Zobacz więcej

Ross Ulbricht przedstawia swoją wizję zdecentralizowanej sieci social media

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Ross Ulbricht opublikował dziś propozycję zdecentralizowanej sieci mediów społecznościowych.
  • Miałaby ona rozwiązać problemy spowodowane przez scentralizowane platformy.
  • Podobny pomysł miał już wcześniej CEO Twittera - Jack Dorsey.
  • promo

Założyciel darknetowego rynku Silk Road opublikował dziś propozycję zdecentralizowanej sieci mediów społecznościowych. Według niego miałaby ona rozwiązać problemy spowodowane przez scentralizowane platformy.

Ulbricht aktualnie odsiaduje wyrok podwójnego dożywocia w amerykańskim więzieniu. Mimo to opublikował post na platformie Medium, w którym twierdzi, że planował uruchomić zdecentralizowaną sieć mediów społecznościowych. Plany chciał realizować gdyby został ułaskawiony. Jednak ponieważ nie wie, “kiedy i czy w ogóle to nastąpi”, podzielił się swoim pomysłem z całym światem.

Ulbricht twierdzi, że samo przyznanie indywidualnym użytkownikom prawa do tworzenia stron internetowych i wybierania tych, które chcą odwiedzać, nie jest już wystarczające w świecie online kontrolowanym przez gigantów technologicznych. W poście możemy przeczytać:

Kiedy mówimy o decentralizacji, mówimy o oddaniu całej mocy decyzyjnej i władzy w ręce użytkowników.

Radykalne odejście od obecnego paradygmatu

Aby w pełni kontrolować proces interakcji z platformami mediów społecznościowych, zdecentralizowany protokół społecznościowy (DSP) Ulbrichta dałby użytkownikom możliwość zarządzania dostępem do ich treści za pomocą narzędzi szyfrujących. Schemat obejmowałby dzielenie się kluczami, przy czym w idealnym przypadku dostawcy usług nie mieliby dostępu do niezaszyfrowanych treści.

Ulbricht powiedział, że jest to “radykalna zmiana w stosunku do obecnego paradygmatu”. Dlaczego? Bowiem zdecentralizowany protokół społecznościowy zorientowany na użytkownika pozbawia gigantów technologicznych ich monopolu nad użytkownikami i dystrybucją treści.

Ta nowa koncepcja wymagałaby innego podejścia do sposobu projektowania usług online. Oprócz użytkownika, Ulbricht widzi trzech innych uczestników: dostawców interfejsów, serwery treści i reklamodawców.

Zamiast scentralizowanych platform odgrywających rolę pośredników między użytkownikami a reklamodawcami, system oparty na DSP oznacza, że reklamodawcy płaciliby bezpośrednio użytkownikom. Obywałoby się to poprzez licytację umieszczenia reklamy na ich interfejsie. Następnie o tę reklamę konkurowaliby dostawcy interfejsów i serwery treści.

Ostatecznie oznacza to, że użytkownicy przechowują wszystkie klucze i kontrolują całą wartość generowaną przez system.

Uniwersalny protokół dla wszystkich rodzajów treści

Ulbricht podkreślił, że podczas gdy istniejące platformy mediów społecznościowych skupiają się na różnych typach treści – takich jak filmy na YouTube, czy krótkie wiadomości na Twitterze – w swojej istocie wszystkie one oferują sposób komunikacji z innymi i dzielenia się z nimi treściami. Dlatego też nie jest potrzebny osobny protokół dla każdej z tych usług, a DSP powinien obsługiwać wszystkie rodzaje treści.

Jeśli chodzi o zarządzanie profilami, Ulbricht jako jedno z możliwych rozwiązań widzi kryptografię. Właśnie za jej pomocą platforma oparta na DSP miałaby obsługiwać nazwy użytkowników, w tym sprawdzać je pod kątem duplikatów. Innym rozwiązaniem byłoby użycie blockchaina. Choć ponieważ dane na blockchainie są domyślnie publiczne, mogłoby to zagrozić prywatności użytkowników.

Ulbricht nie jest jedyną osobą, która eksperymentuje z ideą decentralizacji mediów społecznościowych. Wiele platform już wcześniej próbowało uruchomić DSP z różnym skutkiem m.in. Mastodon i Minds.

Nie kto inny jak prezes Twittera, Jack Dorsey, również podjął taką próbę zakładając Bluesky. Bluesky to projekt, którego celem jest stworzenie zdecentralizowanego standardu dla mediów społecznościowych. W ostatnich miesiącach do projektu dołączyli kolejni współtwórcy, w tym osoby, które pracowały nad monetą prywatności Zcash i Protocol Labs, firma stojąca za odpornym na cenzurę InterPlanetary File System oraz rozproszoną siecią przechowywania danych Filecoin.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Marzec 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane