Epidemia koronawirusa dotknęła niemal wszystkie sektory naszego życia. Szczególnie ucierpiała gospodarka i ekonomia. Czy jednak kryzys wywołany wybuchem pandemii COVID-19 może przynieść szybszą adopcję cyfrowych walut na świecie?

Wczoraj BeInCrypto poinformowało o wyliczeniach analityków ING, którzy twierdzą, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa sprawi, że PKB krajów europejskich spadnie o 8% w 2020 roku. Być może są jednak też zalety aktualnie trwającej recesji gospodarczej.

Potencjał na cyfrowe waluty

Może nie są one pierwszą rzeczą, o której myślimy podczas pandemii, ale z punktu widzenia cyfrowych walut aktualny kryzys może być szczęściem w nieszczęściu.

Cyfrowy dolar, cyfrowe euro, cyfrowy funt, czy cyfrowy złoty – to tylko niektóre z cyfrowych walut, które mogą powstać szybciej właśnie dzięki pandemii. Dlaczego?

Przede wszystkim bezkontaktowe płatności. Banknoty wydają się przeżytkiem, bo i tak zdecydowana większość z nas płaci za pomocą karty. Dlaczego więc nie stworzyć CBDC (central backed digital currency – cyfrowa waluta banku centralnego), które spełniałoby tę samą funkcję, natomiast nie wymagałoby najprawdopodobniej prowadzenia konta w banku?

Aktualny kryzys daje też większy mandat organom władzy, które bez większych problemów mogłyby teraz przeforsować projekt takiego pieniądza.

Geopolityka i Libra

Oczywiście kryzys nie dotyka wszystkich krajów w jednakowym stopniu. Jak już pisaliśmy, szacuje się, że kraje europejskie stracą ok. 8% PKB, natomiast na przykład taki szacunek dla Polski wynosi ok. 4% w 2020 roku.

To sprawia, że niektóre kraje wyjdą z pandemii w znacznie lepszej formie, niż inni. To może sprawić, że będą mogli dyktować warunki w negocjacjach umów międzynarodowych, choćby dotyczących handlu. Wprowadzenie CBDC znacznie ułatwiłoby te rozmowy.

Dodatkowo dochodzi też kwestia Libry, kryptowaluty Facebooka. Przed kilkoma tygodniami dokonano zmian w projekcie, które pozwalają na integrację CBDC w struktury Libry. Tym samym próg wejścia i masowa adopcja krajowych walut cyfrowych byłaby znacznie łatwiejsza. Centralne Banki pozostają jednak sceptyczne, ponieważ Facebook nie wycofał się z zamiarów stworzenia Libra coina, który nie jest w smak władzom.

Nad swoim CBDC intensywnie pracują Chiny, o czym pisaliśmy przed kilkoma tygodniami. Czy inne kraje pójdą chińskim śladem? Globalne kryzysy często rewolucjonizowały świat finansów. Czy tym razem rewolucją będą cyfrowe waluty?


Interesuje Cię trading na kryptowalutach? Dołącz do polskiego kanału Be In Crypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych bitcoina oraz innych kryptowalut.