Zobacz więcej

SWIFT chce stać się pośrednikiem dla transgranicznych CBDC

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • SWIFT we współpracy z Accenture opublikował dokument dotyczący cyfrowych walut banków centralnych (CBDC).
  • SWIFT chce kontynuować i rozszerzyć swoją obecną rolę i stać się zaufanym pośrednikiem dla transgranicznych płatności CBDC.
  • Sieć płatności rozważa też stworzenie własnej sieci DLT.
  • promo

Wczoraj SWIFT we współpracy z Accenture opublikował dokument dotyczący cyfrowych walut banków centralnych (CBDC).

Kluczowym punktem wyjścia jest to, że SWIFT chce kontynuować i rozszerzyć swoją obecną rolę i stać się zaufanym pośrednikiem dla transgranicznych płatności CBDC. Thomas Zschach, Chief Innovation Officer w SWIFT powiedział:

Cieszymy się, że będziemy aktywnie wspierać naszą społeczność w kwestiach związanych z CBDC i napędzać odpowiedzialne innowacje zgodne z naszą strategiczną wizją natychmiastowych transakcji typu end-to-end.

W listopadzie 2020 roku SWIFT zaangażował firmę Accenture do zbadania tematu CBDC. Dodatkowo, zainteresował się on szerszym ekosystemem aktywów cyfrowych.

Z drugiej strony można zauważyć, że Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) już teraz dogłębnie bada ten obszar. Również pod kątem płatności transgranicznych. BIS koncentruje się jednak na bankach centralnych, podczas gdy SWIFT działa raczej na poziomie banków komercyjnych i płatności.

Jak zauważa SWIFT, obecnie około 80 % pieniądza znajdującego się w obiegu to pieniądz banków komercyjnych. Systemy CBDC będą prawdopodobnie dwupoziomowe, z bankami centralnymi rozprowadzającymi cyfrową walutę za pośrednictwem banków i dostawców płatności w sposób podobny do fizycznej gotówki. Dlatego też SWIFT widzi dla siebie rolę na szczeblu płatności jako organizacji współpracującej, która poprzez partnerstwa będzie prowadzić prace badawcze nad CBDC.

Główne obszary zainteresowania i eksperymenty

SWIFT planuje zbadać cztery obszary, przy czym początkowo skupi się na zapewnieniu wsparcia sieciowego. Innymi słowy, celem jest umożliwienie interoperacyjności między sieciami płatniczymi CBDC i sieciami płatniczymi niebędącymi CBDC, a także sieciami cyfrowych aktywów. Obejmuje to umożliwienie transferów między systemami rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) a sieciami CBDC w ramach procesu emisji i realizacji CBDC. Jeszcze w 2019 r. firma Accenture współpracowała z SAP w celu zintegrowania płatności opartych na tokenach z platformą RTGS.

Pierwszy eksperyment SWIFT obejmuje zaaranżowanie transakcji transgranicznej między tradycyjnym hurtowym systemem płatności RTGS, a platformą CBDC opartą na DLT.

Drugi eksperyment polega na przeprowadzeniu transakcji pomiędzy dwoma odrębnymi CBDC, z których jeden wykorzystuje technologię Quorum, a drugi Corda. Międzyłańcuchowa wymiana CBDC wykorzystuje smart kontrakty z blokadą czasową i nie wymaga zaangażowania SWIFT. Jednakże płatność obejmuje banki korespondentów i to właśnie tutaj SWIFT wchodzi do gry.

Przyszła eksploracja CBDC

Przewiduje się, że dostawcy usług płatniczych będą oferować innowacyjne aplikacje na bazie CBDC, takie jak programowalne pieniądze. Dlatego też drugim obszarem, który SWIFT planuje zbadać w przyszłości, jest oferowanie aplikacji.

Po trzecie, spółka chce dostarczać kluczowe usługi sieciowe, w tym usługi związane z tożsamością, potwierdzaniem transakcji, usługi notarialne lub definiowanie struktury tokenów. Na koniec SWIFT rozważa stworzenie sieci DLT. W dokumencie możemy przeczytać:

Sieci Distributed Ledger Technology (DLT), na której budowane są CBDC. Chociaż konieczne byłyby zmiany w platformie i infrastrukturze SWIFT, by móc działać jako sieć (sieci) CBDC jako usługa, rozważymy i ocenimy tę potencjalną rolę w miarę rozwoju ekosystemu CBDC.

Obecnie SWIFT zapewnia platformę wymiany informacji. W przypadku CBDC, zwłaszcza tokenizowanego, transakcja i waluta są integralne. Dlatego SWIFT twierdzi, że planuje zbadać swoją rolę zarówno w zakresie przesyłania informacji z płatnościami CBDC, jak i “jako nośnik rzeczywistej wartości CBDC w jakiejkolwiek formie, w jakiej jest ona emitowana.”

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane