Gary Schollsberg, globalny strateg dla Wells Fargo, powiedział, że Rezerwa Federalna USA prawdopodobnie nie przyjmie wkrótce ujemnych stóp procentowych.

Te twierdzenia padły na antenie telewizji CNBC podczas wczorajszego wywiadu z Schollsbergiem.

„Fed zrobi wszystko, co konieczne, aby utrzymać płynność”, jednak obecnie wydaje się, że ujemne stopy procentowe są mało prawdopodobne. Europa wypróbowała już ten pomysł z mieszanymi wynikami, a Schollsberg twierdzi, że istnieje zbyt wiele „niezamierzonych konsekwencji”, jeśli chodzi o ujemne stopy procentowe.

Schollsberg powiedział również, że rentowności obligacji mogą jeszcze spaść, jeśli kryzys deflacyjny w Stanach Zjednoczonych się pogorszy.

Jednak komentarze Schollberga są sprzeczne z tym, co powiedział sam prezydent Trump – ostatnio napisał na Twitterze, że popiera ideę ujemnych stóp procentowych, ponieważ inne kraje czerpią z tego korzyści.

Ujemne stopy procentowe oznaczałyby, że Rezerwa Federalna obciążyłaby banki komercyjne za przechowywanie pieniędzy. Jednak ta „opłata” prawdopodobnie zostałaby również przeniesiona na konsumentów.

Niedawno BeInCrypto informowało o kolejnym obcięciu stóp procentowych przez polski rząd. M.in. to spowodowało największą inflację w Europie.

Jeśli ujemne stopy procentowe staną się „nową normą”, Bitcoin może stać się odpowiednim zabezpieczeniem i byłby naturalnym katalizatorem dla społeczeństwa, aby odejść od głównego nurtu bankowości.

Ponieważ trzeci halving Bitcoina jest już za nami, BTC ma obecnie niższą stopę inflacji niż wszystkie inne waluty fiducjarne. Obecnie jego roczna emisja wynosi około 1,8% (dwa razy mniej niż światowa średnia).

Gdyby amerykański Fed przyjął ujemne stopy procentowe, byłoby to bezprecedensowe. Chociaż może to w krótkim okresie zwiększyć wydatki konsumentów, jego konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze, niż zdają sobie sprawę ekonomiści i decydenci. Na szczęście pojawiają się alternatywy dla tradycyjnej bankowości, które dają nam wyjście.


Interesuje Cię trading na kryptowalutach? Dołącz do polskiego kanału Be In Crypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych bitcoina oraz innych kryptowalut.