Największy wpływ na akcje w sektorze technologii mogą mieć stosunki między USA i Chinami. Sektor technologii znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji ze względu na duże wymagania w zakresie łańcucha dostaw z siedzibą w Chinach.

Pogorszenie stosunków jest w dużej mierze spowodowane niedawną aktywnością Chin w zakresie bezpieczeństwa w Hongkongu. W odpowiedzi prezydent Trump ogłosił zniesienie uprzywilejowanego statusu Hongkongu w handlu.

Jednak chociaż Prezydent wyraźnie potępił te działania, powstrzymał się od dalszych ograniczeń handlowych wobec Chin. Spowodowało to niemal natychmiastowy skok akcji technologicznych, szczególnie półprzewodników.

Według Paula Christophera, szefa strategii globalnego rynku w Wells Fargo Investment Institute, działania prezydenta uprzedziły znaczny spadek akcji. Christopher stwierdził:

Gdyby zrobił coś poważniejszego, gdyby zrobił coś, aby zmienić umowę handlową fazy pierwszej, byłyby obawy, że rynek zacznie się wyprzedawać.

Analitycy sugerują również, że postawa zarówno byłego wiceprezydenta Joe Bidena, jak i prezydenta Trumpa podczas wyborów może zwiększyć napięcia. W związku ze zbliżającymi się wyborami obaj kandydaci będą chcieli grać z pozycji siły.