Początek hossy na Bitcoinie! Glassnode daje byczy sygnał

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Miesięczna świeca zamknęła się na rekordowo wysokim poziomie.

  • Glassnode twierdzi, że fundamentalne wskaźniki na blockchainie są optymistyczne.

  • 95% nieprzesłanych BTC znajduje się w obszarze zysku.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.
Zgodnie z najnowszym raportem Glassnode przebicie przez Bitcoina poziomu 10 000 USD sprawiło, że 95% UTXO znajduje się aktualnie w obszarze zysku. Sygnał ten jest historycznie skorelowany z początkiem hossy na Bitcoinie.

Historyczne zamknięcie Bitcoina

Lipiec zakończył się najwyższym miesięcznym zamknięcie od 2017 roku na poziomie 11 356 USD. Poziom ten był też jednym z najwyższych tygodniowych zamknięć w historii Bitcoina. Aktualnie lider kryptowalut notowany jest powyżej 11 000 USD i znajduje się w zakresie pomiędzy wsparciem na 10 600 USD a oporem na 11 500 USD.

Wykres BTC dzięki Tradingview

Bitcoinowy edukator @Jimmy Song zauważa, że zamknięcie poprzedniego tygodnia było 12-tym w rankingu najwyższych zamknięć w historii. Twierdzi on też, że długo na tym (wysokim) miejscu nie pozostanie:

Cena Bitcoina dała wyraźny sygnał dla dalszego ruchu w górę. Jednak najważniejszym pytaniem pozostaje, dokąd będzie ona dalej podążać?

Byczy indykator

Piękno i przewaga rynku kryptowalutowego polega na tym, że wszystkie transakcje, dane i przesunięcia wartości są transparentne, gdyż dostęp do blockchaina jest otwarty. Informacje te są kluczowe dla inwestorów w próbach oceny dalszej akcji cenowej.

W najnowszym tygodniowym raporcie Glassnode – najpopularniejszej platformy analizy blockchain – zwraca się uwagę na nieco zapomniany wskaźnik UTXO i związaną z nim dystrybucję zrealizowanej ceny. Wyjaśnijmy najpierw, czym jest UTXO.

Pomijając technikalia – o których więcej można się dowiedzieć tutaj – UTXO (Unspent Transaction Outputs), można określić jako wszystkie potencjalnie dostępne Bitcoiny na blockchainie, które jeszcze pozbawione są wyjścia (output). Innymi słowy suma UTXO to łączna kwota wszystkich nieprzesłanych Bitcoinów.

Okazuje się, że według Glassnode, po przekroczeniu przez BTC poziomu 10 000 USD, aż 95% UTXO znajduje się w obszarze zysku.

Źródło: Glassnode

Znaczenie tego wskaźnika w pełni widać przy porównaniu go z historycznym wykresem ceny Bitcoina (niebieska linia). Jak się okazuje ilekroć odsetek UTXO w zysku przekroczył 95% (czerwony obszar na górze wykresu), to był to wyraźny sygnał dla rozpoczęcia silnego trendu wzrostowego. Wykres pokazuje przynajmniej dwa takie momenty: na początku 2013 i w połowie 2016 roku.

Potwierdza to również krypowalutowy analityk @Willy Woo, twierdząc, że zazwyczaj ten indykator pojawia się na początku głównej fazy trendu wzrostowego aż do jego szczytu. Dodaje on, że już niedługo będziemy w tym obszarze:

Rozkład zysków

Aby lepiej zobrazować stopień, w jakim UTXO są w zyskach lub stratach, można przyjrzeć się pochodnemu wskaźnikowi URPD, czyli UTXO Realized Price Distribution. Obrazuje on rozkład zrealizowanych cen dla UTXO utworzonych powyżej i poniżej aktualnej ceny. Rzeczywiście, większość UTXO przynosi zyski, podczas gdy bardzo niewiele przynosi straty.

Źródło: Glassnode

Nakładając kolorowe przedziały widzimy, że niewielka ilość UTXO jest na granicy zysków (pomarańczowy), podczas gdy zdecydowana większość posiada wygodny (żółty) lub bezpieczny (zielony) poziom zysków. Jedynie obszar czerwony obejmuje UTXO pozostające w stracie, ale jest ich zdecydowanie mniej.

Źródło: Glassnode

Glassnode podsumowuje, że sygnał ten jest pozytywny, gdyż większość hodlerów nie rusza swoich środków:

Jest to optymistyczne, ponieważ oznacza, że duża część posiadaczy BTC cieszy się wygodnym zyskiem, ale zdecydowała się jeszcze nie sprzedawać, co oznacza pewność, że cena będzie nadal rosła.

Końcówka raportu ostrzega jednak, że pomimo byczych fundamentów płynących z blockchaina, należy zwracać szczególną uwagę na zachowanie światowych rynków finansowych. Stopień powiązania Bitcoina z tradycyjnymi rynkami wciąż jest wysoki, więc należy zachować ostrożność.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now