Opłaty, plany rozwoju i halving – wywiad z prezesem Bitclude 2/2

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Jakub Wierzcholski w drugiej części rozmowy mówi o limitach, które są nałożone na giełdę kryptowalut przez regulatorów.

  • Współzałożyciel Bitclude wyjaśnia kwestię opłat transakcyjnych na platformie.

  • Z prezesem rozmawiamy też o mediach społecznościowych, aktualnej sytuacji w branży kryptowalut i przewagach Bitclude nad konkurencją.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

W drugiej części rozmowy współzałożyciel Bitclude Jakub Wierzcholski mówi m.in. o niskich prowizjach maker/taker, rozwiewa wątpliwości odnośnie do opłat transakcyjnych oraz wyjaśnia, co wyróżnia jego giełdę od konkurencji.

W pierwszej części wywiadu z Jakubem Wierzcholskim rozmawialiśmy m.in. o tym, jak giełda kryptowalut radzi sobie w czasach epidemii koronawirusa, zmaganiach regulacyjnych oraz próbie uregulowania polskiego rynku kryptowalut. Jeśli jeszcze nie czytaliście pierwszej części, musicie koniecznie nadrobić.

Limity

Przez to, że Bitclude ma status MIP, na waszą giełdę są nałożone znaczne limity.

Można u nas mieć 2 tysiące euro na rachunku bankowym. To znaczy, że tyle użytkownik może posiadać na rachunku w momencie dokonywania transakcji. Ten limit nie obowiązuje przy transakcjach jednorazowych. To znaczy, że jeśli ktoś dokonuje transakcji za kwotę wyższą niż 2 tysiące, nie ma z tym żadnego problemu.

Kłopoty pojawiają się dopiero wtedy, gdy ktoś chce przetrzymać te fundusze powyżej 24 godzin na koncie przypiętym do naszej platformy. Tego nie da się dokonać na Bitclude.

Choć macie całkiem dobre opinie w internecie, szczególnie jeśli chodzi o support, to wielu użytkowników właśnie narzekało na te limity. Wiem, że planowaliście pracować nad tym, by to zmienić. Na jakim etapie są te prace?

To jest właśnie najtrudniejszy temat w naszej działalności. Nad tym zagadnieniem spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu w pracy. To jest kwestia regulacyjna, czyli po prostu załatwienie statusu instytucji finansowej. Nie MIP-u, a pełnoprawnej instytucji pieniądza elektronicznego.

Naszym problemem nie są już konta bankowe, bo większość banków z nami współpracuje.

Opłaty i prowizje

Chciałem jeszcze porozmawiać o waszych opłatach transakcyjnych na Bitcoinie. Jest sporo ludzi, którzy w komentarzach skarżą się, że te opłaty macie całkiem wysokie.

Mówienie, że mamy wysokie fee od wypłaty jest mylące. Aktualnie mamy fee na poziomie 0,0005 BTC [Bittrex, Poloniex, Kraken mają dokładnie taką samą kwotę, a średnia przemysłowa wynosi ok. 0,0008 BTC – przyp. red.]. Więc trudno mówić o nas, że mamy za wysokie opłaty.

Jak to wygląda z prowizjami maker/taker?

Mamy darmowy making, czyli dostarczanie ofert na platformę nie kosztuje nic. Za taking pobieramy ok. 0,3%.

Ile macie aktualnie otwartych rynków na waszej platformie?

Aktualnie mamy otwarte rynki: BTC/PLN, BTC/LTC oraz BTC/EUR, BTC/GBP i BTC/USD. Skupiamy się przede wszystkim na parze Bitcoina ze złotówką. Ostatnio mocniej działamy też na rynku BTC/EUR. Dla nas zawsze najważniejsza była wymiana między BTC a PLN i to podkreślaliśmy od samego początku.

Bitclude
limit: 2 tys. euro na rachunku
opłata transakcyjna BTC: 0,0005
prowizja maker: 0%
prowizja taker: ok. 0,3%
największa zaleta: szybkie przelewy 24/7

Czy upadek BitMarketu z poprzedniego roku był dla was zyskiem? Pojawiły się takie głosy, że po tamtej akcji wy mogliście zyskać najbardziej, bo staliście się właściwie jedynym źródłem szybkich wpłat i wypłat w złotówkach.

Na pewno dużo klientów, którzy korzystali wcześniej z BitMarketu, przeniosło się do nas. Natomiast, czy to się przyczyniło do rozwoju rynku kryptowalut, czy nawet naszej giełdy? Nie wydaje mi się.

Upadek BitMarketu był dla nas tragiczny w skutkach, bo musieliśmy się zacząć bronić przed podobnymi zarzutami. Musieliśmy znów udowadniać, że jesteśmy godni zaufania. Też muszę dodać, że zarówno nasi partnerzy biznesowi, jak i klienci stracili tam środki, więc nie, nie było to dla nas pozytywne doświadczenie.

Halving Bitcoina

Porozmawiajmy o aktualnej sytuacji w branży. Czy macie zauważalny przyrost użytkowników lub po prostu wzrost zainteresowania waszymi usługami, teraz gdy jest tak głośno o halvingu?

Halving wpływa na liczbę osób na rynku. Widzimy to po wolumenach rynkowych. Wszyscy, nie tylko my, mają większy obrót. Mam nadzieję, że to jest trend, który będzie trwał, ale dopiero się o tym przekonamy. Nie chciałbym jednak spekulować.

Co może oznaczać halving dla kursu Bitcoina?

Nie mam pojęcia i nie chcę się wdawać w spekulacje, bo cokolwiek powiem, może być później wykorzystane przeciwko mnie [śmiech]. Halving zawsze wpływał na podaż Bitcoina. Wystarczy spojrzeć na 11-letni wykres BTC i zobaczyć, jak cena Bitcoina reagowała na halving. To daje mocno do myślenia.

Przewaga Bitclude nad konkurencją

Z czego wynika wasza umiarkowana aktywność na platformach społecznościowych?

Rozwijamy się bardzo organicznie. Większość nowych klientów trafia do nas z polecenia. Wynika to też z faktu, że zajmujemy się innymi pracami na giełdzie: weryfikowaniem kont, księgowaniem wpłat i wypłat, supportem.

Aktualnie mamy dużo pracy, ale będziemy chcieli mocniej rozwijać social media, jak już dostaniemy odpowiednie akceptacje od regulatora. Też trzeba pamiętać, że nasza licencja nakłada na nas dość rygorystyczne granice w niektórych kwestiach, których zdecydowanie nie możemy przekraczać.

Na koniec podaj mi jedną przewagę Bitclude nad konkurencją. Co was wyróżnia? Co ty najbardziej doceniasz w waszej giełdzie?

Przelewy. Odpowiedź jest prosta. Księgujemy te przelewy 24/7. Wpłaty, wypłaty – to wszystko u nas działa niezwykle szybko.


To koniec rozmowy z Jakubem Wierzcholskim. Jak oceniacie Bitclude? Czy ta rozmowa przekonała was do skorzystania z jej usług? Czy może wolicie inne platformy? Dajcie nam znać w komentarzach, na naszym telegramie oraz na innych platformach społecznościowych.

 


Współtwórca Bitclude, twórca jednej z największych bramek płatności Kryptopay, współtwórca pierwszej kryptowaluty w Polsce – Polcoin, Early-Adopter Bitcoina w 2011 roku oraz entuzjasta nowoczesnych technologii.


 

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Dawid studiował dziennikarstwo we Wrocławiu. Chciał został ekspertem sportowym, ale zakochał się w nowych technologiach. Po raz pierwszy dowiedział się o kryptowalutach w 2015 roku, lecz zaczął o tym pisać w 2017. Dzisiaj skupia się głównie na wykorzystaniu technologii blockchain w nowych branżach.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now