W weekend pojawił się raport, w którym stwierdzono, że członkowie społeczności krypto i zdecentralizowanych finansów (DeFi) planują podjąć działania przeciwko założycielowi Yearn Finance, Andre Cronje, i członkom jego zespołu. Burza rozpoczęła się w związku z włamaniem do Eminence, który spowodował utratę kilku milionów dolarów w funduszach kryptograficznych.

Pod koniec września Cronje zamieścił na Twitterze kilka zwiastunów projektu, który opracowywał dla gospodarki „multiwersum gier” o nazwie Eminence Finance. W tym czasie Cronje oświadczył, że inteligentne kontrakty zostały wdrożone na Ethereum, ale system był zaplanowany na za trzy tygodnie.

W ciągu kilku godzin od opublikowania tweeta platforma Eminence oparta na niewymienialnych tokenach przyciągnęła około 15 milionów dolarów od farmerów DeFi napędzanych przez FOMO, którzy gromadzili niesprawdzone i niezweryfikowane inteligentne kontrakty ESM.

Kilka godzin później Cronje odkrył, że kontrakty zostały już wykorzystane na pełne 15 milionów dolarów. Złodziej zwrócił 8 milionów dolarów z powrotem na prywatne konto dewelopera, co jednak pozostawiło niedobór w wysokości 7 milionów dolarów.

Niezadowoleni członkowie społeczności DeFi, którzy finansują proces przeciwko Cronje, a także członkowie zespołu Kirby i Banteg w imieniu ofiar opublikowali post w sprawie skandalu z ESM.

Prosi się o darowizny w ETH, a kampania potrwa 30 dni i zakończy się 9 listopada 2020 r. W poście, który został anonimowy, stwierdzono również, że migawka zostanie zrobiona pod koniec kampanii crowdfundingowej, aby rozwidlić YFI i airdrop 50% dla darczyńców.

„Pozostałe 50% trafi do ofiar skandalu ESM. Stworzymy nowy ekosystem DeFi, ale bez złych aktorów”.

Podczas gdy sam Cronje wyraźnie stwierdził, że kod nie był gotowy i nadal nie był zbadany, pozostali dwaj członkowie zespołu zaczęli go promować, a nawet sprzedali nowe tokeny na Uniswap, dodano oskarżenie. Zakończyło się: „W najlepszym przypadku był to wirusowy start, który się nie udał, w najgorszym to było odebranie własności inwestorów”.

Jak donosi BeInCrypto, Cronje wycofał się z mediów społecznościowych w weekend po zwiększonym buncie w związku z chaosem Eminence. Stwierdził jednak, że „nadal buduje”.

Natywny token Yearn Finance, YFI, w zeszłym tygodniu zaliczył 70% spadek ze szczytu do 12500 USD, ale odrobił straty w weekend.

W chwili publikacji kurs YFI kosztował 16 720 USD.