Senat USA przyjmuje pakiet stymulacyjny Bidena na 1,9 bln USD

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Demokraci w senacie USA zaakceptowali w sobotę pakiet stymulacyjny o wartości 1,9 bln USD.

  • Amerykanie dostaną 1400 USD jeszcze w tym miesiącu.

  • Dodatkowe pieniądze mogą przyspieszyć hossę na rynku kryptowalut.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Senat USA zatwierdził nowy pakiet stymulacyjny przeciwko pandemii COVID-19 o wartości 1,9 bln USD. Demokraci spieszą się, aby pomoc w wysokości 1400 USD trafiła jak najszybciej do Amerykanów.

Dodruk i rozdawanie gotówki ma być receptą władz USA na walkę z kolejną falą pandemii koronawirusa. Jednocześnie spodziewany jest transfer znacznej części tego pakietu do rynków tradycyjnych i kryptowalut.

Senat USA przyjmuje pakiet stymulacyjny

Zgodnie z doniesieniami CNBC w sobotę senat USA przyjął zaproponowany przez prezydenta Joe Bidena pakiet stymulacyjny w wysokości 1,9 bln USD. Głosowanie skończyło się bardzo wyrównanym rezultatem 50-49, gdyż przedstawiciele Partii Republikańskiej byli przeciwko. Ich zdaniem aktualny stan gospodarki Stanów Zjednoczonych nie uzasadnia potrzeby wprowadzenia kolejnego pakietu wydatków.

W skład nowego stimulusa wchodzą jednorazowe, bezpośrednie świadczenie w wysokości 1400 USD dla większości Amerykanów, 300 USD cotygodniowego zasiłku dla bezrobotnych we wrześniu oraz dodatkowa ulga na dzieci w rocznym okresie. Pakiet uwzględnił też nowy fundusz dystrybucji i testowania szczepionek przeciwko COVID-19 oraz wsparcie dla amerykańskich linii lotniczych.

Lider senackiej większości, Chuck Schumer powiedział przed głosowaniem:

Skończymy z tą straszliwą plagą i będziemy podróżować, wyślemy nasze dzieci do szkoły i znowu będziemy razem. (…) Naszym zadaniem w tej chwili jest pomóc krajowi przejść z tej burzliwej teraźniejszości do tej pełnej nadziei przyszłości.

Po głosowaniu Biden dodał, że jego „naród wycierpiał zbyt wiele przez zbyt długi czas”. Następnie oszacował, że dodatek 1400 USD będzie napływać do Amerykanów jeszcze w tym miesiącu. Co więcej, Schumer nie wykluczył możliwości kolejnego pakietu stymulacyjnego jeżeli pandemia będzie się nasilać, a wskaźniki ekonomiczne zasygnalizują taką potrzebę.

Trzeci pakiet i eksplozja podaży pieniądza

Przyjęty właśnie pakiet to już trzeci od początku pandemii duży pakiet stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych. Poprzednie dwa dały indywidualnym Amerykanom odpowiednia 1200 i 600 USD jednorazowego wsparcia i opiewały na łączne kwoty 2 i 0,9 bln USD.

Komentatorzy i ekonomiści obawiają niebezpieczeństwa znacznego wzrostu inflacji dolara, która może mieć dewastacyjne skutki zarówno na amerykańską, jak i globalną politykę pieniężną. Przykładowo, swój niepokój wyraził już rząd Chiński, który obawia się, że działania polityków USA negatywnie wpłyną na tamtejszy wzrost gospodarczy oraz wywołają „importowaną inflację”.

Jednym z przejawów ekstremalnej sytuacji amerykańskiej polityki pieniężnej jest wykres podaży pieniądza M1. Jego wieloletni trend wzrostowy znacznie przyspieszył po 2008 roku. Jednak ówczesny wzrost jest niczym w porównaniu z pionowym wybiciem, które rozpoczęło się od drugiego kwartału 2020 roku, czyli od momentu uruchomienia pierwszego pakietu stymulacyjnego.

Wykres podaży pieniądza M1 / Źródło: fred.stlouisfed.org

Stymulacja kryptowalut

Inna konsekwencją kolejnego pakietu stymulacyjnego dla Stanów Zjednoczonych jest spodziewana kontynuacja hossy na rynku kryptowalut. Komentatorzy przewidują, że nawet 10% Amerykanów zainwestuje swoje 1400 USD albo w rynek akcji tradycyjnych, albo w rynek krypto.

Przy okazji pierwszego pakietu stymulacyjnego powstało konto na Twitterze, które monitoruje ewentualny zwrot z inwestycji 1200 USD w kwietniu ubiegłego roku w wybrane aktywa kryptowalutowe. Okazuje się, że przedział zysku dla głównych kryptowalut waha się od 242% (dla XRP) do nawet 1482% (dla BNB) i aż 2961% (dla DOGE).

Rosnącą dysproporcję pomiędzy wartością dolara a wyceną kryptowalut trafnie obrazuje przykład wyrażenia ceny Cardano (ADA) w amerykańskiej walucie. Jeden ze zwolenników tego projektu, @CardanoDan napisał na Twitterze, że kolejne stimulusy pozwalają na zakup coraz mniejszej ilości ADA:

Jeżeli tendencja ta będzie się utrzymywać, to coraz więcej inwestorów detalicznych i instytucjonalnych będzie szukać ochrony swojego kapitału właśnie na rynku krypto.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now