Jak wynika z czwartkowych informacji, Stany Zjednoczone w końcu dołączyły do grona krajów testujących cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

USA eksperymentuje z CBDC

Gubernator Lael Brainard powiedziała podczas wirtualnego wydarzenia technologicznego, że Rezerwa Federalna USA, we współpracy z zespołami badawczymi z Boston Fed i Massachusetts Institute of Technology (MIT), prowadzi eksperymenty z hipotetyczną cyfrową walutą.

Według Brainard obie instytucje od kilku lat prowadzą badania nad technologią blockchain, aby sprawdzić, w jaki sposób Bank Centralny może ją wykorzystać do stworzenia cyfrowego dolara, i jaki wpływ może ona mieć na istniejący system finansowy.

“Poświęcamy czas i staramy się zrozumieć, jakie znaczenie mają waluty cyfrowe i cyfrowo-bankowe na całym świecie”

– powiedziała, dodając, że znaczenie dolara jako światowej waluty rezerwowej sprawia, że Fed ma do odegrania ważną rolę w badaniach i rozwoju walut cyfrowych.

To jeszcze nie czas na emisję…

Chociaż Fed robi kolejny krok w kierunku stworzenia i przetestowania waluty opartej na technologii DLT, Brainard zauważyła, że Bank Centralny “jeszcze nie zobowiązał się” do wyemitowania CBDC, gdyby eksperyment okazał się sukcesem. Powiedziała natomiast, że póki co jest on przeznaczony wyłącznie do celów badawczych.

Zanim bank centralny będzie mógł emitować lub wykorzystywać walutę, konieczny będzie oficjalny proces decyzyjny. To wiązałoby się z zaangażowaniem rządu i innych podmiotów, które musiałyby rozwiązać wiele prawnych kwestii. Brainard powiedziała, że Fed nie rozpoczął jeszcze, ani nawet nie zdecydował się rozpocząć tego procesu.

Gubernator dodała także, że wyniki eksperymentu zostałyby opublikowane dla każdego, kto chciałby wykorzystać go podczas eksperymentów, a kod źródłowy zostałby udostępniony za pomocą otwartoźródłowego oprogramowania.

Prowadzący projekt, James Cunha, starszy wiceprezes Boston Fed, wyjaśnił, że pierwszym krokiem jest opracowanie “silnika i oprogramowania, które może spełnić potrzeby” CBDC dla kraju tak dużego jak Stany Zjednoczone.

Według Cunha, istotnymi wyzwaniami, z którymi musi się zmierzyć projekt, są duże ilości transakcji, bezpieczeństwo i prywatność.

Chiny prowadzą w wyścigu CBDC

Podczas gdy Stany Zjednoczone dopiero co rozpoczęły fazę eksperymentalną, inne kraje, takie jak Chiny i Korea Południowa, znajdują się już na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju CBDC.

Największe firmy z różnych branż testują już chińskiego cyfrowego juana na ogromną skalę. Pod koniec lipca pojawiły się informacje, że krajowa cyfrowa waluta zostanie przetestowana przez giganta z branży dostaw żywności – Meituan Dianpingna, który posiada ponad 300 mln użytkowników.