Prezes Banku Centralnego Rosji: CBDC jest przyszłością dla krajowego systemu finansowego

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Prezes banku centralnego Rosji, Elvira Nabiullina, wierzy w przejście w kierunku cyfrowej waluty banku centralnego.

  • Nabiullina uważa, że kryptowaluta jest przyszłością dla systemu finansowego kraju.

  • Niektórzy amerykańscy urzędnicy obawiają się CBDC z Rosji, Chin i Iranu.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Prezes banku centralnego Rosji, Elvira Nabiullina, uważa, że waluty cyfrowe będą przyszłością systemów finansowych, ponieważ gospodarka kraju w coraz większym stopniu przenosi się do internetu.

Sponsorowane Sponsorowane

Moskwa opublikowała w październiku dokument konsultacyjny na temat możliwości wprowadzenia cyfrowego rubla i zamierza wprowadzić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) do końca roku. Nabiullina powiedziała dla CNBC News, że uważa iż przejście na CBDC zaspokoiłoby zapotrzebowanie na szybki i tani system płatności w Rosji,

Dokument konsultacyjny rozwija tę kwestię, wskazując, że rozwój płatności cyfrowych i dostęp do cyfrowego rubla obniży koszty usług płatniczych. Dodatkowo, przekazy pieniężne będą tańsze i będą promować zdrową konkurencję wśród instytucji finansowych.

Chodzi o to, by pobudzić innowacyjność w płatnościach detalicznych i pomóc w powstaniu gospodarki cyfrowej. Oczekuje się również, że wzrośnie stabilność całego systemu, ponieważ użytkownicy staną się mniej zależni od poszczególnych dostawców. W gruncie rzeczy Rosja szuka zastrzyku świeżej krwi i pomysłów do swojej gospodarki w postaci CBDC. Pilotaże i próby cyfrowego rubla mogłyby się rozpocząć w 2022 roku, mówi Nabiullina.

Sponsorowane Sponsorowane

Zwolennicy suwerennych walut cyfrowych twierdzą, że mogą one promować integrację finansową i ułatwiać transakcje transgraniczne. Nabiullina uważa jednak, że istnieje szereg przeszkód, które stoją na drodze, zanim dojdzie do takiej inkluzji. Przede wszystkim, jak zauważa, jeśli każdy bank będzie robił swoje, to jak będą się ze sobą komunikować? Nabiullina powiedziała:

Jeśli każdy bank stworzy [swój] własny system, systemy technologiczne z lokalnymi standardami, bardzo trudno będzie stworzyć pewne połączenia między tymi systemami, aby ułatwić wszystkie płatności transgraniczne.

W chwili obecnej kryptowaluty nadal nie mogą być używane jako metoda płatności w Rosji. Nie mogą ich też posiadać rosyjscy urzędnicy publiczni.

Stany Zjednoczone wyrażają obawy dotyczące CBDC z niektórych krajów

Według byłego urzędnika Departamentu Skarbu USA, Michaela Greenwalda:

To, co mnie niepokoi, to jeśli Rosja, Chiny i Iran stworzą waluty cyfrowe banku centralnego, aby działać poza dolarem, a inne kraje podążyły za nimi.

Greenwald dodał, że taki rozwój sytuacji “byłby niepokojący”.

Nabiullina przyznała, że amerykańskie sankcje wobec Rosji są “trwałym ryzykiem” i głównym powodem, dla którego ich polityka fiskalna jest po konserwatywnej stronie.

Waszyngton w przeszłości nałożył na Rosję szereg sankcji za kwestie od cyberataków po ewentualne ingerencje w ostatnie dwie elekcje prezydenckie.

Jeśli chodzi o Chiny, wydaje się, że Stany Zjednoczone bardziej obawiają się pozostania w tyle w związku z szybkim rozwojem cyfrowego juana. Dziś rano Chiny ogłosiły, że będą kontynuować próby CBDC, rozdając 6,2 miliona dolarów cyfrowych juanów mieszkańcom Pekinu w drodze losowania. Jest to trzecia taka próba, po tym jak zarówno Chengdu, jak i Shenzhen zorganizowały własne loterie w zeszłym roku.

Stany Zjednoczone obawiają się, że sukces tych prób, i ogólnie cyfrowego juana, wzmocniłby gospodarkę wewnętrzną Chin. Co więcej, boją się, że może to zwiększyć międzynarodową konkurencję, która może zagrozić dominacji, jaką od dawna cieszy się dolar amerykański.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz