Drugi kwartał 2020 przyniósł radykalne zmiany w finansowych przyzwyczajeniach Polaków. Według NBP ilość wypłat gotówki z bankomatów jest najmniejsza od 2004 roku.

Spadek popularności płatności gotówkowych niesie za sobą spadek liczby bankomatów. Przybywa natomiast terminali i płatności bezgotówkowych.

Płatności w dobie pandemii

Najnowsze dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski dostarczają ciekawego spojrzenia na zmianę finansowych przyzwyczajeń Polaków. Jak donosi Rzeczpospolita w drugim kwartale 2020 roku w Polsce dokonano 112 milionów wypłat z bankomatów. Wynik ten jest najniższy od momentu monitorowania i publikowania tych danych – od 2004 roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Sytuację tę można wyjaśnić trwającą pandemią COVID-19, choć jej początki sugerowały wyraźny wzrost zainteresowania gotówką. W marcu i kwietniu ilość gotówki znajdującej się w obiegu poza kasami banków wzrosła odpowiednio o 26 i 20 mld złotych. Jednak wraz z oswojeniem się z sytuacją epidemiologiczną w kraju Polacy radykalnie odwrócili się od gotówki na rzecz płatności kartami oraz online.

Komentując tę sytuację, Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera mówi:

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym jak pandemia przyspiesza wiele różnego rodzaju trendów. Dla przykładu sprzedaż w wielu branżach przenosi się z tradycyjnych sklepów do internetu. Takie zmiany przekładają się na to, że gotówka jeszcze szybciej niż dotychczas traci na znaczeniu.

Dodaje on, że dane NBP wskazują, iż w drugim kwartale 2020 spadła liczba wszystkich wypłat gotówkowych – zarówno w bankomatach, jak i w kasach banków czy sklepach. Sadowski, że mamy do czynienia z kolejnym przełomowym momentem, gdyż wyraźnie odwracają się proporcje transakcji bezgotówkowych względem gotówkowych. Twierdzi on:

Dzięki temu, po raz pierwszy w historii, więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłaciliśmy gotówki. To kolejny przełomowy moment po tym, jak w czwartym kwartale 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów. Teraz przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych.

Mniej bankomatów – więcej terminali

Naturalną konsekwencją zmniejszającej się popularności gotówki jest redukcja liczby bankomatów, z których Polacy przestają korzystać. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku ubyło 560 bankomatów i aktualnie jest ich 22 166.

Dystans społeczny, obawy przez zarażeniem wirusem, zakupy przez internet – to tylko niektóre spośród powodów spadku użycia gotówki i redukcji dostarczających jej bankomatów. Konsekwencją tego jest też przyspieszona redukcja nierentownych placówek bankowych i przenoszenie oferty do sieci i aplikacji mobilnych.

Źródło: Rzeczpospolita

Na powyższych zmianach zyskują terminale płatnicze, których odnotowuje się już ponad milion w całym kraju. W okresie ostatnich 4 lat nastąpiło podwojenie ich liczby. W obecnej sytuacji większość konsumentów wybiera płatności bezgotówkowe nawet w lokalnych sklepikach.