Zobacz więcej

Najlepsze mosty interoperacyjności z Ethereum (ETH)

7 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Mosty umożliwiają migrację aktywów pomiędzy blockchainami.
  • Ich popularność wzrosła od czasu słynnego "lata DeFi" w 2020 roku
  • Rozwój mostów był napędzany coraz większymi możliwościami DeFi oraz opłatami transakcyjnymi.
  • promo

Mosty umożliwiają migrację aktywów pomiędzy blockchainami. W dzisiejszym artykule przedstawimy najlepsze tego typu narzędzia pozwalające na interoperacyjność między Ethereum a innymi łańcuchami.

Czym są między łańcuchowe mosty?

Od czasu słynnego “lata DeFi” w 2020 roku, popularność mostów między łańcuchowych na Ethereum gwałtownie wzrosła. Popularność ta napędzana była rosnącą liczbą możliwości DeFi w różnych sieciach warstwy 1 oraz rosnącymi kosztami korzystania z głównej sieci Ethereum. To właśnie to spowodowało gwałtowny wzrost wykorzystania mostów do przenoszenia aktywów z jednej sieci do drugiej.

Mosty cross-chain pozwalają użytkownikom Ethereum migrować tokeny ERC-20 do innych sieci. Są to aplikacje, które umożliwiają przesyłanie tokenów i dowolnych danych między sieciami blockchain. Poprzez wdrażanie tego typu połączeń, różne konkurencyjne sieci próbują przechwycić kawałek tortu z rynku DeFi i NFT.

Mosty Ethereum oferują sposób na wysyłanie aktywów do sieci kompatybilnych z EVM, takich jak Binance Smart Chain, Avalanche i Fantom. Obsługują także blockchainy niekompatybilne z EVM, m.in,. Solana i Terra. Interoperacyjnością z Ethereum mogą pochwalić się również rozwiązania warstwy 2 i sidechainy Ethereum, takie jak Arbitrum czy Optimism.

Jak działają między łańcuchowe mosty?

Aby przenieść tokeny z Ethereum do innych sieci, użytkownicy wpłacają aktywa do kontraktu mostowego wdrożonego na głównej sieci Ethereum. Ta sama ilość aktywów jest następnie wybijana w innej sieci. Gdy aktywa są przenoszone z powrotem do mainnetu, tokeny te są spalane.

W teorii wszystkie sieci warstwy 1 i warstwy 2 mogłyby mieć mechanizm wysyłania i odbierania aktywów z Ethereum do innych sieci. Wysyłanie środków do sieci kompatybilnej z EVM jest jednak prostszym procesem. Użytkownicy mogą bowiem łączyć się za pośrednictwem portfela opartego na Ethereum, takiego jak MetaMask.

Podczas migracji aktywów natywnych Ethereum do łańcucha niekompatybilnego z EVM, takiego jak Solana, most łączący dwie sieci wykorzystuje dwa różne adresy portfeli i standardy tokenów. Oznacza to, że użytkownicy muszą podłączyć zarówno portfel kompatybilny z Ethereum, jak i Solana. Może to być np. MetaMask i Phantom.

W miarę ostatniego wzrostu sektorów DeFi i NFT, mosty zaczęły odgrywać kluczową rolę w ekosystemie kryptowalut. Rozwiązania takie jak Hop Protocol i Celer Network okazały się popularne dzięki wdrażaniu smart kontraktów Ethereum. Pozwalają one użytkownikom na transfer aktywów z mainnetu do wielu warstw 1 i 2.

Binance Bridge

Binance doda tokeny syntetyczne dla akcji MicroStrategy, Microsoft i Apple

Binance Bridge to popularny interfejs pozwalający przenosić tokeny z Ethereum do Binance Smart Chain. BSC jest blockchainem kompatybilnym z EVM, opracowanym przez największą na świecie giełdę kryptowalutBinance. Za pośrednictwem mostu, tokeny ERC-20 są pakowane w aktywa BEP-20. Można je wykorzystać w aplikacjach Binance Smart Chain, takich jak PancakeSwap, Venus Protocol, MDEX czy Alpaca Finance. Użytkownicy Ethereum mogą uzyskać dostęp do mostu poprzez dodanie Binance Smart Chain do swojego MetaMask lub alternatywnego portfela Web3. Obecnie w Binance Bridge jest zablokowane ponad 5,78 miliarda dolarów.

Avalanche Bridge

avax avalanche
avax avalanche co to

Avalanche jest jednym z czołowych “zabójców” Ethereum. Szczyci się wysoką przepustowością i oferuje kompatybilność EVM z obsługą Aave, Curve i Sushi. Oprócz tego posiada też mnóstwo natywnych dAppów.

Najlepszym sposobem na transfer tokenów ERC-20 z Ethereum do Avalanche jest Avalanche Bridge. Podobnie jak w przypadku Binance Bridge, dostęp do Avalanche Bridge można uzyskać za pośrednictwem MetaMask. Po przeniesieniu aktywów, do tokenów dołączany jest symbol “.e.” Na przykład, token USDC w sieci Avalanche jest nazywany USDC.e.

Wszystkie transfery przez most muszą być zatwierdzone przez trzech z czterech zaufanych partnerów Fundacji Avalanche, znanych również jako strażnicy. Obecnie w kontrakcie mostowym jest zablokowane około 4,8 miliarda dolarów. Most Avalanche nie obsługuje tokenów ERC-721, więc nie jest możliwe przeniesienie do sieci niewymiennych tokenów (NFT).

Mosty Solana: Wormhole, Sollet i Allbridge

Solana co to
czym jest solana token

Solana jest prawdopodobnie najsilniejszą konkurencją dla Ethereum w dzisiejszych czasach. Solana jest szybsza i tańsza niż Avalanche. Jej czasy bloków oscylują wokół pół sekundy. Ci, którzy chcą wysłać tokeny ERC-20 do Solany, mogą skorzystać z dwóch podstawowych mostów: Sollet i Wormhole.

Tokeny wysyłane z Ethereum do Solany są pakowane i wybijane zgodnie ze standardem tokenów SPL za pośrednictwem Wormhole i Sollet. Pozwala to na ich wykorzystanie w ramach dAppów budowanych na blockchainie Solana. W Wormhole zablokowanych jest około 265 milionów dolarów, a w Sollet 217 milionów dolarów.

Warto zauważyć, że tokeny, które są połączone z Solaną za pomocą Sollet lub Wormhole nie będą ze sobą kompatybilne. Tokeny z Sollet różnią się od wersji tych samych tokenów ERC-20 na Wormholem.

Wormhole jest bardziej popularnym rozwiązaniem z tych dwóch mostów. W przeciwieństwie do Sollet, pozwala również użytkownikom na transfer tokenów NFT, niezależnie od tego, czy zostały one wybite jako token ERC-721 na Ethereum, czy token SPL na Solanie. Podczas gdy te dwa mosty pobierają mniej niż cent za pojedynczą transakcję cross-chain, opłaty za gaz Ethereum są znacznie wyższe.

Oprócz Sollet i Wormhole, uruchomiono rozwiązanie mostu wielołańcuchowego o nazwie Allbridge. Allbridge umożliwia transfer tokenów do Solany z Ethereum i innych blockchainów, takich jak np. Binance Smart Chain, czy Avalanche. Wykorzystuje przy tym pule płynności zawierające ponad 1,5 miliarda dolarów zablokowanej wartości.

Most AnySwap od Fantom

fantom farming tokenów
yield farming FTM

Fantom to kolejny topowy pretendent w wyścigu o warstwę 1. Podobnie jak Avalanche, obsługuje on sieć kompatybilną z EVM o nazwie Opera, która jest szybsza i tańsza niż mainnet Ethereum.

Fantom jest być może jedynym łańcuchem, który nie używa samodzielnej usługi bezpośredniego mostu 1:1 z Ethereum. Zamiast tego, do wykonywania transferów między łańcuchami w wielu sieciach EVM, w większości posługuje się rozwiązaniem wielołańcuchowym o nazwie AnySwap. Most AnySwap jest obecnie najlepszym rozwiązaniem do przesyłania tokenów z Ethereum do Fantom i odwrotnie.

Jako rozwiązanie płynnościowe dla wielu łańcuchów, AnySwap wykorzystuje pule składające się z określonych tokenów rozmieszczonych w wielu łańcuchach. System ten pozwala na wysyłanie tokenów do Fantom z Ethereum, Avalanche, Polygon i Binance Smart Chain. Most AnySwap Ethereum-Fantom posiada obecnie około 2,1 miliarda dolarów zablokowanej wartości.

W chwili obecnej istnieją trzy inne platformy do wymiany tokenów na Fantom z Ethereum i innych łańcuchów: multichain.xyz, SpiritSwap i SpookySwap. Rozwiązania te wykorzystują AnySwap jako swój backend. Swoją popularność zyskały jednak dzięki oferowaniu przyjaznych dla użytkownika interfejsów.

Mosty Polygon

Transakcje na Polygon spadły o połowę po podwyżce opłat za gaz

Na rynku istnieje też wiele rozwiązań umożliwiających przenoszenie tokenów ERC-20 do i z sidechainów Ethereum, takich jak Polygon.

Polygon jest największą siecią sidechain, która działa równolegle do Ethereum. W ciągu ostatniego roku odnotowała paraboliczny wzrost, do czego przyczyniło się kilka rodzimych dla Ethereum projektów DeFi, które rozszerzyły swoją działalność na tę sieć. Obecnie posiada on ponad 9 miliardów dolarów w całkowitej zablokowanej wartości.

Głównym mostem dla Ethereum jest Polygon POS Bridge. Użytkownicy mogą wpłacać ETH lub dowolny inny token ERC-20 do Polygon, a następnie wysyłać je z powrotem do mainnetu Ethereum. Depozyty trwają zazwyczaj kilka minut, podczas gdy wypłaty z powrotem do mainnetu zajmują około godziny.

Polygon obsługuje też inny most z Ethereum o nazwie Plasma, który jest używany głównie do wypłacania ETH do mainnetu. Jego wadą jest jednak to, że wszystkie wypłaty ETH są blokowane na okres do siedmiu dni.

Poza własnymi mostami Polygon, istnieją także usługi zewnętrzne. Jedną z nich jest chociażby Hop Network. Pozwala on na pomostowanie ETH i innych aktywów do Polygon. Do transferu tokenów wykorzystuje pule płynności. Swoją popularność zawdzięcza szybkim czasom przetwarzania transakcji. Zwykle wpłata i wypłata w tym moście nie zajmuje więcej niż 10 minut.

Shuttle Bridge od Terra

Terra jest rosnącym hubem DeFi zbudowanym przy użyciu Cosmos SDK. Popularne dAppy zbudowane w tej sieci to m.in. Mirror Finance i Anchor Protocol. Terra obsługuje dwukierunkowy most z Ethereum o nazwie Shuttle.

Most ten został zaprojektowany w celu przenoszenia aktywów opartych na Terra do Ethereum za pośrednictwem wrappingu, ale nie na odwrót. Z tego powodu, tam i z powrotem pomiędzy tymi dwoma łańcuchami mogą być przenoszone tylko aktywa z białej listy. Aby przenieść środki z Ethereum, użytkownicy muszą najpierw przekonwertować ETH na oparte na Terra tokeny ERC-20.

Ponieważ Shuttle nie obsługuje ETH, nie ma sposobu, aby użytkownicy mogli przenieść aktywa bezpośrednio na Terra. Użytkownicy mogą jednak postawić ETH w Lido Finance i uzyskać staked ETH (stETH), które można przenieść na Terrę za pośrednictwem interfejsu Lido w protokole Anchor. stETH jest opakowany w bETH, który można wykorzystać do zdobywania nagród na Anchor.

Warstwa 2: Mosty Rollup

Optimistic rollups są protokołami off-chain zarządzanymi przez kontrakt on-chain Ethereum. Pozwalają one na tańsze i szybsze transakcje niż w głównej sieci Ethereum. Rollupy obliczają off-chain, ale publikują dowody on-chain, więc jeśli wystąpi problem, dane mogą być cofnięte do mainnetu.

Dwa wiodące optimistic rollupy to Optimism i Arbitrum, których łączna zablokowana
wartość wynosi ponad 2,5 miliarda USD. Te rozwiązania warstwy 2 zyskały na popularności, ponieważ start tych sieciach ogłosiły projekty DeFi takie jak Uniswap i Sushi.

Aby uzyskać dostęp do warstwy 2, użytkownicy muszą wpłacić środki do mostu wdrożonego na Ethereum mainnet, który kredytuje te same środki na rollup pod tym samym adresem. Podczas gdy wpłaty do rollupów warstwy 2 są finalizowane w ciągu 15 do 20 minut, wypłaty mogą trwać nawet 7 dni.

Dzięki Arbitrum Bridge tysiące użytkowników przeniosło już środki z głównej sieci Ethereum na Arbitrum. Przenoszenie tokenów do Optimism wymaga użycia mostu o nazwie Optimism Gateway. Żądania wpłat i wypłat do tych rollupów warstwy 2 mogą być dokonywane za pośrednictwem portfela MetaMask.

Jako alternatywa dla oficjalnych platform, istnieją także rozwiązania płynnościowe multi-chain, takie jak Hop Network i Celer. One również mogą być wykorzystywane do dokonywania wpłat i wypłat na Arbitrum i Optimism. Dodatkowo, czasy wypłat są znacznie krótsze. Oba rozwiązania mogą również umożliwić pomostowanie tokenów ERC-20 pomiędzy dwoma sieciami warstwy 2 bez konieczności przechodzenia do mainnetu.

Inne mosty w fazie rozwoju

Inne sieci nie będące sieciami EVM, takie jak Polkadot i Cosmos, budują mosty, ale większość z nich jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Cosmos będzie oferował usługi mostowe za pomocą Gravity Bridge. Kolejny most jest opracowywany przez Evmos. Podobnie, ChainBridge planuje połączyć Ethereum z parachainem Moonbeam od Polkadot.

Istnieje też wiele innych tego typu rozwiązań działających lub będących w fazie rozwoju. Kolejne sieci warstwy 1 i warstwy 2 mają nadzieję na przechwycenie części udziału Ethereum w rynku. Widzą bowiem jak rozwijają się ich ekosystemy. Wygląda więc na to, że mosty sprawią, iż kompozytowa interoperacyjność stanie się w najbliższych latach rzeczywistością.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane