Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, niedawno zaktualizował roadmap skalowania Ethereum, potwierdzając, że sharding jest nadal istotną częścią aktualizacji i że pakiety zbiorcze są już dostępne.

W niedawnym tweecie Vitalik Buterin potwierdził, że tworzenie shardów nie zostało anulowane i że ultra-wysokie skalowanie z funkcjami fragmentowania i rollupowania będzie możliwe w fazie 1. Nie podał jednak dokładnej daty, kiedy te funkcje zostaną zaimplementowane.

Ethereum znalazło się ostatnio pod dużą presją, ponieważ boom DeFi spowodował, że opłaty transakcyjne wzrosły, co sprawiło, że sieć była droga i powolna co odstraszyło wielu użytkowników. W obecnym stanie Ethereum nie może skalować się na tyle, aby sprostać wymaganiom, więc do przetwarzania danych poza głównym łańcuchem potrzebne są protokoły innych firm.

Potrzeba szybkości Ethereum

Buterin nadal twierdził, że faza 0, która zapoczątkuje konsensus dotyczący Proof of Stake, „nadejdzie wkrótce”, chociaż nie określił, kiedy. Faza 0, nazwana Beacon Chain, nie wprowadzi jednak żadnych ulepszeń skalowania, ponieważ mają one zostać włączone do Fazy 1.

Podsumowując obecny stan sieci, Buterin stwierdził, że może obsłużyć 15-45 transakcji na sekundę. Rollupy, które już działają, zwiększają tę wartość o 100 razy, podczas gdy sharding z łańcuchami bocznymi zapewni 64-krotny wzrost. Podczas układania obu tych elementów razem, teoretycznie prędkości mogą wzrosnąć  6400 razy.

Buterin powiedział, że pakiety zbiorcze podzielone na shardy muszą zostać wydane w fazie 1, ponieważ pakiety zbiorcze używają łańcucha tylko do danych, a nie do obliczeń – „Więc wkrótce będziemy mieć wszystkie narzędzia potrzebne do przepustowości 6400x!”

Dodał, że rollupy są już dostępne dla szybkich transakcji Ethereum i zalecił ich używanie. W zeszłym tygodniu Buterin zasugerował, że Ethereum powinno być używane do płatności przy użyciu już działających opcji warstwy 2.

Wejdź na Rollup

Firma Matter Labs uruchomiła bramkę płatności L2 zkSync w sieci głównej w połowie czerwca tego roku, twierdząc, że umożliwia ona przepustowość skali PayPal w dApps lub portfelach. Protokół wymiany i płatności Ethereum zkRollup Loopring uruchomił DEX wymiany tokenów warstwy 2 w połowie września, podczas gdy sieć OMG, która uruchomiła w 2017r., aby zapewnić skalowanie Plasmy dla Ethereum, zintegrowała w sierpniu stablecoin Tether, aby ułatwić opłacalne transakcji.

Obecnie testowane są również pakiety zbiorcze ze zgodnością z EVM (Ethereum Virtual Machine). Optimistic Ethereum zostało wdrożone pod koniec września we współpracy z protokołem DeFi Synthetix, który obecnie oferuje nagrody za udział w testach.