Palestyna rozważa emisję cyfrowej waluty

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Palestyńskie Władze Monetarne rozważają emisję cyfrowej waluty, która miałaby ułatwić uzyskanie niezależności monetarnej od Izraela.

  • Chociaż taka cyfrowa waluta może być zbyt słaba, aby była ważna, mogłaby działać jako symbol przeciwko uzależnieniu od Izraela.

  • Palestyna dołączyłaby wtedy do grona krajów na całym świecie, które opracowują cyfrowe waluty.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Palestyńskie Władze Monetarne rozważają emisję cyfrowej waluty, która miałaby ułatwić uzyskanie niezależności monetarnej od Izraela.

SponsorowaneSponsorowane

Zgodnie z porozumieniami podpisanymi z Izraelem w latach 90-tych, Palestyńczycy zgodzili się nie tworzyć od razu własnej waluty. W związku z tym ich gospodarka jest uzależniona przede wszystkim od izraelskiego szekla, jordańskiego dinara i amerykańskiego dolara.

Palestyńskie banki mają obecnie nadmiar szekli. Jednym z powodów jest izraelskie prawo zabraniające dużych transakcji gotówkowych, ze względu na regulacje AML. Dodatkowo Izrael ogranicza ilość szekli, które banki palestyńskie mogą miesięcznie przekazywać z powrotem do Izraela. W związku z tym palestyńskie banki muszą czasem zaciągać pożyczki na pokrycie płatności walutowych na rzecz osób trzecich, przez co mają nadwyżkę izraelskich banknotów. Emisja waluty cyfrowej mogłaby potencjalnie zakłócić to nieefektywne rozwiązanie.

SponsorowaneSponsorowane

Palestyńskie CBDC

Obecnie trwa kilka badań dotyczących kryptowalut, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji. Gubernator Palestyńskiej Władzy Monetarnej Feras Milhem ma nadzieję, że ostatecznie użyje waluty cyfrowej “dla systemów płatności w naszym kraju i miejmy nadzieję, że z Izraelem i innymi, aby użyć do rzeczywistych płatności.” Ale to, czy jest to możliwe, jest wątpliwe.

Ponieważ gospodarka palestyńska cierpi z powodu izraelskich ograniczeń swobodnego przepływu towarów i ludzi, jest ona z natury słaba. Poza poleganiem na pieniądzach darczyńców i przekazach pieniężnych z Izraela, gospodarka skurczyła się o 11,5%. Według Banku Światowego, jest to prawdopodobnie spowodowane pandemią COVID-19. Sytuację pogorszyła również odmowa przyjęcia przez Autonomię Palestyńską podatków pobieranych w jej imieniu przez Izrael. Do powstania luki fiskalnej przekraczającej 1 mld USD przyczynił się także spadek pomocy o 20%.

Według Raja Khalidi, dyrektora Palestine Economic Policy Research Institute, “warunki makroekonomiczne nie istnieją, aby palestyńska waluta, cyfrowa lub inna, mogła istnieć jako środek wymiany.” Jednakże, emisja waluty cyfrowej mogłaby działać jako polityczny symbol autonomii monetarnej od Izraela.

CBDC jako oświadczenie

Wraz z paroma badaniami, Palestyna dołącza do innych narodów na całym świecie w rozwoju walut cyfrowych banku centralnego (CBDC). Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) współpracuje z kilkoma bardziej znaczącymi bankami centralnymi nad opracowaniem standardu dla CBDC.

Podobnie jak Palestyna wydała CBDC, aby sprzeciwić się Izraelowi, BIS powiedział ostatnio, że banki centralne muszą wydać CBDC, aby sprzeciwić się kryptowalutom. BIS ostrzegł, że jeśli banki centralne nie będą emitować CBDC, mogą stracić kontrolę nad podażą pieniądza na rzecz prywatnych emitentów i dużych firm technologicznych.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Nick jest profesorem umiejętności komunikacji ustnej i specjalistą w dziedzinie nauki o danych w Budapeszcie na Węgrzech. Posiada tytuł magistra w dziedzinie analityki biznesowej. Jest stosunkowo spóźniony w dziedzinie kryptowalut i technologii blockchain, ale intryguje go ich potencjalne wykorzystanie gospodarcze i polityczne. Najlepiej można go opisać jako optymistycznego środkowo-lewicowego sceptyka.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz