EXCLUSIVE Napiwki na Twitterze w BTC dają wyobrażenie o przyszłości płatności w świecie rzeczywistym

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Napiwki na Twitterze w Bitcoinie spowodowały wiele emocji po ich uruchomieniu.

  • Obecnie tylko użytkownicy w Stanach Zjednoczonych i Salwadorze mogą otrzymywać napiwki ze względu na regionalną dostępność Strike'a.

  • Strike ma na celu zwiększenie swojego zasięgu, co może pomóc rozszerzyć tę integrację API globalnie.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Kryptowaluty oferują szeroki wachlarz rozwiązań dla bieżących problemów finansowych. Jednak te rozwiązania są nadal często bardziej teoretyczne niż praktyczne. Jedną z przestrzeni, w której następuje silny nacisk na rzeczywiste wykorzystanie, jest Twitter.

Sponsorowane Sponsorowane

W 2021 roku Strike uruchomił napiwki na Twitterze w Bitcoinie. To rozpaliło bitcoinowego krypto-Twittera. Społeczność wykorzystała okazję, aby wspierać wzajemnie swoją pracę przy użyciu BTC, wokół którego zbudowane są ich połączenia.

Początkowa oferta obejmuje tylko Stany Zjednoczone i Salwador. Jednak dyrektor generalny Strike, Jack Mallers mówi, że celem jest rozszerzenie na Wielką Brytanię i Europę do końca tego roku.

Jest to imponujący krok w kierunku realnych płatności BTC w życiu codziennym. Jednak brak globalnej oferty oraz izolacja względem systemu operacyjnego Apple zostawia tę inicjatywę wciąż we wczesnej fazie.

Sponsorowane Sponsorowane

Krótka historia napiwków

Chociaż napiwki w erze cyfrowej są związane z rozwojem ekonomii twórców, zjawisko to nie jest nowe.

W Stanach Zjednoczonych ma ono swoje korzenie w systemie kastowym w Europie. Wczesne wzmianki mówią o napiwkach dla amerykańskich służących, którzy dobrze pracowali podczas wyjazdów do swoich pracodawców w Europie. Kiedy rodziny wracały do USA po przerwie, kontynuowały tę praktykę.

W okresie odbudowy po wojnie secesyjnej wyzwoleni czarnoskórzy Amerykanie pracowali w zawodach usługowych. Należeli do nich tragarze kolejowi, fryzjerzy i pracownicy restauracji. Ich pracodawcy często nie płacili im, oczekując od gości drobnych napiwków.

Mimo oporu, popularność tej praktyki rosła. Do 1926 roku wszystkie ustawy zakazujące dawania napiwków zostały uznane przez sądy za niekonstytucyjne.

Szybki przeskok do 2021 roku i świata po pandemii – dawanie napiwków nadal ma miejsce. Jednak jego nośnik zmienił się z kilku banknotów lub monet na płatności online.

TipYo był jednym z pierwszych graczy w cyfrowej przestrzeni napiwków. Początkowo umożliwiał on gościom hotelowym dawanie napiwków pokojówkom, boyom hotelowym i sprzątaczom poprzez wprowadzenie numeru pokoju do aplikacji i dodanie metody płatności.

Podobne projekty funkcjonowały z różnym skutkiem. Są one jednak często specyficzne dla danego regionu i wymagają połączenia z kontem bankowym.

Napiwki i gospodarka kreatywna

Rozwój Internetu, nawet w jego formie Web2, przyniósł usunięcie pośredników w niektórych branżach.

Muzycy, artyści i inni twórcy, mogli dzielić się swoją pracą i sprawić, by inni docenili ją bezpośrednio. Pozostawiało to jednak nadal wiele do życzenia, jeśli chodzi o dochody.

Wkraczamy w świat ekonomii napiwków twórców. Teraz użytkownicy mogą bezpośrednio odpowiadać i doceniać swoich ulubionych twórców, płacąc im online.

Jest to korzystne nie tylko dla tych, którzy zajmują się tworzeniem treści. Jest to również istotne, ponieważ coraz więcej pracy staje się pracą na zlecenie i w formie freelanceingu. Podczas gdy te miejsca pracy płacą jakąś formę wynagrodzenia, wiele korzyści płynie z dodatkowych napiwków.

Choć Uber zaczynał jako system płacenia jednej ceny, wprowadził napiwki dla kierowców, a nawet napiwki dla restauracji podczas pandemii COVID-19.

Ponadto, możliwość zarabiania na treści wzrosła wraz z popytem i wzrostem. Influencerzy mediów społecznościowych, którzy wcześniej byli opłacani przez promocje, mogą teraz dodać bezpośrednie płatności za treści na niektórych platformach.

Platformy do tworzenia treści oferują teraz swoim użytkownikom sposoby zarabiania na swoich treściach. TikTok niedawno pozwolił użytkownikom, którzy spełniają określone kryteria, ubiegać się o funkcję napiwków.

Ponadto Soundcloud pracuje nad systemem napiwków dla artystów, a Twitter wprowadził swoją ogólną funkcję napiwków w dniu 6 maja 2021 roku.

twitter

Wprowadź napiwki na Twitterze w BTC

Po ogólnej integracji napiwków z popularnymi aplikacjami fiat, Twitter zwrócił się do Bitcoina.

Integracji API od Strike’a na Twitterze to mile widziany ruch w świecie płatności BTC. Przyniosło to kolejną bezpośrednią opcję płatności, ale z walutą, która pozbawiona jest niektórych braków fiatów.

To API jest udane dzięki wykorzystaniu Lightning Network. Jest to warstwa 2 blockchaina Bitcoin, która zapewnia oddzielne kanały mikropłatności pomiędzy różnymi stronami, tworząc sieć węzłów Lightning.

Kanały te umożliwiają bezpieczne płatności między dwiema stronami w zamian za wykonanie tylko kilku transakcji na blockchainie.

Zaletą Lightning jest to, że rozwiązuje on dwa największe problemy, jeśli chodzi o transakcje BTC. Są to czas i koszt realizacji płatności. Poprzez skrócenie czasu i kosztów, coś tak szybkiego i prostego jak płatności BTC na Twitterze jest możliwe.

Oferta Bitcoina na Twitterze jest wciąż niewielka

Blog objaśniający napiwki na Twitterze zaczyna się od nagłówka “Napiwki dla każdego”.

Jednak przy głębszej inspekcji, “każdy” nie może korzystać z funkcji napiwków, jeśli mówimy o użytkownikach spoza USA.

Zaczynając od konwencjonalnego napiwku, aplikacje oferowane do integracji są bardzo amerykańskie. Twitter nawet potwierdza to gwiazdką, wskazując użytkownikowi na fakt, że jest to specyficzne dla danego regionu.

Jeśli chodzi o napiwki w Bitcoinach, ograniczenie do USA i Salwadoru, w którym działa Strike, sprawia, że dostępność jest bardzo niewielka.

porady dla początkujących inwestorów

Rozszerzenie Strike i sieci Lightning

Nie oznacza to, że dostęp do ścieżek płatności takich, jak napiwki na Twitterze, pozostanie na zawsze tylko w tych dwóch krajach.

Maller mówi, że Strike planuje rozwinąć się w 200 krajach we współpracy z Bittrex Global. Wszyscy użytkownicy Bittrex zostaną wprowadzeni na Strike i Lightning.

Chociaż nie jest to potwierdzone, zasięg giełdy powinien umożliwić użytkownikom kont Strike podłączenie ich portfeli na Twitterze.

Mallers wyjaśnia w wywiadzie dla Investor’s Podcast Network, że jego celem jest zapewnienie finansowej inkluzywności w krajach z dużą liczbą nieubankowionej populacji. Jako przykład podaje wprowadzenie Strike’a w Salwadorze, gdzie 20% PKB kraju pochodzi z kosztownych przekazów transgranicznych.

Jest to długoterminowy cel dla wielu osób w świecie kryptowalut. Przekazy pieniężne są często wymieniane jako kluczowy obszar, w którym kryptowaluty może bezpośrednio pomóc ludziom.

Oprócz ogłoszenia z Bittrex, w październiku 2021 r., Strike ogłosił “globalne” wskazówki dla użytkowników iOS. Oznacza to, że osoby w krajach nieobjętych Strike mogą wysyłać napiwki do tych w USA i Salwadorze, ale nie mogą otrzymywać napiwków w zamian.

Chociaż Strike i Mallers nie odpowiedzieli na prośbę BeinCrypto o wywiad, powody powolnego wprowadzania oferty są znane.

W podcaście „What Bitcoin Did”, podkreśla znaczenie zapewnienia jakości we wszystkich swoich produktach.

Według Mallersa, “dematerializacja” wszystkich istniejących funkcji pieniądza na pojedynczy standard monetarny nie jest trywialna. W związku z tym, wyjaśnia, że nie postępują oni pochopnie z wprowadzeniem swoich usług na rynek. Mówi, że chcą to zrobić dobrze, a nie szybko.

Płacenie Bitcoinem nie jest mrzonką

Chociaż napiwki na Twitterze mają na razie niewielki zasięg, to jest to pierwszy krok w kierunku globalnego zasięgu z czasem. Napiwki oferują pewien wgląd w przyszłość regularnych transakcji z użyciem BTC.

Może jeszcze upłynąć trochę czasu, ponieważ nowe problemy pojawiają się z każdym krokiem naprzód. Jednak zainteresowanie tylko się zwiększa w trakcie, jak Strike i inni aktywnie popychają ten program do przodu.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Sponsorowane
Share Article

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz