Przychody darknetowych rynków osiągnęły ATH

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Łączne przychody darknetowych rynków w 2020 r. przekroczyły wyniki z roku 2019 i osiągnęły ATH.

  • Pomimo wzrostu przychodów, zmniejszyła się ilość transferów i samych rynków.

  • Chainalysis rozwój sytuacji przypisała głównie pandemii COVID-19.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Mimo, że łączne przychody darknetowych rynków w 2020 r. przekroczyły wyniki z roku 2019, zmniejszyła się liczba aktywnych użytkowników i samych rynków. Blockchainowa firma Chainalysis poinformowała o rozwoju sytuacji i przypisała go głównie pandemii COVID-19.

Użycie kryptowalut w darknecie – 2020 vs 2019 r

W swoim rocznym raporcie dot. działalności darknetowych rynków, Chainalysis porównała rozwój sytuacji w latach 2019 i 2020, biorąc pod uwagę znaczącą rolę pandemii COVID-19. Wg raportu, całkowite przychody darknetowych rynków w 2020 roku, pomimo nagłego spadku w marcu i kwietniu, są już większe niż w roku 2019. W tym czasie aktywność darknetu, wcześniej odpornego na zmiany cen BTC, zmniejszyła się, gdyż większość cyfrowych walut straciła nawet do 70% swojej wartości.

Zmiana ta okazała się jednak tylko chwilowa. Od maja przychody zaczęły gwałtownie rosnąć i przełamały krótkoterminową korelację z cenami.

Od tego czasu miesięczne przychody darknetowych rynków stale rosną, z wyjątkiem niewielkich spadków we wrześniu i listopadzie, które w dużej mierze pokrywają się z trendami sezonowymi.

Miesięczne przychody darknetowych rynków źródło: Chainalysis

Ostatecznie, pomimo że dane nie obejmują grudnia 2020 roku, całkowite przychody w tym roku osiągnęły ATH na poziomie 1,5 mld dolarów. Warto zauważyć, że Chanalysis zbadał transfery dokonane za pomocą Bitcoina, Bitcoin Cash, Litecoina i Tethera.

Przychody darknetowych rynków vs. liczba transakcji źródło: Chainalysis

Spada liczba transakcji i darknetowych rynków

Jak pokazuje powyższy wykres, całkowite przychody wzrosły, spadła jednak liczba transferów. W 2020 r. liczba transferów wyniosła 9 mln, podczas gdy w 2019 r. była znacznie wyższa niż 12 mln. Oznacza to, że choć w tym roku klienci dokonali mniejszej liczby zakupów, to jednak były to większe kwoty.

Może to oznaczać, że przypadkowi nabywcy lub ci, którzy kupują narkotyki na własny użytek, odchodzą od rynków darknetowych, podczas gdy ci, którzy kupują w większych ilościach – albo na własny użytek, albo na sprzedaż innym – kupują więcej. Może to również oznaczać, że niektórzy przypadkowi nabywcy zaczęli składać większe zamówienia ze względu na niepewność.

Chainalysis, która niedawno uzyskała 100 milionów dolarów w ramach rundy finansowania, wykazała, że liczba aktywnych darknetowych rynków spadła do 37. Jest to najniższa wartość od listopada 2017 roku. Spadek liczby rynków nastąpił po okresie stałego wzrostu, który miał miejsce od 2018 r. do lutego 2020 r. Niemniej jednak, spółka przyznała, że niektóre rynki twierdzą, że ich zamknięcie jest tylko tymczasowe.

Liczba aktywnych darknetowych rynków źródło: Chainalysis

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now