Ripple vs SEC: Śledztwo ujawnia nowe szczegóły dotyczące osobistych interesów w SEC

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Jedenaście miesięcy temu, prawie co do dnia, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Ripple Labs

  • Pozwała również Brada Garlinghouse'a i Chrisa Larsena, dyrektora generalnego i prezesa firmy, za ułatwianie tego procederu.

  • Czy SEC miał w tym jakieś osobiste interesy?

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Jedenaście miesięcy temu, prawie co do dnia, amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Ripple Labs za naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych poprzez sprzedaż tokena XRP. Pozwała również Brada Garlinghouse’a i Chrisa Larsena, dyrektora generalnego i prezesa firmy, za ułatwianie tego procederu i czerpanie z niego osobistych korzyści. Od tego czasu trwa długa batalia prawna, która nie wydaje się zakończyć w najbliższym czasie.

Sponsorowane Sponsorowane

Ale czy oskarżenia były motywowane osobistymi interesami? Czy istnieją siły wyższe, które chronią inne projekty, zwłaszcza Ethereum? Czy Ripple został zidentyfikowany jako cel egzekucji, mimo że intensywnie współpracował z SEC, aby udowodnić, że przestrzegał prawa? FOX Business uważa, że tak, a w swoim najnowszym dochodzeniu ujawnił powiązania między Garym Genslerem, Billem Hinmanem, Jayem Claytonem, Joe Lubinem, Andreessen Horowitz i innymi potężnymi graczami, które sięgają ponad trzy lata wstecz.

Jay Clayton

Największym czynnikiem w tej sadze jest Clayton, były szef SEC, który w swoim ostatnim posunięciu złożył pozew przeciwko Ripple (dosłownie kilka godzin przed odejściem z urzędu). Clayton był wcześniej prawnikiem z Wall Street, który jako republikanin opowiadał się za wolnym rynkiem. W rzeczywistości, w czasie kadencji w SEC, większość z 65 nowych przepisów, które uchwalił, zmierzało w kierunku deregulacji.

Sponsorowane Sponsorowane

Przed jego akcją przeciwko Ripple, Clayton wniósł 87 pozwów przeciwko firmom kryptowalutowym. Większość z nich dotyczyła zarzutów o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych, a dwie wyróżniające się sprawy to Telegram i Kik. Ta pierwsza przeprowadziła sprzedaż tokenów o wartości 1,7 miliarda dolarów, jedną z największych w historii, po czym musiała zwrócić inwestorom 1,2 miliarda dolarów i zamknąć działalność.

Śledztwo ujawniło, że w styczniu 2018 roku Clayton poprosił Andreessen Horowitz, jedną z najbardziej znanych firm venture capital na świecie, o zorganizowanie szczytu liderów kryptowalut. Jego celem było, aby liderzy wypowiedzieli się na temat regulacji i przedstawili rekomendacje dla SEC.

Źródła posiadające wiedzę na ten temat ujawniły, że Ethereum było reprezentowane przez kilku członków Ethereum Enterprise Alliance.

Jeden z prawników, który uczestniczył w szczycie, Lowell Ness, później wyszczególnił, że Clayton powiedział Andreessenowi, aby “zebrał graczy z branży, aby zasadniczo sporządzić bardzo szczegółową pisemną notatkę na temat tego, co istniejące prawo mówi o tokenach użytkowych” i “przedstawić propozycję, co należy zrobić”.

Dyrektorzy Ripple, ani ich współpracownicy, nie zostali zaproszeni na ten szczyt.

Szczyt ten może wydawać się kolejnym przypadkowym wydarzeniem. Ale rok później jeden z prawników obecnych na tym spotkaniu brał udział w dyskusji panelowej, w której częściowo przypisał sobie zasługi za teraz bardzo sławne przemówienie Billa Hinmana z 2018 roku. Było to przemówienie, w którym Hinman, który był najwyższym urzędnikiem SEC, powiedział, że Ether i BTC nie były papierami wartościowymi. Nie wyłączył żadnej innej kryptowaluty.

Prawnik, Nancy Wojtas z Cooley LLP, stwierdził po części, że “przemówienie dyrektora Hinmana … większość tego, co tam mówi, wyszło z bezpiecznej przystani, jak również ze spotkań, które z nim odbyliśmy.”

Czy to przypadek, że Hinman wyłączył Ethereum po tym, jak zorganizował szczyt z czołowymi zwolennikami Ethereum?

SEC prosi Ripple o dostarczenie dalszych informacji na temat Slacka

Gary Gensler

Równie ważny dla sagi Ripple jest Gary Gensler, obecny szef SEC i były przewodniczący CFTC. Źródła ujawniły, że jeszcze przed dołączeniem do SEC, Gensler był równie mocno zaangażowany w tworzenie regulacji przeznaczonych dla branży kryptowalutowej.

Pierwsze spotkanie odbyło się w marcu 2018 roku. Podczas gdy wszystkie szczegóły dotyczące spotkania nie zostały jeszcze ujawnione, źródła mówią, że Gensler poprosił Claytona o przyjęcie jeszcze ostrzejszego stanowiska wobec cyfrowych aktywów.

Od samego początku Gensler podjął decyzję, że Bitcoin nie jest papierem wartościowym w ramach testu Howeya. Z kolei Ethereum nie było tak jednoznaczne jak BTC. XRP dla niego był oczywistym papierem wartościowym, nawet przed sprawą przeciwko firmie.

W 2018 roku powiedział New York Timesowi:

Istnieje silny przypadek dla obu z nich – ale szczególnie Ripple – że są to papiery wartościowe niezgodne z przepisami.

Dni po pierwszym spotkaniu, Clayton stwierdził na spotkaniu w ratuszu w Atlancie:

Większość tego, co widziałem w przestrzeni ICO, to oferta papierów wartościowych. Jest to zbieranie pieniędzy na projekt, w którym ja daję ci moje pieniądze, a ty dajesz mi jakiś rodzaj odpisu, który odzwierciedla zwrot z twojego projektu. To jest właśnie oferta papierów wartościowych.

To pierwsze spotkanie nie jest jednak najbardziej kontrowersyjne. 21 grudnia ubiegłego roku Gensler spotkał się z Claytonem po raz kolejny. W swoim publicznym terminarzu, Clayton wyszczególnił te spotkania jako “Spotkanie z Garym Genslerem, zespół przejściowy prezydenta-elekta Joe Bidena”.

Najbardziej uderzającą rzeczą w tym spotkaniu było to, że miało ono miejsce jeden dzień przed tym, jak Clayton i SEC oskarżyli Ripple o naruszenia papierów wartościowych.

Ripple oskarżyło SEC o stronniczość i wybieranie zwycięzców i przegranych w branży kryptowalutowej. Garlinghouse, dyrektor generalny, otwarcie oskarżył Claytona, a teraz Genslera, o granie na korzyść i dawanie Bitcoinowi i Etherowi przepustki.

I nie jest trudno zrozumieć, dlaczego kalifornijska firma czuje, że jest na celowniku, zwłaszcza w stosunku do Ethereum. Założyciele Ethereum również przeprowadzili ICO, a Vitalik był dość mocno zaangażowany w rozwój platformy do chwili obecnej, w tym jako orędownik Ethereum 2.0.

Joe Lubin, drugi współzałożyciel Ethereum, otwarcie mówił o lobbowaniu projektu u regulatorów. Przez lata podkreślał on bliskie więzi, jakie Ethereum utrzymuje z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Na przykład, kiedyś mówił o tym, jak “Bitcoin i Ethereum pojawiły się, zanim organy regulacyjne zwróciły uwagę” i że “mieliśmy szczęście, że udało nam się ująć nasz token jako token użytkowy”, podczas gdy “inne będą postrzegane jako papiery wartościowe”.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Sponsorowane
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz