Norwegia robi kolejny krok w kierunku CBDC

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Norweski Bank Centralny ogłosił, że rozpocznie testowanie rozwiązań technicznych dla CBDC w ciągu najbliższych dwóch lat.

  • Norges Bank badał CBDC przez ostatnie cztery lata.

  • Zastępca prezesa banku centralnego powiedział w zeszłym roku, że nie spieszy im się z dostarczeniem CBDC.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Norweski bank centralny ogłosił, że rozpocznie testowanie rozwiązań technicznych dla cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w ciągu najbliższych dwóch lat.

W komunikacie Norges Bank zauważył, że wiele innych banków centralnych na całym świecie przeprowadza podobne eksperymenty. Utrzymało to ich własną motywację do badań nad CBDC. Po przeprowadzeniu badań nad CBDC przez ostatnie cztery lata, Norges Bank uważa, że ​​jest gotowy na następny krok. W szczególności obejmuje to „testy techniczne” z bardziej dogłębną analizą dotyczącą konsekwencji uruchomienia CBDC.

Bank centralny podał, że płatności gotówkowe w Norwegii są obecnie prawdopodobnie najniższe na świecie. Wynika to w dużej mierze z szybkiego rozwoju technologii płatniczych.

Gotówka banku centralnego zapewnia systemowi płatności szereg ważnych atrybutów, które mogą być istotne dla zachowania i dalszego rozwoju poprzez wystawienie CBDC.

– powiedział prezes Norges Bank Øystein Olsen.

Dodał również, że bank centralny potrzebowałby dodatkowej wiedzy, aby określić, czy wydanie CBDC jest właściwe.

Chociaż proponowane testy będą miały miejsce w ciągu najbliższych dwóch lat, Norges Bank nie wskazał, kiedy CBDC zostanie uruchomione w Norwegii.

Jakiekolwiek wprowadzenie CBDC będzie jeszcze trwać jakiś czas w przyszłości.

– stwierdził bank centralny.

Norwegia bez pośpiechu własną walutę

Brak ostatecznego harmonogramu powtórzył także zastępca gubernatora Norges Bank Ida Wolden Bache. Przemawiając na konferencji Finance Norway’s Payments Conference, która odbyła się 5 listopada zeszłego roku, opisała spadek wykorzystania gotówki w jej kraju jako wpływ na decyzję dotyczącą CBDC.

Podkreślając niedawną ankietę, Wolden Bache wskazała, że tylko 4% płatności zostało dokonanych przy użyciu gotówki. Dodała, że ​​było to znacznie niższe niż przed wybuchem pandemii COVID-19. Według jej wiedzy był to najniższy poziom w jakimkolwiek kraju na świecie.

Pomimo uznania czterech lat badań CBDC, powiedziała, że ​​„brak pilności odzwierciedla nasz dotychczasowy pogląd, że nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia CBDC”.

Inne osiągnięcia CBDC

Kilka innych krajów prowadzi własne projekty CBDC. Wcześniej w tym tygodniu Wielka Brytania ogłosiła powołanie nowej grupy zadaniowej w celu zbadania potencjału CBDC.

W międzyczasie w zeszłym miesiącu Japonia zaczęła eksperymentować z własnym CBDC. Bank Japonii poinformował, że uczestniczy w badaniach grupowych w celu określenia najlepszego sposobu wydania CBDC. Członkowie grupy obejmują Bank Rozrachunków Międzynarodowych i sześć banków centralnych, takich jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych i Europejski Bank Centralny.

Podobnie jak norweski bank centralny, Fed nie spieszy się z emisją cyfrowego dolara.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Nick jest profesorem umiejętności komunikacji ustnej i specjalistą w dziedzinie nauki o danych w Budapeszcie na Węgrzech. Posiada tytuł magistra w dziedzinie analityki biznesowej. Jest stosunkowo spóźniony w dziedzinie kryptowalut i technologii blockchain, ale intryguje go ich potencjalne wykorzystanie gospodarcze i polityczne. Najlepiej można go opisać jako optymistycznego środkowo-lewicowego sceptyka.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now