Zobacz więcej

Równie Fishera i inflacja po masowym dodruku pieniądza

2 mins
Aktualizacja Michal Adamski
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Banki Centralne na świecie drukowały na masową skalę.
  • W teorii powinna nastąpić duża inflacja.
  • Równanie Fishera pokazuje dlaczego jeszcze się to nie stało.
  • promo

Praktycznie wszystkie banki centralne na świecie w ostatnich miesiącach drukowały bądź kreowały pieniądze w ramach pakietów stymulacyjnych. Mimo to, chwilowo widmo hiperinflacji wydaje się wciąż odległe.
Według wielu analityków oraz kilku tekstów, które pojawiły się na łamach BeInCrypto inflację hamuje wciąż niska cena ropy. Jest to związane z tym, iż surowiec jest wykorzystywany przy produkcji praktycznie każdego towaru na ziemi – a przynajmniej jego transporcie. W analizach często brakuje jednak podstaw teorii ekonomii oraz wykorzystania koncepcji szybkości obrotu pieniądza.

Równanie Fishera

Jest to jeden z podstawowych modeli ekonomicznych, o którym dowiadują się studenci makroekonomii. Opiera się on o następujące zmienne: PT = MV + M′V′ gdzie: M — ilość pieniądza gotówkowego w obiegu, V — szybkość obiegu pieniądza gotówkowego, M′ — ilość pieniądza bezgotówkowego, V′ — szybkość obiegu pieniądza bezgotówkowego, P — przeciętny poziom cen, T — ogólna liczba transakcji w obrocie towarowym Powyżej przedstawione równanie jest unowocześnioną jego wersją ponieważ pojawia się tutaj również pieniądz bezgotówkowy. Co ważne jednak przedstawione tutaj zmienne mają duży wpływ na P – czyli przeciętny poziom cen (inaczej mówiąc inflację).

Koronawirus pozwolił na masowe QE

Nawet kryzys w 2008 roku, nie poskutkował tak radykalnymi działaniami FEDu i innych banków centralnych. Aby przypomnieć naszym czytelnikom – jeszcze niedawno pisaliśmy o tym, iż Japonia, ale również USA będą się decydować na dodruk konieczny w ilościach, które pobudzą gospodarkę. Również w Polsce pojawiły się niespotykane wcześniej instrumenty finansowe.

QE, koronawirus oraz Fisher

Co mają wspólnego te trzy rzeczy? Według nowej wersji równania Fishera zwiększenie ilości pieniądza bezgotówkowego jak i gotówkowego po prostu zwiększy poziom cen. Nie jest to szczególne odkrycie – większość inwestorów w BTC i krypto zna tą zależność. W tym wypadku jednak ważna jednak jest zmienne V i V’. Przedstawiają one szybkość obiegu pieniądza bezgotówkowego i gotówkowego – są to parametry, które w czasie kryzysu znacznie spadły. Umożliwiło to znaczny dodruk pieniądza w różnych gospodarkach bez konieczności przejmowania się znaczną inflacją. Dopiero przyszłość pokaże nam czy pieniądze fiat będą dalej utrzymywać swoją w miarę stałą wartość po stymulacji banków centralnych, której byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach. Niestety według Równania Fishera spadek wartości fiatów jest nieunikniony – z drugiej strony jest to zazwyczaj dobry moment dla Bitcoina i innych kryptowalut.
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
beb6bed67f03cbdd777c4524b71d3182?s=120&d=mm&r=g
Michal Adamski
Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane