Według posta opublikowanego 22 września na Reddit, oszuści podszywają się pod Bank of America (BoA), próbując oszukać ofiary. W poście zatytułowanym „Ostrzeżenie przed oszustwem – właśnie dzwoniono z„ Bank of America ”” odnotowano wyrafinowanie wysiłków, nazywając go „najbardziej przekonującym oszustem, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia”.

Jak donosi Redditor MySonAteMyHomeWork: „Otrzymałem telefon z Bank of America z prośbą o wypełnienie formularza dotyczącego kryptowaluty zakupionej na Uphold”.

Zgodnie z historią rozmówca twierdził również, że BoA musi sprawdzić, „czy kupuję kryptowaluty jako firma czy osoba prywatna, i że wyśle ​​mi formularz do wypełnienia. Znała mój adres e-mail, datę urodzenia i miesiąc, w którym kupiłem kryptowalutę od Uphold ”.

W tym przypadku użytkownik poczuł, że coś jest nie tak, zdecydował się skontaktować bezpośrednio z bankiem i „od razu powiedziano mu, że to nie oni”. Rozmowa telefoniczna prawdopodobnie uchroniła MySonAteMyHomeWork przed dalszym zwabieniem w pułapkę oszusta. Jednak wielu innym nie udało się uniknąć oszustów.

Oszustwa kryptograficzne rozprzestrzeniają się

Według posta na blogu opublikowanego w lipcu przez dostawcę usług śledzenia i analizy technologii blockchain Whale Alert, popularność dziesiątek różnych rodzajów oszustw kryptograficznych rośnie. W artykule czytamy, że w 2020 roku przestępcy zarobili 24 miliony dolarów tylko w pierwszej połowie roku.

Wiele oszustw, do których odwołuje się Whale Alert, nie jest tak skomplikowanych jak oszustwa Bank of America, wymagające jedynie prostej strony internetowej, adresu Bitcoin (BTC) i budżetu na reklamę. Władze w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych wydały ostrzeżenia o oszustwach kryptograficznych.

Wielu zareagowało na historię Reddita, wyrażając dalszą ostrożność i zalecając podjęcie dodatkowych środków ochronnych. Jeśli chodzi o MySonAteMyHomeWork, zachęcali innych, aby byli ostrożni i zawsze sprawdzali: „lepiej być bezpiecznym niż przepraszać”.