Zobacz więcej

Smart kontrakty Cardano już 12 września. Czym jest hard fork Alonzo?

4 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Już 12 września bieżącego roku, czyli za niecały miesiąc, Cardano ma zacząć obsługiwać smart kontrakty.
  • Aktualizacja może spowodować, że Cardano przejmie kawałek tortu od lidera DeFi - Ethereum.
  • Cardano jest zdecydowanie najbardziej skapitalizowaną kryptowalutą pod względem stakowanych monet.
  • promo

Od momentu powstania w 2015 roku Ethereum jest dominującą platformą, na której firmy kryptowalutowe mogą budować swoje projekty. Jego połączenie smart kontraktów i tokenów ERC-20 pozwala każdemu tworzyć własne tokeny na bazie infrastruktury Ethereum. To właśnie ta funkcjonalność doprowadziła do narodzin sektora zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Wynikiem tego było powstanie wielu innych protokołów, które zaczęły prześcigać się w tworzeniu własnych wersji ekosystemu Ethereum. Jednymi z najprężeniej rozwijających się protokołów są Solana, Tezos i Near, które agresywnie zachęcają deweloperów do budowania na swoich platformach. Jednym z bardziej ostrożnych projektów próbujących stworzyć alternatywę dla Ethereum jest Cardano. Powstał on w 2015 roku, ale zamiast w pośpiechu wprowadzać nowe funkcje, IOHK, projekt, który nadzoruje rozwój Cardano, robi wszystko powoli, najpierw przeprowadzając intensywne testy.

Po sześciu latach od powstania Cardano, jego aktualizacja Alonzo ma wzbogacić projekt o szereg nowych funkcji, które sprawią, że będzie on bardziej podobny do Ethereum i innych projektów rywalizujących o miano hubu dla deweloperów. Jak zapowiedział zespół aktualizacja ma wejść w życie już 12 września bieżącego roku, czyli za niecały miesiąc. Przyjrzyjmy się więc aktualizacji Alonzo oraz jej wpływowi na najpopularniejszą platformę smart kontraktów.

Podejście Cardano do rozwijania sieci

Na początku ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób Cardano odróżnia się w swoim podejściu do rozwoju sieci. Podczas gdy większość projektów używa typowego modelu rozwoju oprogramowania, polegającego na wprowadzaniu nowych funkcji, wdrażanych i poddawanych pod głosowanie przez kluczowych członków (Ethereum jest jednym z nich), Cardano wybrało podejście peer-review, najczęściej spotykane w środowisku akademickim. Każda nowa funkcja jest poddawana wzajemnej weryfikacji przez IOHK, firmę, która współpracuje z różnymi uniwersytetami w zakresie badań i rozwoju Cardano. Wynikiem tego, ewolucja sieci została podzielona na odrębne etapy:

  • Cardano zostało po raz pierwszy udostępnione publicznie 29 września 2017 r. Pierwotna faza została nazwana “Byron” i obsługiwała tylko transakcje ADA.
  • Kolejna faza, Shelley, wystartowała w lipcu 2020 roku. Poprawiła ona decentralizację sieci i pozwoliła posiadaczom na stakowanie ADA w sieci proof of stake.
  • Trzeci etap, Goguen, wzbogaci sieć o obsługę smart kontraktów i emisję natywnych tokenów.
  • Ostatnie etapy to Basho, który skupi się na skalowaniu, oraz Voltaire, który pozwoli na zarządzanie on-chain.

Cardano jest obecnie w erze Goguen. W momencie pisania tego tekstu, sieć przeszła już przez hard fork Allegra – który wymagał zablokowania tokenów, aby uczestnicy mogli wziąć udział w głosowaniu on-chain – oraz fork Mary, który utorował drogę do wykorzystania NFT. Następny w kolejce jest Alonzo.

Hard fork Alonzo – co to jest?

Nazwa hard forka Alonzo jest nawiązaniem do amerykańskiego matematyka Alonzo Churcha, który był jednym z prekursorów informatyki.

Alonzo jest hard forkiem, który po ukończeniu wprowadzi nowe funkcje do sieci Cardano. Po pełnej implementacji sieć pozwoli na budowę dApów oraz DeFi. Wszystko za sprawą obsługi smart kontraktów, która stanie się możliwa po wejściu “Alonzo Purple”.

Wprowadzenie Alonzo na rynek obywa się w kilku fazach. Każda z nich jest oznaczona kolorem. Blockchain Cardano przeszedł już przez fazę Alonzo White i Blue. Kolejna w kolejce jest właśnie faza Alonzo Purple.

W dalszej kolejności odbędzie się seria podetapów, które, jeśli wszystko pójdzie dobrze, doprowadzą do wdrożenia na głównej sieci Cardano we wrześniu tego roku. Dodanie aktualizacji Alonzo pozwoli Cardano konkurować z innymi zdecentralizowanymi ekosystemami, takimi jak Ethereum, Binance, Polkadot, Solana i inne.

Charles Hoskinson, założyciel Input Output Hong Kong, powiedział w maju, że jego zdaniem będzie to najbardziej pracowity czas w historii firmy.

To będzie prawdopodobnie najbardziej pracowite 90 dni w historii mojej firmy i historii ekosystemu. Nie mówię, że 90 dni po tym filmie, Alonzo będzie na Mainnecie. To, co mówię, to najbardziej krytyczna ścieżka inżynieryjna, ścieżka integracji, ścieżka koordynacji i ścieżka społeczności są na następne 90 dni.

I faktycznie. Wszystko wskazuje na to, że projekt zdołał spełnić swoje cele. Jak poinformował zespół kilka dni temu, “Alonzo Purple” ma wejść w życie już 12 września.

Projekty już zaczęły doceniać funkcjonalność Cardano jako sposób na stworzenie prawdziwej alternatywy dla projektów Web2. SoMee planuje dać swoim użytkownikom kontrolę nad ich własnymi danymi przy jednoczesnym zachowaniu ich prywatności. Użytkownicy będą mogli zarabiać na własnych treściach i danych, nie martwiąc się o to, jak mogą one być wykorzystane przez kogoś innego.

Pełna wizja SoMee nie była możliwa do zrealizowania na innych blockchainach ze względu na ograniczenia skalowania. Jednak technologia Cardano, jak twierdzi projekt, posiada narzędzia niezbędne do stworzenia alternatywy dla Facebooka i innych sieci społecznościowych.

Jaki wpływ może mieć Cardano na Ethereum?

Ethereum jest obecnie liderem branży DeFi. Jednak rozwój sieci został zahamowany przez wysokie opłaty i długie czasy przetwarzania transakcji. Ethereum jest obecnie również w trakcie poważnej aktualizacji. Niedawno doszło do hard forka, który wprowadził EIP-1559, czyniąc projekt bardziej deflacyjnym. Ostatnia aktualizacja jest częścią pełnej migracji do Ethereum 2.0, która wyeliminuje energochłonny system proof of work na rzecz proof of stake. Jednak obecna sytuacja daje Cardano i innym konkurencyjnym projektom szansę na wzięcie kawałka tortu.

Zespół Cardano buduje też konwerter ERC-20, który pozwoli tokenom z Ethereum egzystować na blockchainie Cardano. Jednocześnie umożliwi użytkownikom swobodny powrót do sieci Ethereum w dowolnym momencie. Ogłaszając funkcjonalność, Romain Pellerin, CTO firmy IOHK, która stoi za rozwojem Cardano, powiedział:

Wierzymy, że technologia blockchain osiągnie akceptację głównego nurtu tylko wtedy, gdy użytkownicy końcowi nie będą zamknięci w jednym blockchainie lub standardzie. Mosty takie jak ten są absolutną koniecznością, aby zapewnić, że użytkownicy mają bezproblemowe doświadczenie.

Cardano jest zdecydowanie najbardziej skapitalizowaną kryptowalutą pod względem stakowanych monet. W jej sieci zablokowano już ADA o wartości ponad 48 mld USD. Wartość stakowanych Ethereum 2.0 to zaledwie 20 mld dolarów i taki wynik plasuje ETH na trzecim miejscu. Drugiej miejsce zajmuje Solana z 25 mld USD a czwarte i piąte Polkadot i USD Coin z wartościami stakowanych monet wynoszącymi odpowiednio 15 i 11 mld USD.

Stakowanie Cardano pozwala użytkownikom na uzyskanie pasywnego dochodu w postaci ADA bez konieczności blokowania swoich aktywów na pewien okres czasu. Dla porównania, inne protokoły określają minimalny okres blokady. Jeśli użytkownicy będą mogli przenieść swoje ETH na łańcuch ADA i stakować monety z większą swobodą, może to przechylić szalę na korzyść Cardano.

Strategia Cardano może być uważana przez niektórych za chaotyczną, jednak nie wydaje się, aby szkodziła ona natywnej kryptowalucie platformy. Token ADA niedawno ponownie przebił barierę 2 USD i jest jednym z najszybciej rosnących graczy w tym roku. Teraz pozostaje nam czekać do września. Kto wie, być może pełna implementacja smart kontraktów spowoduje jeszcze większe wzrosty.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane