również zauważalne jest silne wybicie z długoterminowej linii oporu.

Nowe ATH nieomal idealnie osiągnęło poziom 1.618 negatywnego Fib oraz tygodniowy R3, gdzie zgodnie z oczekiwaniami cenę czeka krótkoterminowa korekta. Pomimo tego, że aktualnie Tezos znajduje się w fazie odkrywania ceny, spodziewane poziomu oporu są możliwe do wyznaczenia. Po ewentualnym przebiciu poziomu 4,42 USD dalszych obszarów oporu można spodziewać się na 5,2 USD (2 neg Fib) oraz 6,4 USD (2,618 neg Fib).

Wykres XTZ/USD dzięki Tradingview

Długoterminowe prognozy

Kryptowalutowy trader @CryptoPatel narysował bardzo optymistyczną prognozę dla ceny XTZ z celem na 20 USD. Jego zdaniem potwierdzone przebicie oporu 3,63 USD na tygodniowej świecy otwiera drogę do 452% zysku:

Scenariusz taki jest możliwy, jeżeli Tezos podąży za liderami nowego rynku byka – przykładowo za Chainlinkiem – a jednocześnie w najbliższych tygodniach będziemy świadkami dużych wzrostów Bitcoina i Ethereum.

Krótkoterminowa korekta

Na wykresie interwału godzinnego zauważamy rozpoczynającą się korektę. Jej pierwszym przejawem jest niedźwiedzia dywergencja widoczna na MACD i RSI. Cena w ostatnich godzinach rosła, lecz impet wskaźników malał.

Aby utrzymać silną dynamikę trendu wzrostowego, korekta nie powinna wyjść poza 0,382 Fib całego ruchu w górę na poziomie 4 USD. Poziom ten prawie pokrywa się z innym obszarem wsparcia w postaci tygodniowego R2.

Ponadto poprzednie ATH wynosi 3,95 USD. Jeżeli Tezos utrzyma tutaj wparcie – które jawi się jako dobra okazja zakupowa – to możemy wkrótce spodziewać się kolejnego ruchu w górę.

Wykres XTZ/USD dzięki Tradingview

XTZ/BTC jeszcze nie w ATH

Sytuacja na wycenie Tezosa względem Bitcoina jest podobna do pary BTC/USD. Główna różnica polega jednak na tym, że aktualne wybicie nie osiągnęło nowego ATH, lecz potwierdziło długoterminowy opór.

Cena systematycznie spadała od ATH z dnia 20 lutego na poziomie 4073 satoshi. Od tego czasu nastąpił gwałtowny spadek i odbicie od dna w okolicach 2444 satoshi, który to poziom stał się długoterminowym wsparciem dla trójkąta zstępującego.

Formacja ta została przełamana obecnym wybiciem z dnia 8 sierpnia. W kilka dni Tezos odnotował 33-procentowy ruch w górę, który idealnie odbił się od długoterminowego oporu na na 3740 satoshi, nieco ponad tygodniowym poziomem R3. Aby również dla dla tej pary mógł zrealizować się byczy długoterminowy scenariusz, Tezos musi najpierw poradzić sobie z tym oporem.

Aktualnie następuje krótkoterminowa korekta i prawdopodobnie nastąpi retest zstępującej linii długoterminowego oporu i okolic R2 na 3400 satoshi. Należy się spodziewać, że opór ten będzie teraz służył jako wsparcie.

Wykres XTZ/BTC dzięki Tradingview

Podsumowując, akcja cenowa Tezosa uwolniła się z kilku długoterminowych obszarów oporu i spodziewany jest dalszy trend wzrostowy.