Opera stara się wprowadzić web3 do mainstreamu. W ramach przeglądarki będziemy mogli teraz kupić BTC i ETH w Unii Europejskiej.

Web 3 jest to określenie na najnowsze technologie związane z technologią blockchain, kryptowalutami i systemami rozproszonych rejestrów. Jednym z zastosowań Web3 jest umożliwienie ludziom kontaktów oraz płatności w systemie Peer to Peer.

Jednym z pierwszych kroków ku nowej rzeczywistości jest integracja portfeli krypto w przeglądarce. Na pewno przybliży to nas do coraz większej adopcji nowe technologii poprzez ułatwienie części procesów, jak chociażby kupowania krypto na giełdzie, o czym mówił w wywiadzie Charles Hamel (The Head of Crypto w Operze):

“Możliwość nabycia krypto bez konieczności wchodzenia na giełdę i zakup od razu w wallecie sprawi, iż proces ten będzie znacznie łatwiejszy. Rozwijanie tego typu udogodnień będzie podstawą adopcji blockchain. Jesteśmy podekscytowani naszą współpracą z Wyre i możliwością dostarczenia nowej usługi kupowania krypto w kolejnych krajach.”

Nowa funkcja w androidowej wersji przeglądarki to nic nowego dla użytkowników Opery z USA. Jednakże krypto wallet nie był dostępny wcześniej w Unii Europejskiej. Dodatkowo aplikację otrzymają również mieszkańcy Nowej Zelandii, Australii, Meksyku oraz Szwajcarii. Jest to o tyle interesujące, iż Opera jest najpopularniejszą aplikacją z kategorii Social i Communication w Niemczech.

Krypto wallet w przeglądarce Opera to możliwość kupowania Bitcoina i Ethereum przez kartę kredytową czy Apple Pay. Oczywiście oznacza to wtedy ograniczoną anonimowość, jednakże nie jest nic nowego – płatności fiat do krypto prawie zawsze oznaczają konieczność przeprowadzenia procedury KYC.

Współpraca z Unstoppable Domains

Kolejnym krokiem w kierunku web3 przez Operę jest partnerstwo z Unstoppable Domains firmą, która wspiera często goszczący na łamach BeInCrypto Tim Draper.

Współpraca oznaczać będzie dostęp przez operę do zdecentralizowanych domen kończących się na .crypto.

W ramach Unstoppable Domains można przetrzymywać swoje domeny podobnie jak kryptowaluty i przesyłać je między sobą. Do teraz nie było do dostępu do domen w ramach popularnych przeglądarek (a jeżeli to jedynie w formie pluginów i rozszerzeń), a więc Opera jest pierwszą z przeglądarek, które dostosowują się do web3.