Rekordowa wielkość bloków Bitcoina (BTC)

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Wielkość bloków BTC zwiększyła się do rekordowych rozmiarów.

  • Jest to związane z halvingiem oraz spadkiem hashrate.

  • Zwiększa się adopcja SegWit.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Rośnie wielkość bloków Bitcoin – są większe niż kiedykolwiek w historii. Jest to niewątpliwe związane z halvingiem. Niestety opłaty transakcyjne BTC wciąż są na wysokim poziomie, jednakże pojawia się większa adopcja SegWit.

Sponsorowane

Sponsorowane

Podczas jednego z najgłośniejszych wydarzeń w świecie krypto czyli halvingu Bitcoina doszło do zmniejszenia o połowę nagrody, którą otrzymują kopacze BTC. W zeszłym tygodniu jej wysokość spadła z wysokości 12,5 do 6,25 BTC za blok. Najbardziej odczuwalnym efektem ubocznym zmniejszenia nagród dla górników jest niższy hashrate sieci – górnicy którzy posiadają mniej wydajny sprzęt musieli zrezygnować z kopania ze względu na brak opłacalności. W angielskiej wersji BeInCrypto pisaliśmy, iż kilka dni po halvingu moc sieci spadła o 30%.

Dostosowanie sieci

Algorytm dostosowywania się się sieci zmienia się co 2 tygodnie. Oznacza to, iż obecny niższy hashrate oznacza wolniejszy czas tworzenia się nowych bloków. Będzie tak przynajmniej do momentu dostosowania się trudności w sieci Bitcoin. Przekładając powyższe informacje na liczby średni czas wydobycia zwiększył się z około 10 minut do prawie 17 (dane z Blockchain.com).

Sponsorowane

Sponsorowane
Grafika dzięki Blockchain.com

Efektem dłuższego wydobycia bloków jest znacznie mocniejsze wykorzystanie przestrzeni bloków, a co za tym idzie wspomniane na początku artykułu rekordowe wielkości bloków Bitcoina. Sytuację ratuje coraz korzystanie z Lightning Network (wciąż raczkujące) oraz tak zwany Segregated Witness.

Czym jest Segregated Witness (SegWit)

SegWit to soft fork Bitcoina, który ujrzał światło dzienne w 2017 roku. W pewnym uproszczeniu Segwit zwiększa limit rozmiaru bloku, aby zwiększyć ilość możliwych transakcji. Jest to możliwe dzięki usunięciu danych związanych z podpisem transakcji Bitcoin. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest większe wykorzystanie pojemności bloku w celu zapisania na nim większej ilości transakcji.

Co ciekawe mimo, iż softfork został zaimplementowany w 2017 roku jego adopcja w sieci BTC nie jest jednak pełna, a przed 2020 rokiem wynosiła około 40%. Ostatnimi czasy na szczęście jest ona trochę wyższa i przez pewien czas utrzymywała się na poziomie 60%.

Tymczasem być może utrzymywanie się wysokich opłat transakcyjnych pozwoli na pełniejszą adopcje SegWit. Wiele zależy od dużych decydentów, jeżeli na przykład Blockchain.com, na którym założona jest bardzo duża ilość portfeli BTC wdroży SegWit, będzie to kolejny ważny krok w stronę zwiększenia przepustowości sieci.

W międzyczasie oprócz Lighting Network, która bardzo mocno redukuje koszty przesyłania BTC, mamy często do czynienia z przesyłaniem BTC w ramach DeFi opartych o ETH. Na łamach BeInCrypto pisaliśmy niedawno, iż 22,5 miliona dolarów w BTC jest wykorzystywanie w DeFi , co jest niewątpliwe interesującą sytuacją.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz