Zobacz więcej

Górnicy sprzedają Bitcoina, ale fundamenty pozostają bycze

2 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Spadek ceny Bitcoina z początku września był spowodowany wyprzedażą górników.
  • Według tygodniowego raportu Glassnode fundamenty pozostają bycze.
  • Indeks GNI utrzymuje się na pozytywnym poziomie 60.
  • promo

Potwierdzenie rynku byka, predykcje nowych ATH pod koniec roku, bycze fundamenty, wielkie pieniądze inwestorów instytucjonalnych. Więc dlaczego cena Bitcoina spada?
Interesującej próby wyjaśnienia tej niezręcznej sytuacji dostarcza nam analiza on-chain – wnioski, które możemy wysnuć na postawie unikatowej cechy transparentności technologii blockchain. Glassnode, najbardziej znana firma dostarczająca takie analizy, właśnie wypuściła nowy raport tygodniowy.

11% w dół

Początek września nie był dla Bitcoina dobry. Po spektakularnym rajdzie od marcowego dna w okolicach 4000 USD do zeszłomiesięcznego szczytu powyżej 12 000 USD korekta była przez wielu oczekiwana. I faktycznie, w pierwszych dniach września doszło do drastycznego 11-procentowego spadku (nie licząc knotów):
Wykres BTC dzięki Tradingview
Wśród przyczyn tego spadku znajdujemy wiele argumentów: od samospełniającej się wyroczni zamknięcia luki w CME, przez potrzebę potwierdzenia opadającej linii wieloletniego oporu (niebieska na wykresie) jako nowego wsparcia, aż po korelację z indeksami tradycyjnych rynków finansowych, które właśnie odnotowują straty. Przyczyna może być jednak bardziej prozaiczna.

Kto sprzedał Bitcoina?

Dziś już wiemy, że głównym powodem ostatniego spadku ceny Bitcoina z 12 tyś. USD do okolic 10 tyś. USD była wyprzedaż górników. Zdecydowali się oni na realizację swoich zysków, doprowadzając do około 11% spadku. Platforma analizy on-chain @CryptoQuant w tweecie z dnia 3 września przedstawiła wykresy, jednoznacznie wskazujące na zwiększoną presję sprzedażową od strony górniczych adresów: Dzięki unikatowej cesze transparentności transakcji Bitcoina obserwujemy, jak początkowo ruchy górników wpłynęły na cenę BTC, aby następnie wystraszyć traderów oraz inwestorów detalicznych.

GNI, czyli bycze fundamenty od Glassnode

Okazuje się jednak, że 11-procentowa wyprzedaż nie wzruszyła fundamentami głównej kryptowaluty. W tweecie z dnia 7 września @Glassnode pokazuje, że fundamenty on-chain pozostają silne i wciąż utrzymują Bitcoina w byczym Reżimie nr 1 (Glassnode Compass). Ponadto cena BTC zachowała się znacznie lepiej i doświadczyła mniejszych spadków niż ceny większości altcoinów:   W pogłębionej, tygodniowej analizie Glassnode czytamy, że index GNI pozostaje na byczym poziomie 60, pomimo tego, że sentyment na rynku spadł drastycznie do wartości 25. GNI (Glassnode Network Index) jest globalnym wskaźnikiem on-chain dla kondycji Bitcoina, niezależnym od jego bieżących fluktuacji cenowych. Istnieją trzy główne komponenty GNI, z których każdy składa się z wielu elementów składowych:
  • kondycja sieci (network health) – czyli bezpośrednia miara kondycji i rozmiaru bieżącego ekosystemu Bitcoina;
  • płynność (liquidity) – czyli jak łatwo jest wymienić Bitcoina na pożądane obiekty: USD, Ethereum, stablecoin czy preferowany altcoin;
  • sentyment (sentiment) – czyli wartość Bitcoina, za jaką ludzie są faktycznie skłonni nim handlować bezpośrednio lub pośrednio.
Bieżąca analiza na tydzień pomiędzy 31 sierpnia a 6 września pozostaje bycza i wygląda następująco:
Źródło: Glassnode
Podsumowując, pomimo ostatnich spadków ceny BTC spowodowanych wyprzedażą górników, fundamenty głównej kryptowaluty pozostają niewzruszone i wciąż przejawiają byczą tendencję.
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane