Największe wydarzenia z związane z adopcją krypto w 2020 r.  [ANALIZA]

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Po niedźwiedziej zimie w 2018 r. i powolnym 2019 roku, w wielu różnych sektorach nastąpił obecnie gwałtowny wzrost liczby projektów i wielkości adopcji w ramach technologii blockchain.

  • Stablecoiny, gry hazardowe, finanse, udostępnianie danych i inne branże doprowadziły do tej nowej fali adopcji.

  • W niniejszym artykule BeInCrypto omawia niektóre z najbardziej obiecujących historii adopcji w 2020 r. oraz mówi, czego możemy spodziewać się w nadchodzących latach.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.
Temat adopcji w krypto zawsze jest dyskutowany w kontekście każdego aspektu branży blockchain. Porozmawiajmy więc o tym – w BeInCrypto sprawdzimy wszystkie największe historie i trendy związane z adopcją w tym dość szczegółowym artykule.

Branża krypto od początku swojej działalności jest nastawiona na adopcję. Niezależnie od tego, czy chodzi o płatności w systemie peer-to-peer, czy o zdecentralizowane finanse (DeFi), powszechnie uważa się, że adopcja jest ostatecznym impulsem dla branży i zaproszeniem do głównego nurtu. W tej dziedzinie postęp jest powolny, ponieważ istniejące systemy finansowe są bardzo głęboko zakorzenione. Na szczęście, mimo że powoli, czasy się zmieniają.
Po trudnym roku 2018 i powolnym roku 2019, ten rok okazał się obiecujący. Wiele sektorów w ramach większego przemysłu krypto przeżywa rozkwit, a ich adopcja jest ponownie głównym celem. Pandemia COVID-19 przyspieszyła również ogólne popularność technologii cyfrowych, co powinno jeszcze bardziej zwiększyć decentralizację we wszystkich sektorach.

BeInCrypto postanowiło zebrać kilka z najbardziej obiecujących przykładów zastosowania technologii cyfrowych w 2020 r., aby ocenić, w jakim punkcie znajdujemy się jako branża. Poniżej przedstawiamy najlepsze jak dotąd przykłady zastosowania technologii cyfrowych w 2020 roku.

Wydawaj swoje kryptowaluty

Bitcoin whitepaper najpierw określił główną siłę napędową przyjęcia krypto: wydawanie ich.

Jednak z historycznego punktu widzenia opinia publiczna oglądała Bitcoin i waluty kryptograficzne ze sceptycyzmem. Od dawna są one kojarzone z czarnym rynkiem, a nie z prawdziwą walutą typu peer-to-peer dla zwykłych konsumentów. New York Times napisał nawet już w styczniu 2020 r., że transakcje na czarnym rynku w BTC są na najwyższym poziomie w historii. Jednakże powoli opinia publiczna zmienia się wraz z nowymi wydarzeniami na froncie adopcyjnym.

Waluty kryptograficzne często próbowały z mieszanym sukcesem pozycjonować się jako alternatywa dla waluty “fiat”. Dziś, w roku 2020, jesteśmy coraz bliżej takiej sytuacji. Szeroki wachlarz usług próbuje obecnie wykorzystać wydatkowanie walut krypto jako zwykłych pieniędzy. Zazwyczaj dzieje się to na „zapleczu”, pozwalając konsumentom na wydawanie Bitcoin i innych kryptowalut w miejscach takich jak sklepy spożywcze, podobnie jak gotówkę.

Wdrożenie takiego pomysłu okazało się jednak trudne. Nie tylko mentalność HODL jest silna, ale także skrajna zmienność na rynku krypto walut często zniechęca użytkowników do wydawania pieniędzy.

Mimo to, od 2013 roku liczba użytkowników wydających waluty kryptograficzne znacznie wzrosła. Jak donosi CNBC, Chainalysis wykazał, że w 2017 r. konsumenci wydawali średnio 190 mln dolarów miesięcznie w porównaniu do zaledwie 9,8 mln dolarów miesięcznie w 2013 roku. Więcej użytkowników ma dziś również więcej BTC do wydania.

BeInCrypto poinformowało, że w ciągu ostatnich trzech lat adopcja kryptowalut związana z portfelami się potroiła. Środowisko wydaje się być predestynowane do płatności związanych z krypto.

Począwszy od 2020 roku, dwa główne obszary mogą napędzać rozwój sektora płatności w kryptowalutach i przyspieszyć ich adopcję. Jednym z nich są prepaid karty krypto. Chociaż istnieją one już od jakiegoś czasu, pierwsza taka karta została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dopiero w czerwcu 2020 roku. MasterCard połączył siły z BitPay, aby wydać pierwszą kartę prepaid dla użytkowników kryptowalutowych w Stanach Zjednoczonych. Ma ona być intuicyjna, a użytkownicy mogą wydawać swoje kryptowaluty wszędzie tam, gdzie akceptowana jest karta MasterCard.

Jednak inne startupy przyjmują nową koncepcję: nagrody za zakupy w krypto. Pomysł jest prosty: zakup przedmiotów za pomocą karty debetowej pozwala na otrzymanie BTC jako nagrody.

BeInCrypto poinformowało w kwietniu 2020 roku, że startup Fold z San Francisco współpracuje z Visa, aby to urzeczywistnić. W ramach Fast Track Programu Fintech firmy Visa, Fold uruchomi kartę debetową Visa, która będzie oferować do 10% nagrody w BTC za każdy zakup. Jak powiedział Forbesowi dyrektor generalny Fold, Will Reeves,

Jeśli ludzie nie rozumieją jeszcze Bitcoina jako pieniędzy, to na pewno zrozumieją go jako lepszą nagrodę.

System oparty na nagrodach rozwiązuje dwa główne problemy. Po pierwsze, nie jest on opodatkowany, ponieważ kryptowaluta nie jest wydawana. Po drugie, omija on problem z opłatami transakcyjnymi i powolnym potwierdzaniem transakcji z Bitcoinem, pozwalając na kumulację wiodącej kryptowaluty jako nagrody.

W efekcie, ma on potencjał, aby wprowadzić zupełnie nową grupę konsumentów do Bitcoin i innych kryptowalut. Inne startupy planują obecnie wydanie podobnych kart opartych na nagrodach, które integrowałyby kryptowaluty z codziennymi płatnościami.

Tak obiecujące, jak płatności są dla przestrzeni krypto walutowej, nie są one obecnie motorem napędowym dla adopcji. Zamiast tego, kolejny sektor świata kryptowalut zyskuje na znaczeniu – zdecentralizowane finanse.

Ethereum i DeFi

O zdecentralizowanych finansach (DeFi) w Ethereum było ostatnio głośno. Compound (COMP) osiągnął wybuchowy wzrost do kapitalizacji rynkowej ponad 500 milionów dolarów w ciągu zaledwie dwóch tygodni i zmusił wszystkich do poważnego traktowania DeFi.

Chociaż sektor ten nadal boryka się z problemami związanymi z wyceną samego siebie, nie można zaprzeczyć, że tchnął on nowe życie w rynek kryptowalutowy. DeFi ma wszystko, co wiąże się z jego przyjęciem. Zasadniczo eliminuje ono pośrednika w tradycyjnych finansach, a także decentralizuje cały świat finansów. Chociaż jest to innowacja, której wykorzystanie wymaga czasu, jej potencjał jest oczywisty.

Jak zatem DeFi konkretnie pomaga w przyjęciu krypto? Na więcej sposobów, niż można by się spodziewać.

Ostatecznym celem DeFi jest zastąpienie “starego” systemu finansowego, który jest obecnie zmonopolizowany przez kilka wiodących podmiotów. Zapewnia ono również pozbawione zaufania środowisko do prowadzenia transakcji finansowych. Zamiast ufać ludziom i scentralizowanym firmom, osoby fizyczne muszą po prostu zaufać kodowi i stojącej za nim matematyce. Dzięki temu użytkownicy oszczędzają zarówno pieniądze, jak i czas, a osoby fizyczne mogą mieć pełną kontrolę nad swoimi aktywami finansowymi. Adopcja w przestrzeni DeFi może zatem przybrać wiele form, ponieważ sektor ten jest tak szeroki – może on zmienić całą definicję finansów, jaką znamy dzisiaj.

Udzielanie pożyczek

Banki są często uważane za jedynych strażników kredytów. Pożyczają pieniądze przedsiębiorstwom i osobom prywatnym, czasami po zawyżonych stawkach. W niektórych przypadkach powodem brak jest konkurencji. Zdecentralizowane finanse obiecują zdemokratyzować ten proces poprzez całkowite odcięcie banków, a tym samym obniżenie opłat dla kredytobiorców.

Compound (COMP) i inne podmioty wiodą prym w dostarczaniu zdecentralizowanych platform pożyczkowych, gdzie użytkownicy mogą zarabiać odsetki od depozytów i pożyczać aktywa. Maker DAO (MKR), na przykład, jest kolejną zdecentralizowaną platformą kredytową, gdzie użytkownicy mogą wziąć DAI (stablecoin powiązany z USD). Bitcoin „owinięty” na Ethereum (wBTC) jest używany jako zabezpieczenie tych kredytów.

Do tej pory, zdecentralizowane projekty kredytowe stanowią dużą część krajobrazu DeFi. Sam COMP jest to około 36% całego rynku. Popyt na nie wyraźnie rośnie, a w maju i czerwcu 2020 r. nastąpiła jego faktyczna adopcja.

Zarządzanie portfelem i handel

Jednym z głównych składników finansowania jest niewątpliwie handel i zarządzanie portfelem. Obecnie istnieje cała branża, która zarządza portfelami dla zwykłych ludzi. Ci pośrednicy oczywiście dokonują cięć i dyktują rynkowi finansowemu swoje decyzje. Czasami proces ten może być mniej niż przejrzysty. Jednakże, zdecentralizowane finanse oferują alternatywy.

Balancer (BAL), na przykład, jest niezależnym menedżerem portfela, który automatyzuje ten proces poprzez czujniki cen i zapewnienie płynności. Inne projekty, takie jak Melon (MELON), pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych funduszy inwestycyjnych, w które inni użytkownicy mogą inwestować swoje pieniądze. Demokratyzuje to społeczność inwestycyjną w radykalny sposób.

Chociaż oba te projekty są w fazie rozwoju od lat, ich bazy użytkowników dopiero w tym roku zaczęły się drastycznie powiększać.

Inne innowacyjne produkty

Rok 2020 ukazał nam również nowe przypadki wykorzystania przestrzeni DeFi, które są nadal ulepszane.

Na przykład ubezpieczenia to jeden z sektorów, który jest jeszcze w powijakach, ale gdzie prace prowadzone są w ramach różnych projektów. Umożliwią one użytkownikom łączenie pieniędzy w celu zapewnienia osobom fizycznym ubezpieczenia w ramach inteligentnych umów. Rynki predykcyjne są kolejnym podzbiorem DeFi, który zyskuje na atrakcyjności, a projekty takie jak Augur przodują w 2020 roku. Inne przypadki wykorzystania DeFi, takie jak aktywa syntetyczne, zdecentralizowany handel oparty na dźwigni finansowej i instrumenty pochodne, przyspieszyły ich rozwój w 2020 r.

Na razie podstawy DeFi są przyjmowane przez użytkowników posiadających portfele kredytowe i inwestycyjne. Z czasem możemy jednak oczekiwać, że DeFi będzie w dalszym ciągu wprowadzać innowacje w miarę pojawiania się na rynku coraz większej liczby nowych przedsiębiorstw.

Jak mierzymy adopcję w DeFi?

Adopcję w sieci DeFi można mierzyć przede wszystkim na podstawie łącznej wartości aktywów zablokowanych w platformach powiązanych z siecią DeFi. Do dnia 12 lipca. 2020 r. jest to około 2,29B dolarów w aktywach obecnie zablokowanych w przestrzeni DeFi – ATH dla tej branży.
Innym sposobem pomiaru DeFi jest przyjrzenie się wzrostowi liczby niektórych platform. Na przykład w czasie pisania niniejszego dokumentu Synthetix odnotował 9,97% wzrost zablokowanych aktywów. Platforma ta, specjalizująca się w instrumentach pochodnych na bazie Ethereum, od dnia 1 lipca jest głównym beneficjentem w zakresie aktywów zablokowanych w przestrzeni DeFi.

Istnieje jednak jeszcze jeden, prostszy sposób, aby ocenić wzrosty w przestrzeni DeFi. Ponieważ prawie wszystkie aktywa DeFi są obecnie dostępne w sieci Ethereum, wzrost można ocenić, analizując wskaźniki Etereum onchain, takie jak wzrost wartości portfela, uiszczane opłaty za gas oraz liczba codziennych transakcji.

Na tym froncie, Ethereum wygląda wyjątkowo dobrze. Ostatnio, w dniu 29 czerwca Ethereum pobił wszystkie rekordy dotyczące dziennych aktywnych adresów z ponad 466.000 aktywnych adresów dziennie. Chociaż sama ilość dziennych transakcji nie przekroczyła jeszcze rekordów, to wzrost ten jest znacznie bardziej organiczny niż ten, który obserwowaliśmy pod koniec 2017 i na początku 2018 roku.

Ogółem, wzrost bazy użytkowników Ethereum, wzrost aktywów zablokowanych w DeFi oraz wiele budowanych obecnie projektów wyraźnie wskazuje na to, że jesteśmy wśród nowej fali adopcji. Tradycyjne finanse wkrótce będą musiały się zmierzyć z konkurentem – finansowaniem zdecentralizowanym.

Gry

Jak wielu zdało sobie sprawę, świat gier będzie prawdopodobnie służył jako jedna z bram do przyjęcia krypto. Coraz większą popularnością cieszą się nie tylko gry oparte na blockchain, ale także gry NFT mogą z łatwością zastąpić przedmioty w grze i zapewnić bezpieczny sposób zawierania transakcji.

Blockchain wnosi wiele nowych funkcji do świata gier, dlatego właśnie ten sektor jest tak ekscytujący:

Prawdziwa cyfrowa własność dóbr wirtualnych: Użytkownicy mogą posiadać przedmioty w grze bez potrzeby korzystania z usług osób trzecich. Odbywa się to poprzez wydawanie nieczytelnych tokenów (NFT).

Bezpieczeństwo: Użytkownicy mogą być pewni, że ich dane i informacje o koncie są bezpieczne. Przechowywane w zdecentralizowanej bazie danych, stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla obecnych platform do gier.
Zapis konta: W grach opartych na łańcuchach blokowych, większość działań graczy jest zapisywana na łańcuchu. Oznacza to, że dane mogą być wyszukiwane i dostępne bez możliwości popełnienia błędu.
Interoperacyjność: W grach opartych na łańcuchach blokowych większość działań jest rejestrowana na łańcuchu: Ponieważ znajdują się one w łańcuchu blokowym, możliwość komunikacji między różnymi grami jest łatwa. Możliwe jest stworzenie wirtualnej ekonomii, która obejmuje wiele różnych gier na jednej platformie opartej na blockchain.

Tworzy ekonomię sterowaną przez graczy: Pozwalając graczom na posiadanie przedmiotów w grze, łatwiej jest tworzyć rynki napędzane przez graczy. Użytkownicy mogą też handlować swoimi przedmiotami w zdecentralizowanej wymianie aktywów na waluty w grze.

Gry oparte na blockchain

Uzależniająco dobre gry w przestrzeni blockchain stworzyły stały strumień dedykowanych użytkowników. Dlatego niektórzy deweloperzy, szczególnie z Ethereum, skupili się na grach jako na sposobie na zwiększenie popularności i adopocji.

Rok rozpoczął się od współpracy Ubisoft z Ultra (UOS), platformą do gier, która została opisana jako “Steam on the blockchain”. Ubisoft jest odpowiedzialny za słynne franczyzy gier, takie jak Assassin’s Creed, Far Cry i wiele innych.

W tym roku, wiele gier opartych na łańcuchu blokowym jest planowanych do wydania. Jedna z najbardziej oczekiwanych gier nazywa się ‘Sandbox’. Ta metaverse w stylu Minecraft jest napędzana przez użytkowników i zostanie uruchomiona pod koniec 2020 roku. Do tej pory w ramach projektu odbyły się dwie przedsprzedaże dla LAND. Jego ostatnia przedsprzedaż, 16 lutego, sprzedała około 6.192 sztuk za około $206.000. Mówi się, że projekt może odbyć kolejną rundę ze względu na jego sukces.

Sandbox pozostaje najbardziej obiecującą grą typu blockchain, ponieważ posiada już dużą bazę użytkowników, z prawie 40 milionami pobrań od czasu premiery gry w 2012 roku. W 2020 roku, po zakupie przez Animoca Brands, gra zostanie przeniesiona do systemu opartego na blockchain.

W tym roku w przestrzeń blockchain wkraczają również duże firmy z branży gier komputerowych. Gigant gier Atari próbuje również wskrzesić swoją markę, rozszerzając ją w przestrzeń łańcucha blokowego. Zgodnie z zapowiedzią z 12 czerwca 2020 r., Atari wyda token, który będzie unikalny dla jej ekosystemu gier.

W związku z tym stara firma hazardowa, założona w 1972 roku, wyda także własny token. Ikona firmy zajmującej się grami będzie ściśle współpracować z Sandboxem w celu stworzenia wokselowych wersji 3D popularnych gier Atari, takich jak Pong i RollerCoaster Tycoon.

Inne gry oparte na łańcuchu blokowym przewidziane na rok 2020 to Age of Rust, CryptoWars, Hash Rush, Neon District i inne.

Stablecoin i CBDC

Ostatnio w BeInCrypto opublikowaliśmy długą lekturę na temat wyścigu między rządami o wydanie własnych stablecoinó. Nazywane są cyfrowymi walutami banku centralnego (CBDC), a pierwsi emitenci tego ekscytującego nowego sektora będą mieli niewątpliwie przewagę na światowej scenie.

CBDC obiecują łatwość obsługi, niezwykle niskie koszty i alternatywę dla gospodarki światowej zdominowanej przez USD. Nic więc dziwnego, że kraje takie jak Chiny zintensyfikowały wysiłki na rzecz emisji swojego własnego “cyfrowego juana”, który ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Jednak nie chodzi tylko o CBDC – wszystkie stabilne monety odnotowały wysoki wzrost w 2020 roku. To dlatego, że stabilne monety są ostatecznie pomostem między zdecentralizowanym światem blockchain i tradycyjną gospodarką. Most ten to tokenizaja waluty fiat i prawdopodobnie będzie głównym katalizatorem do adopcji w latach 2020.

Rok 2020 był szczególnie wybuchowy dla Tether (USDT), wiodącego stablecoina. Od lata 2019 roku, Tether miał najwyższy dzienny wolumen obrotu na całym rynku krypto, nawet przyćmiewając Bitcoina (BTC). Dziś Tether jest dużo, dużo większy niż wtedy.

W momencie pisania tego tekstu, wartość aktywów tokenizowanych w USDT wynosiła prawie 9,8B, zgodnie z raportem przejrzystości Tether. Zaledwie kilka miesięcy temu Tether miał kapitalizację rynkową w wysokości zaledwie 6 miliardów dolarów, jak wówczas informowaliśmy w BeInCrypto.

Stablecoin stworzony przez Coinbase (USDC) również zdobył całkiem sporą kapitalizację rynkową – 1$ Mld. Można powiedzieć, że znaczenie stablecoinów po prostu rośnie – nie jest to raczej zaskakujące dla nikogo, kto od pewnego czasu śledzi rozwój rynku krypto. Już w styczniu 2020 było głośno o 6 miliardach w krypto, które gotowe były na wejście na krypto rynek. Przyglądając się danym środki te (z znaczną nadwyżką) pojawiły się już w krypto.
Duży wzrost stablecoinów w 2020 to również wskaźnik tego, że nowa fala adopcji jest dopiero w początkowej fazie. USDC, USDT, BUSD i wiele innych stablecoinów zwiększyły swoją kapitalizację rynkową w tym roku. Wskazuje to, iż pojawia się tutaj też bardzo duże zainteresowanie instytucjonalne.

Niedawno CEO Paxos zeznawał przed amerykańską komisją (US Senate Banking Committee) na temat digitalizacji pieniądza oraz płatności. Firma, która jest odpowiedzialna za stworzenie Binance USD (BUSD) brała udział w dyskusji na temat cyfrowego pieniądza. Zaniepokojenie rządzących USA jest wysokie – w końcu Chiny i inne kraje znacznie wyprzedziły USA jeżeli chodzi o tworzenie cyfrowej waluty. Dziś rządy dookoła świat myślą w ten sam sposób: w geopolitycznej bitwie związanej z stablecoinami będą one miały kluczowe znaczenie dla przyszłych dekad. Nie chodzi o pytanie czy stablecoiny będą ważne w latach 20. Teraz pytanie wygląda tak: kiedy stablecoiny zapanują nad światem?
Najprawdopodobniej Chiny będą pierwszym krajem, który wytworzy swoje własne CBDC, choć bardzo możliwe iż rząd USD będzie wspierał prywatne oparte o USD stablecoiny, aby USD na rynku krypto nie stracił swojego znaczenia. Stablecoiny na pewno będą grały ważną rolę w adopcji DeFi. Innymi słowy wszystko się łączy w całość – w latach 2020 będziemy świadkami adpocji na niewyobrażalną skalę jeżeli chodzi o rządowe stablecoiny, a najprawdopodobniej też mocno rozwinie się prywatny sektor.

ETFy i fundusze inwestycyjne

Na początku czerwca Fidelity Digital Assets wydał ciekawy raport w związku z ankietami przeprowadzonymi wśród najważniejszych instytucji finansowych. Według niego 80% instytucjonalnych inwestorów odbiera krypto jako „zachęcająca” klasa aktywów. Co więcej 91% nich powiedziało, że prawdopodobnie 0,5% aktywów w ich portfolio będzie miało w sobie krypto w ciągu następnych pięciu lat. W USA 9% respondentów powiedziało w 2019 roku, iż zainwestowali w krypto. W 2020 poziom ten wynosił 22%.
Ta zmiana jest całkiem imponująca i wskazuje nam, że świat finansów staje się bardziej przyzwyczajony do krypto. Wygląda na to, że rosnąca cena Bitcoina w 2019 była głównym katalizatorem. W raporcie z 2020 roku o Crypto Hedge Found stworzonym przez PWC i Elwood Asset Management Services okazało się, że 63% crypto hedge funds zostało stworzonych w 2018 i 2019:

„ Szacujemy, iż całość AUM w krypto hedge founds wzrosła globalnie w 2019 roku ponad 2 miliardy dolarów z 1 miliarda w roku poprzednim. Średnie AUM wzrosło z US$21.9 M do US$44 M.”

Jedną z najwiekszych historii sukcesu jest Greyscale investments. Od czasu halvingu BTC w maju kupili oni prawie pół miliarda dolarów w BTC. Jest to ponad 3 razy więcej, niż minerzy wykopali od tamtego momentu. Na 25 czerwca firma ma 4,1 miliarda w aktywach – w poprzednim roku było to tylko 2,1 miliarda. Dla porównania nasi czytelnicy powinni wiedzieć, że fundusze hedgingowe na świecie zarządzają pieniędzmi w wielkości 3 bilionów dolarów.

Niedawno dla Bloomberga wypowiedział się, Henri Arslanian, światowy lider krypto z PriceWatersCoopers:

Spodziewam się, że branża funduszy hedgingowych typu “crypto” znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych lat, ponieważ inwestycja w fundusz kryptograficzny może być najłatwiejszym i najbardziej znanym punktem wejścia dla wielu inwestorów instytucjonalnych, którzy chcą wejść w tę przestrzeń.

Choć często się o tym mówi, fundusz regulowany (ETF) nadal wydaje się być bardzo odległym Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wielokrotnie odrzucała wnioski o utworzenie ETF wspieranego przez Bitcoin z powodu obaw dotyczących “manipulacji na rynku”.

Ostatnie odrzucenie wniosku nastąpiło pod koniec lutego 2020 r., kiedy to wniosek ETF złożony przez nowojorską firmę Wilshire Phoenix został oddalony. Jednakże komisarz SEC, Heather Pierce, opublikowała zastrzeżenie do decyzji, twierdząc, że SEC niesprawiedliwie stosuje “podwyższony standard” w odniesieniu do Bitcoin ETF, którego nie stosuje gdzie indziej.

W innych przypadkach, w przypadku właściwej Bitcoin ETF, rynek będzie musiał nie tylko dojrzewać, ale również rozwijać się pod względem wielkości. Wielu zwolenników Bitcoin ETF wskazuje na ETF Gold jako dowód na to, że jego potencjał jest wysoki. ETF pozwoliłaby również akredytowanym osobom fizycznym inwestować w Bitcoin bez konieczności przechodzenia przez kłopoty z faktycznym posiadaniem krypto-aktywa. Uważa się, że ułatwiłoby to wejście na rynek pieniądzom instytucjonalnym.

Na razie możliwość inwestowania w Bitcoin ETF w najbliższej przyszłości jest niewielka. Jak powiedział współzałożyciel DataTrek Research Nick Colas w marcu CNBC: “Zobaczysz krypto banku centralnego zanim zobaczysz Bitcoin ETF”.

W świecie funduszy hedgingowych, waluty krypto mają obiecującą przyszłość. Jednakże rynek pozostaje wyjątkowo mały. Niezależnie od tego, że entuzjazm inwestorów instytucjonalnych jest pozytywnym sygnałem świat krypto walutowy powoli, ale z uporem staje się podstawą świata finansów.

Patrząc dalej

To tylko niektóre z frontów, gdzie adopcja nabiera rozpędu, ale przestrzeń blockchain porusza się szybko. Lata 2020 prawdopodobnie okażą się najważniejszą dekadą dla zastosowań zdecentralizowanych.

Oto, czego możemy się spodziewać:

Zwiększonego wykorzystania aplikacji web3 po rozwiązaniu problemów ze skalowaniem.
Usługi związane z danymi będą w coraz większym stopniu opierać się na technologii blockchain w celu rejestrowania i przekazywania prywatnych informacji.

  • Transport publiczny będzie połączony ze zdecentralizowanymi platformami w celu współdzielenia lokalizacji. Sony już teraz eksperymentuje z tą technologią za pośrednictwem swojej wspólnej bazy danych Blockchain (BCDB) z kwietnia 2020 roku.
  • Globalne łańcuchy dostaw przekonają się, że uwierzytelnianie ich produktów i śledzenie ich pochodzenia jest bardziej opłacalne dzięki technologii Blockchain.
  • Tworzenie nowych przestrzeni miejskich i “inteligentnych miast”, napędzanych przez zdecentralizowane sieci, jak na przykład wysiłki Dubaju, aby stać się pierwszym na świecie “miastem z blokchian”.
  • Rozwijające się przypadki wykorzystania sieci zdecentralizowanych są dziś tak rozległe jak Internet. Wszystko, co opiera się na infrastrukturze internetowej, czy to wymiana danych, finanse, łańcuchy dostaw czy aplikacje, nieuchronnie odczuje siłę przyciągania technologii łańcuchów blokowych.

Tutaj leży tak duży potencjał, więc nasze myślenie o “adopcji” może być zbyt krótkowzroczne. Prawda jest taka, że wszystko może ulec drastycznym zmianom, jeśli udowodni się, że technologia blockchain jest w stanie się przeskalować i zasilić następną rewolucję przemysłową. Lata 2020 będą dekadą dla tych sejsmicznych zmian, a rok 2020 okazał się już znaczącą obietnicą tego, co może nadejść.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

The opinion of BeInCrypto staff in a single voice.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now