Nowe Prawo Unijne Zabroni Bankom Blokowanie Transakcji Krypto

Udostępnij artykuł
Wkrótce wejdzie w życie piąta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLD5), która przypadkowo przyspieszy rozwój branży krypto w UE. Zgodnie z nową dyrektywą firmy związane z kryptowalutami będą traktowane jak każde inne przedsiębiorstwo.

 

Blockchain zawsze uważał regulacje za największą przeszkodę na drodze do rozwoju. Jednak najnowsza seria przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy w Unii Europejskiej może to zmienić.

Nowe prawo to impuls dla kryptowalut

Piąta dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy (AMLD5) została oficjalnie podpisana w lipcu 2018 r. i weszła w życie 10 stycznia tego roku. Grupuje ona wszystkie aktywa wirtualne i ich dostawców jako „podmioty zobowiązane”. Według dziennikarza Forbesa Pawła Kuskowskiego stawia to kryptowaluty w tej samej kategorii prawnej co banki, procesory płatnicze, gry i usługi związane z hazardem. W efekcie oznacza to, że firmy związane z kryptowalutami będą traktowane jak każde inne przedsiębiorstwo.

Jednak AMLD5 idzie dalej w zakresie zwiększania ochrony branży kryptowalut. Banki muszą teraz przedstawić ważne, indywidualne uzasadnienie odmowy świadczenia usług konkretnemu klientowi. Nie mogą po prostu zabronić usług procesorom płatniczym obsługującym krypto, lub firm związanych z kryptowalutami. Oznacza to, że kolejne miliony ludzi będą mogły w końcu kupić wirtualne aktywa bez ingerencji banku.

Oczywiście AMLD5 ma swoje wady i nie jest w żadnym wypadku dyrektywą skoncentrowaną na kryptowalutach. Pozwala to jednak przemysłowi kryptowalutowemu otworzyć się na inne sektory. Dyrektywa wyjaśnia także niektóre problemy firm kryptowalutowych z nowymi standardami AML ogłoszonymi przez grupę zadaniową ds. działań finansowych w zeszłym roku.

UE ma chrapkę na Blockchain

Unia Europejska od dłuższego czasu bada kryptowaluty i blockchain. Od 2016 r. odbywają się warsztaty i tworzone są komitety w celu zbadania potencjału blockchain, jak podawało BeInCrypto. Pojawiły się również wezwania do wprowadzenia „cyfrowej waluty UE”, zwłaszcza po ujawnieniu Libry przez Facebooka w zeszłym roku.

Chociaż UE nie promuje kryptowalut, jej polityka otworzyła drzwi dla branży blockchain. Dzięki najnowszej dyrektywie waluty cyfrowe zrobiły ważny krok: są traktowane na tych samych zasadach, co inne firmy. AMLD5 będzie zatem miał znaczący wpływ na europejski przemysł blockchain w nadchodzących latach.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Dawid studiował dziennikarstwo we Wrocławiu. Chciał został ekspertem sportowym, ale zakochał się w nowych technologiach. Po raz pierwszy dowiedział się o kryptowalutach w 2015 roku, lecz zaczął o tym pisać w 2017. Dzisiaj skupia się głównie na wykorzystaniu technologii blockchain w nowych branżach.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!