Zobacz więcej

Koronawirus może przyspieszyć rozwój cyfrowych pieniędzy

2 mins
Aktualizacja Dawid Paluch
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Pandemia koronawirusa spowodowała nie tylko zamrożenie gospodarki, ale również stworzyła potrzebę na cyfrowe waluty.
  • Bezkontaktowe opłaty są teraz znacznie bardziej pożądane.
  • Czy epidemia może sprawić, że rządy zaczną intensywniej pracować nad cyfrowymi pieniędzmi?
  • promo

Epidemia koronawirusa dotknęła niemal wszystkie sektory naszego życia. Szczególnie ucierpiała gospodarka i ekonomia. Czy jednak kryzys wywołany wybuchem pandemii COVID-19 może przynieść szybszą adopcję cyfrowych walut na świecie?
Wczoraj BeInCrypto poinformowało o wyliczeniach analityków ING, którzy twierdzą, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa sprawi, że PKB krajów europejskich spadnie o 8% w 2020 roku. Być może są jednak też zalety aktualnie trwającej recesji gospodarczej.

Potencjał na cyfrowe waluty

Może nie są one pierwszą rzeczą, o której myślimy podczas pandemii, ale z punktu widzenia cyfrowych walut aktualny kryzys może być szczęściem w nieszczęściu. Cyfrowy dolar, cyfrowe euro, cyfrowy funt, czy cyfrowy złoty – to tylko niektóre z cyfrowych walut, które mogą powstać szybciej właśnie dzięki pandemii. Dlaczego? Przede wszystkim bezkontaktowe płatności. Banknoty wydają się przeżytkiem, bo i tak zdecydowana większość z nas płaci za pomocą karty. Dlaczego więc nie stworzyć CBDC (central backed digital currency – cyfrowa waluta banku centralnego), które spełniałoby tę samą funkcję, natomiast nie wymagałoby najprawdopodobniej prowadzenia konta w banku? Aktualny kryzys daje też większy mandat organom władzy, które bez większych problemów mogłyby teraz przeforsować projekt takiego pieniądza.

Geopolityka i Libra

Oczywiście kryzys nie dotyka wszystkich krajów w jednakowym stopniu. Jak już pisaliśmy, szacuje się, że kraje europejskie stracą ok. 8% PKB, natomiast na przykład taki szacunek dla Polski wynosi ok. 4% w 2020 roku. To sprawia, że niektóre kraje wyjdą z pandemii w znacznie lepszej formie, niż inni. To może sprawić, że będą mogli dyktować warunki w negocjacjach umów międzynarodowych, choćby dotyczących handlu. Wprowadzenie CBDC znacznie ułatwiłoby te rozmowy. Dodatkowo dochodzi też kwestia Libry, kryptowaluty Facebooka. Przed kilkoma tygodniami dokonano zmian w projekcie, które pozwalają na integrację CBDC w struktury Libry. Tym samym próg wejścia i masowa adopcja krajowych walut cyfrowych byłaby znacznie łatwiejsza. Centralne Banki pozostają jednak sceptyczne, ponieważ Facebook nie wycofał się z zamiarów stworzenia Libra coina, który nie jest w smak władzom. Nad swoim CBDC intensywnie pracują Chiny, o czym pisaliśmy przed kilkoma tygodniami. Czy inne kraje pójdą chińskim śladem? Globalne kryzysy często rewolucjonizowały świat finansów. Czy tym razem rewolucją będą cyfrowe waluty?
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Dawid-Paluch-bio.jpg
Dawid Paluch
Dawid studiował dziennikarstwo we Wrocławiu. Chciał został ekspertem sportowym, ale zakochał się w nowych technologiach. Po raz pierwszy dowiedział się o kryptowalutach w 2015 roku, lecz zaczął o tym pisać w 2017. Dzisiaj skupia się głównie na wykorzystaniu technologii blockchain w nowych branżach.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane