Ogólnodostępny testnet ETH 2.0 już 4 sierpnia

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Już 4 sierpnia ma zostać udostępniony ogólnodostępny testnet ETH 2.0

  • W listopadzie może zostać uruchomiony ETH 2.0 beacon chain.

  • Opłaty transakcyjne ETH są najwyższe w historii.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Ostatnimi czasy pojawia się wiele spekulacji na temat czasu wprowadzenia Ethereum 2.0 i choć Vitalik Buterin nalega, aby nowa aktualizacja przebiegała zgodnie z planem, cześć deweloperów obawia się iż będą potrzebować więcej czasu.

Pierwszym etapem, który początkowo był przewidziany na lipiec 2020 roku, jest ogólnodostępny testnet – ma on rozpocząć się już za 2 tygodnie czyli 4 sierpnia. Wygląda na, to że aktualizacja odbywa się niemalże według planu i tylko z niewielkim opóźnieniem.

Nową datę uruchomienia ETH 2.0 znamy, ponieważ znany deweloper Ethereum, Danny Ryan, ogłosił ją wczoraj na kanale Discord:

“następna wieloklientowa sieć testowa (mainnet config z numerami min walidatorów) będzie miała min. czas genezy 4 sierpnia”.

Decyzja została podjęta o tym po dyskusjach z zespołami klientów, a społeczność krypto może spodziewać się więcej szczegółów na ten temat w ciągu następnego tygodnia. Pojawić ma się również Launchpad, który będzie interfacem stworzonym w celach edukacyjnych.

Testy już od pewnego czasu

Tak zwana faza 0 dla ETH 2.0 rozpoczęła się już kilka miesięcy temu i mimo, iż validatorzy uczestniczący w tej sieci nie dostawali nagród za stakowanie swoich ETH zjawili się licznie (minimalnie można stakować 32 ETH). W kolejnych “edycjach” powstało kilka nowych testnetów i w ich ramach pojawiło się już ponad 20,000 walidatorów.

Ostatnią siecią testową jest “Altona”, która została uruchomiona pod koniec czerwca i zarówno klienci jak i deweloperzy zostali zaproszeni jej przetestowania. Dzięki temu zespół deweloperów ETH mógł pracować nad wszelkimi przekazanymi problemami i opiniami.
Jeden z głównych deweloperów pracujących nad projektem – Afr Schoe, ostatnio wypowiedział się na twitterze, iż zespół wydaje się być na dobrej drodze do uruchomienia sieci mainnet już w listopadzie.

ETH potrzebuje upgrade

Jak informuje angielska edycja BeInCrypto ETH dochodzi teraz do All Time High jeżeli chodzi o opłaty transakcyjne. Związane jest to z nieustannie rosnącym wykorzystaniem stablecoinów opartych o ERC-20 oraz hype na DeFi. 2 Tygodnie temu na łamach BeInCrypto pisaliśmy:

“Zdaje się, że FOMO (ang. fear of missing out), czyli “strach przed utratą okazji” powraca na rynek krypto po ponad dwóch latach względnej nieobecności. Wiele tokenów związanych z projektami DeFi znacznie rośnie, wraz z licznymi aktualizacjami protokołów i coraz popularniejszym farmingiem płynności.”

Total Value Locked w projektach DeFi wynosiło wtedy 1,82 milliarda dolarów – dziś liczba ta wynosi 3,2 miliarda według DeFi pulse. Nie dziwi więc znacznie większe zapchanie sieci ETH – pamiętajmy jednak, iż konkurencja nie śpi. W tym miesiącu miała miejsce publiczna sprzedaż AVAX, który ma pokonać problemy ze skalowalnością widoczne w sieci ETH, a twórca Cardano zapowiedział konwerter DApps z erc-20 do sieci ADA. Czy ETH zdoła utrzymać pozycję lidera jeżeli chodzi o zdecentralizowane aplikacje? Zależy to głównie od tego jak szybko uda się skalować sieć ETH – niestety osigniecie pełnej przepustowości według Vitalika może zająć nawet kilka lat:

„Oznacza to, że pakiety zbiorcze będą dominującym paradygmatem skalowania przez co najmniej kilka lat: najpierw ~ 2-3 tys. TPS z ETH1 jako warstwą danych, a następnie ~ 100 tys. TPS z ETH2 (faza 1)”,

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now