Medalla jest najprawdopodobniej ostatnią siecią testową przed uruchomieniem długo wyczekiwanego ETH 2.0. Od wielu wcześniejszych testnetów różni się ona tym, iż jest publiczna i można dołączyć do sieci, tym samym wspomagając powstanie ETH 2.0.

27 lipca fundacja Ethereum opublikowała na swoim Twitterze dostęp do tak zwanego launchpada, który miał umożliwić łatwe stakowane coinów na nowym testnecie. Mimo wszystko przez pewien czas wydawało się, iż do sieci dołączył zbyt mała ilość walidatorów – informował o tym w twittach Hudson Jameson z Ethereum Foundation.]

“Oto podsumowanie dzisiejszego uruchomienia testnetu Eth 2.0 Medella z mojej perspektywy: Sieć testowa została pomyślnie uruchomiona i działa tak, jak powinna. Jednak udział walidatorów jest niski. Doświadczamy z pierwszej ręki, jak działa sieć z
mała liczba walidatorów i jak to się poprawi, gdy więcej walidatorów pojawi się online! Do tego służą sieci testowe i jestem podekscytowany, widząc rozwój sytuacji, gdy coraz więcej osób korzysta z sieci testowej. Bądź na fali. Nadchodzi Eth2 :)”

Na szczęście od tego tego czasu pojawiło się ponad 20,000 walidatorów oraz ponad 650,000 ETH, które zostało zastakowane w ramach sieci Medalla. Tak duże zainteresowanie oznacza, iż testnet będzie można kontynuować bez obawy o to że ilość walidatorów jest zbyt niska – dowiedzieliśmy się z kolejnych tweetów Hudsona.

Przyszła cena ETH?

Po chwilowym przebiciu poziomu 400 dolarów 2 sierpnia ETH trzyma się od kilku dni w okolicach $230 dolarów za sztukę. Przyszłe wzrosty ceny aktywa będą najprawdopodobniej związane z sukcesem ETH 2.0, które najwcześniej zostanie uruchomione w listopadzie.

Dla twórcy projektu Vitalika Buterina celem jest podążanie do świata “w którym Ethereum jest czymś, co jest tylko regularną częścią życia ludzi w wielu różnych społecznościach i w wielu różnych kontekstach”. Możliwe to będzie dzięki osiągnięciu większej skalowalności w sieci ETH, której możemy oczekiwać w przyszłym roku. Pojawi się wtedy w ramach sieci znacznie więcej aplikacji oraz gier, które z pewnością przyspieszą adopcję kryptowalutową.
Tymczasem dłuższej perspektywie czasowej Ethereum ma nadzieję na ewolucję w kierunku całego finansowego ekosystemu poprzez proof-of-stake. Wtedy niewątpliwe również duży kapitał oraz międzynarodowe instytucje pojawią się, aby w bezpieczny sposób ulokować pieniądze zapewniając decentralizację sieci.

Konkurencja

Obecnie jedyną przeszkodą na drodze do stania się gigantem w ramach nowego zdecentralizowanego świata dla Ethereum wydaje się konkurencja. Jedną z nich jest na przykład opisywany na łamach BIC Avalanche, który chciałby zostać Blockchainem 3.0, a 2 tygodnie temu w ramach ICO zebrał $46,200,000 w kilka godzin. O AVAX wypowiedział się nawet twórca ETH:

“Myśle że spokojnie można powiedzieć, iż Avalanche i Bitcoin mają podobny stopień legitymizacji. Avalanche to prawdziwie interesująca technologia”

Kolejnym konkurentem dla ETH może być Cardano, którego zespół już pracuje nad mostem dla aplikacji ERC20, aby bezproblemowo mogły one migrować z sieci ETH. Mimo wszystko projekt Avalanche jest w powijakach, a Cardano jeszcze nie wprowadziło smart kontraktów w ramach swojej sieci (choć niedawno pojawiło się Shelley które pozwala na staking), więc przed nami długa i ciekawa droga.