Mężczyzna z Nowej Zelandii został oskarżony o pranie pieniędzy, które rzekomo wiąże się z podejrzanymi transakcjami kryptograficznymi i zakupami luksusowych samochodów.

Według doniesień New Zealand Herald, 40-letni oskarżony pojawił się w sądzie w czwartek i stoi przed około 30 zarzutami karnymi, w tym praniem brudnych pieniędzy, które mówią, że otrzymał tysiące dolarów na zakup kryptowalut.

W raporcie nie wyjaśniono, w jaki sposób kryptowaluta pomogła w procedurze prania pieniędzy, ale odnotowano, że sędzia społeczności tymczasowo zezwolił na usunięcie nazwiska mężczyzny w Auckland.

Inne zarzuty sugerują, że pozwany wyprał pieniądze, kupując wysokiej klasy samochody, w tym Lamborghini warte 279 687 USD i Mercedes G63, którego wartość szacuje się na 191 919 USD. Z opłat wynika również, że wysokiej klasy nieruchomość w Auckland została wykorzystana do prania około 1,1 miliona USD.

Źródło: NZ Herald

Mężczyzna jest również oskarżony o „wyłudzenie” w odniesieniu do linii kredytowej w wysokości nieco ponad miliona dolarów z banku. Policja w Nowej Zelandii aresztowała pięć innych osób w związku ze sprawą i zajęła miliony aktywów.

Chociaż sprawa nie jest dowodem na obalony mem „krypto jest dla przestępców”, tego typu wiadomości nie są odosobnione.

Zaledwie kilka tygodni temu Rosen Iossifov, właściciel giełdy kryptowalut RGcoins, został skazany za dwa zarzuty spisku mającego na celu ściąganie haraczy i pranie brudnych pieniędzy. W sierpniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył dwóch sprzedawców opioidów w darknecie za pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem międzynarodowych przelewów bankowych i Bitcoinów.