Liczba bitomatów, w środę, siedem lat po zainstalowaniu pierwszego automatu w Vancouver w Kanadzie osiągnęła 10 000.

Według norweskiej firmy świadczącej usługi finansowe AksjeBloggen, łączna liczba bitomatów w ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła. W zeszłym roku na świecie było zaledwie 5336 takich maszyn, co oznacza wzrost o 87%.

Patrząc na rozwój branży kryptowalut, bitomaty odnotowały w pierwszych latach stały, jednak mało znaczący wzrost, który gwałtownie przyspieszył dopiero w ciągu kilku ostatnich lat.

Jak wynika z posta na blogu CoinATMRadar, w ciągu pierwszych 3,5 roku od powstania bitomatów, na całym świecie zainstalowanych zostało ich tylko 1000. W ciągu następnych 3,5 roku zainstalowane zostało 9000 maszyn.

źródło: CoinATMRadar

Bitomaty okazują się być jednym z najszybszych i najbardziej przyjaznych dla użytkownika sposobów transferu fiatów do BTC lub innych krypto. Niekwestionowanym liderem, zarówno pod względem nowych urządzeń, jak i tych istniejących są Stany Zjednoczone.

Wg. danych AksjeBloggena, we wrześniu, łączna liczba bitomatów w USA wynosiła 7 567 . Oznacza to  wzrost o 127% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na drugim miejscu znalazła się Kanada z 869 bankomatami BTC. Ameryka Północna obejmuje 55% wszystkich bitomatów, Europa – 28%, a Azja – jedną trzecią, czyli około 8%.

Ogólnie rzecz biorąc, bitomat pozwala użytkownikom na zakup i sprzedaż głównych kryptowalut. Najczęściej obsługiwane monety to to Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Dash i Litecoin.

Jednak ogłoszenie CoinATMRadar zawiera kilka zastrzeżeń. Na przykład, w ostatnim roku, w niektórych miejscach wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy, które “prawie wyeliminowały opcję kupna lub sprzedaży poza KYC”.

Na początku roku kanadyjscy operatorzy bitomatów zostali upoważnieni do zgłaszania wszystkich transakcji o wartości co najmniej 10 000 CAD. W Niemczech również doszło do pewnych zmian regulacyjnych, w wyniku czego  polska firma KKT UG straciła 17 nielicencjonowanych bitomatów. Maszyny zostały skonfiskowane przez władze.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działają bankomaty Bitcoin, przeczytaj obszerny przewodnik BeInCrypto.