Spadek inflacji i bezrobocia w Polsce

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Według GUS inflacja w Polsce spadła do poziomu 2,3%.

  • Eurostat podaje, że stopa bezrobocia w Polsce wynosi zaledwie 3,2%.

  • Ministerstwo Pracy twierdzi jednak, że bezrobocie jest większe, na poziomie 6,2%.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Statystyki makroekonomiczne dla Polski lubią zaskakiwać, a czasem też wzajemnie się wykluczać. Z opublikowanych dzisiaj danych otrzymujemy umiarkowanie optymistyczne perspektywy dla spadającej inflacji i bezrobocia.

Spadająca inflacja

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) trzeci miesiąc z rzędu spada inflacja w Polsce. W grudniu wynosiła on 2,3%, podczas gdy w listopadzie i październiku odpowiednio 3,0% i 3,1%.

Nie oznacza to bynajmniej, że zmniejszają się ceny produktów, ale że ich cena wzrasta w mniejszym tempie. Jest to pewnym zaskoczeniem dla rodzimych ekonomistów, którzy prognozowali wyższą stopę inflacji.

Jednak Polska wypada dość blado w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, gdzie średnia inflacja w listopadzie 2020 była notowana na poziomie 0,2%. Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 poskutkował na ogół obniżeniem cen, a niektórzy Europejczycy pod koniec roku kupowali produkty za mniejsze kwoty niż na początku.

Wraz z początkiem 2021 roku i nałożeniem nowych podatków (np. od napojów słodzonych lub wyższych stawek za prąd), spodziewany jest wzrost inflacji. Gdyby jednak dalej spadała, przykładowo w skutek postępującej obniżki cen paliw, to może wejść w życie scenariusz dalszego obniżania stóp procentowych.

Źródło: GUS

Trochę mniej bezrobotnych

Umiarkowanie optymistyczne dane napływają również z Eurostatu, który wskazał, że w listopadzie 2020 roku stopa bezrobocia w Polsce była drugą najniższą w Unii Europejskiej, tuż za Czechami. Tym samym okazuje się, że – inaczej niż w wielu rejonach świata – pandemia i zawieszenie aktywności gospodarczej w niektórych sektorach nie wygenerowały zwiększonego bezrobocia.

Według niedawno opublikowanych danych Eurostatu poziom bezrobocia w Polsce za listopad 2020 wynosi 3,2%, a sytuacja na rynku pracy wydaje się być stabilna.

Źródło: money.pl

Nie można jednak pominąć faktu, że statystyki bezrobocia w Polsce opublikowało także Ministerstwo Pracy. Są one nieomal dwukrotnie wyższe niż dane z Eurostatu, gdyż wskazują na bezrobocie na poziomie 6,2% w grudniu i 6,1% w listopadzie 2020 roku. W dzisiejszym komunikacie czytamy:

Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca listopada 2020 roku) wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2%, co oznacza, że w porównaniu do listopada 2020 r. nastąpił wzrost tego wskaźnika o 0,1 punktu procentowego.

Różnice tych dwóch źródeł wynikają najprawdopodobniej z odmiennej metodologii obliczania bezrobocia, które bierze pod uwagę nieco inną populację oraz inne dane wejściowe. Eurostat posługuje się ankietami, a GUS danymi z lokalnych urzędów pracy.

Niezależnie jednak od metodologii obliczania stopy bezrobocia, to przy porównaniu z innymi europejskimi krajami Polska wypada bardzo korzystnie. Inaczej niż w przypadku inflacji, gdzie znajdujemy się znacznie powyżej średniej.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie, wykorzystuje swój umysł dla dobra kryptospołeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!