Rosyjski ban dla Bitcoina: Putin zakazuje kryptowalut jako środka płatniczego

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Od 2021 r. używanie kryptowalut jako środka płatniczego w Rosji stanie się nielegalne.

  • Nowe rosyjskie prawo dotyczące kryptowalut nakłada na bank centralny odpowiedzialność za regulację wymiany aktywów cyfrowych.

  • Jeszcze w tym roku należy się spodziewać kolejnych rosyjskich regulacji dotyczących kryptowalut.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.
Po podpisaniu ustawy przez prezydenta Władimira Putina kryptowaluty jako środek płatniczy staną się nielegalne w Rosji od 2021 roku.

Decyzja ta jest kompromisem pomiędzy roszczeniami banku centralnego, aby transakcje kryptograficzne były nielegalne, a bardziej umiarkowanymi życzeniami zwolenników kryptowalut w kraju.

Władze rosyjskie mają jednak bardziej przychylne nastawienie do technologii blockchain, ponieważ odgrywa ona ostatnio rolę w decydowaniu o poprawkach do konstytucji.

Kryptowaluty zakazane jako środek płatniczy od 2021 roku

Według rosyjskich mediów RIA, prezydent Putin podpisał w piątek ustawę zakazującą używania kryptowalut jako środka płatniczego w Rosji. Nowe prawo, które wejdzie w życie w 2021 r., umożliwia dokonywanie transakcji za pośrednictwem regulowanych, cyfrowych aktywów finansowych (digital financial assets – DFA).

Jak wcześniej informowało BeInCrypto, doniesienia o możliwym zakazie płatności kryptowalutowych w Rosji krążyły od końca 2019 roku. W czerwcu BeInCrypto poinformowało również, że zbliżają się pierwsze rosyjskie regulacje dotyczące kryptowalut.

Komentując tę decyzję, Anatolij Aksakow – szef Komitetu Dumy Państwowej ds. Rynku Finansowego – zauważył, że rząd definiuje kryptowalutę jako środek do oszczędzania, inwestycji i płatności.

Ponieważ takie tokeny nie są jednostkami monetarnymi rosyjskiej waluty fiducjarnej, Aksakow powiedział, że rząd uważa, iż jest zobowiązany zakazać ich używania przy rozliczaniu płatności.

Pomimo nowego prawa – jak informuje RIA – obywatele, którzy deklarują posiadanie kryptowalut, mogą zakwestionować wszelkie te ograniczenia w sądzie. Urzędnikom państwowym i innym osobom, którym nie wolno posiadać zagranicznych rachunków bankowych, zabrania się również posiadania kryptowalut.

Bank centralny ma nadzorować kryptotransakcje w kraju

Podczas gdy nowe regulacje zakazują płatności kryptograficznych, rosyjskie firmy mogą teraz używać DFA za zgodą Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z założeniami aktywa te mogą służyć jako środek wymiany na inny rodzaj aktywów.

Banki komercyjne i firmy fintech mogą również obsługiwać wymiany cyfrowych aktywów na podstawie licencji banku centralnego. Centraly Bank Federacji Rosji będzie podobno monitorował wszystkie takie transakcje w specjalnej księdze rozrachunkowej, zlokalizowanej w banku Apex.

Oprócz licencjonowanych giełd, bank centralny będzie również oceniał DFA, aby określić ich inwestycyjną przydatność dla zakwalifikowanych inwestorów.

Nowo podpisana ustawa nie obejmuje spraw związanych z wydobywaniem kryptowalut i tokenami użytkowymi. Według Aksakova rząd planuje opublikować szczegółowe ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut jeszcze w 2020 roku.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

The opinion of BeInCrypto staff in a single voice.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now