Opłaty transakcyjne na Ethereum osiągnęły nowe ATH, a egzekucja smart kontraktu to nawet 99 USD

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Opłaty w sieci ETH są najwyższe w historii.

  • Uruchomienie smart kontraktu może kosztować nawet 99 dolarów.

  • Wymiana tokenów na Uniswapie kosztuje nawet 20 dolarów.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.
Ostatni tydzień po raz kolejny przyniósł wielkie zyski dla projektów DeFi takich jak Swipe, Balancer, Algoland. Wiele innych coinów podwoiło swoją wartość.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy na łamach BeInCrypto, jest kolejne potwierdzenie, iż dzisiejszy boom na DeFi to powtórka z roku 2017, gdy na rynku królowały altcoiny.

Najwyższe fee w historii

Według danych ze strony blockchair opłaty transakcyjne w sieci Ethereum osiągnęły nowe ATH ze średnią wysokością fee na poziomie 6,45 dolarów.

Grafika dzięki Blockchair

Jeszcze większym problemem okazują się opłaty, które są konieczne do uruchomienia smart kontraktu jak w przypadku Syntethix (jednego z najpopularniejszych projektów DeFi). Napisał o tym jeden z użytkowników Reddita:

Hej, chłopaki. Po pierwsze, kocham Synthetix i kocham nasze community. Wierzę w ten projekt i mam tysiące zastakowanych SNX. Uwielbiam stakować i robiłem to przez cały czas, od kiedy jestem właścicielem SNX. Opłaty nigdy nie były problemem aż do dziś. Żądanie opłaty transakcyjnej w wysokości 99 dolarów nie jest śmieszne. To będzie poważna blokada na drodze do wzrostu, jeśli ktoś z zespołu się tym nie zajmie. Było to w porządku, przy opłatach w przedziale 10-30, ale opłaty w wysokości 99 dolarów są poważnym problemem. Mam nadzieję, że ktoś z ekipy zajmie się tym i to wkrótce. Trzeba się tym zająć do czasu masowej adopcji.

Uniswap

Jedną z największych zmian, które wprowadziło DeFi jest masowe korzystanie ze zdecentralizowanych giełd dla tokenów ERC-20. Najważniejszą tego typu giełdą (na stronie projektu jest ona nazywana protokołem płynności) jest Uniswap. W ciągu ostatnich miesięcy stał się on niezwykle popularny ze względu na łatwość użytkowania oraz dostępność różnych tokenów ERC-20. Uniswap jest również bardzo lubiany przez projekty DeFi, ponieważ zalistowanie tam kryptowaluty opartej na ERC-20 jest bardzo łatwe.
Jeżeli nigdy nie korzystaliście z Uniswap jest to dziecinnie łatwe – mając w przeglądarce portfel typu MetaMask wystarczy wejść na stronę i po prostu wymienić interesujące nas tokeny po określonej cenie. Należy pamiętać, że konieczne jest jednak posiadanie ETH w portfelu, aby opłacić fee.

Mimo iż Uniswap jest świetnym i łatwym w użyciu narzędziem (do tego zdecentralizowanym i bez KYC), to również ucierpiał ze względu na przeciążenie sieci ETH. Dziś rano użytkownicy giełdy narzekali na opłaty za zamianę tokenów – nawet w wysokości 20 dolarów. Przy obracaniu małymi sumami jest to kwota zabójcza.

Konkurencja nie śpi

Jednym z głównych konkurentów dla ETH wydaje się Cardano (ADA), którego zespół już pracuje nad mostem dla aplikacji ERC20, aby bezproblemowo mogły one migrować z sieci ETH. Podstawą działania konwertera ma być umożliwienie działania tokenów z sieci ERC-20 (są to tokeny, które działają w sieci Ethereum) w sieci testowej Cardano. Jest to kolejny krok, który będzie dopracowywany do momentu, gdy Cardano Native Asset Standard ruszy w swojej sieci testowej i będzie ona w stanie „wytrzymać” znacznie większy ruch.

Innym rozwiązaniem jest tworzenie tak zwanej drugiej warstwy ETH 2.0 – tego zadania podejmuje się chociażby Matic Network. Projekt opiera się na Plasma i jest to alternatywny blockchain, który został w specjalny sposób zaadaptowany. Wykorzystuje on zdecentralizowaną sieć, w której ludzie stakujący Matica jako punkty kontrolne pomiędzy dwoma łańcuchami blokowymi umożliwiają transakcje. Metoda ta pozwala na tańsze, szybsze i większe ilości transakcji na sekundę (TPS). Dzięki temu Matic z sukcesem pozwala na użytkowanie gier – jednej z największych bolączek ETH.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!