Według nowego raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) technologia blockchain może w ciągu następnej dekady wzmocnić światową gospodarkę o 1,7 biliona dolarów.

Raport – zatytułowany „Czas na zaufanie: wart biliony dolarów to powód, by przemyśleć blockchain” – to najnowsza odważna projekcja PwC. Miał on na celu ocenę, w jaki sposób technologia jest obecnie wykorzystywana i zbadanie jej potencjalnego przyszłego wpływu na światową gospodarkę.

W raporcie przedstawiono pięć kluczowych obszarów zastosowań technologii leżącej u podstaw kryptowalut i zbadano potencjał generowania wartości ekonomicznej za pomocą analizy ekonomicznej i badań branżowych.

Pięć omawianych przypadków użycia to śledzenie produktów (962 miliardy dolarów), usługi finansowe (433 miliardy dolarów), bezpieczeństwo tożsamości (224 miliardy dolarów), kontrakty i rozwiązywanie sporów (73 miliardy dolarów), zaangażowanie klientów i programy wynagrodzeń (54 miliardy dolarów).

Źródło: PwC

Według ekspertów PwC w 2025r. nastąpi punkt zwrotny, w którym technologie blockchain powinny zostać bardziej rozpowszechnione na całym świecie. Jeśli okaże się to prawdą, raport zauważa, że ​​blockchain wywrze największy wpływ na Azję, a Chiny, Indie i Japonię. To one będą napędzać technologię.

Wśród potencjalnych beneficjentów wyróżniały się Chiny, szczycące się najwyższą potencjalną korzyścią netto w wysokości 440 miliardów dolarów. Na kolejnym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone z 407 miliardami dolarów, a następnie Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i Indie, po około 50 miliardów dolarów za ten sam okres.

W raporcie przedstawiono również blockchain jako potencjalne remedium dla firm dotkniętych skutkami ekonomicznymi pandemii COVID-19. Jak ujął to Steve Davies, globalny lider w Blockchain i partner w PwC UK:

W miarę jak organizacje zmagają się ze skutkami pandemii, wiele przełomowych trendów uległo przyspieszeniu. Analiza [w raporcie] pokazuje potencjał, jaki blockchain może wspierać organizacje w odbudowie i rekonfiguracji ich operacji.

W przeważającej części raport mówił w błyskotliwych słowach o potencjale ekonomicznym blockchain, ale ostrzegał również, że jego narzutami energetycznymi należy zarządzać, aby jego obietnica miała zostać zrealizowana. Przeczytaj pełny raport tutaj.