MetaMask, popularne rozszerzenie przeglądarki, które łączy użykowników z systemami płatności poprzez portfel oparty na Ethereum, będzie dostępne jeszcze w tym tygodniu (31 sierpnia – 6 września) jako aplikacja mobilna w sklepach Google Play i Apple App Store.

Uruchomienie aplikacji sieciowej miało miejsce w 2016 r. Założeniem MetaMask jest pełna kontrola danych użytkownika przy procesie płatności. W dniu dzisiejszym wykorzystuje się ją głównie na portalach akceptujących płatności w ETH, czy DEXach – zdecentralizowanych giełdach, na których jedyna weryfikacja to właśnie portfel MetaMask.

W najbliższej przyszłości będziemy mogli powiedzieć o kolejnej cegiełce, jaką dokłada założyciel, dzięki wypuszczeniu aplikacji mobilnych, a co za tym idzie większej swobodzie użytkowania. Możemy śmiało mówić o Web 3.0, w którym właśnie ta aplikacja ma szansę być jednym z fundamentów całego ekosystemu.

„Naturalny krok ewolucyjny”

Nowa aplikacja może zmienić istniejące systemy płatności oraz procesy płatnicze. Pierwszą i najważniejszą cechą jest brak konieczności udostępniania naszych danych osobowych takich jak imię, nazwisko czy adres domowy. Wystarczy, że wybierzemy nasz produkt, płatność w ETH i zatwierdzamy całą transakcję na aplikacji. Jednym kliknięciem podpisujemy transakcję szyfrowaną na blockchainie Ethereum.

Tym sposobem użytkownik ma możliwość stworzenia wielu adresów portfela i zniwelowania ryzyka przekazywania poufnych informacji o wysokości transakcji, częstotliwości zakupów czy nawet utrudnienia rozpoznania tożsamości, które zostają zapisywane przy procesie rejestracji transakcji.

W rozmowie z Bloombergiem, główny programista MetaMask, Dan Finlay, powiedział:

To naturalny i krytyczny krok na drodze do udostępnienia tych narzędzi ludziom na całym świecie.

DeFi i reszta ekosystemu Web 3.0 mogą dostać mocny zastrzyk adrenaliny, ponieważ korzystanie z Internetu nie jest już ograniczone do komputerów stacjonarnych jak dawniej. MetaMask, w tym momencie posiada ponad 400 000 użytkowników korzystających z rozszerzenia do przeglądarki, a ponadto obecnie testuje wersję beta aplikacji mobilnej wraz z około 100 000 użytkownikami.

Co oznacza aplikacja MetaMask dla sieci Web 3.0?

Według Jacoba Cantele, szefa produktu MetaMask, aplikacja nie tylko oferuje możliwość łatwego tworzenia wielu tożsamości dla każdej witryny z osobna, ale także łączy się z bezproblemową interoperacyjnością oferowaną przez programowanie Web 3.0.

Źródło: Medium MetaMask

Obecny paradygmat Web 2.0, który gromadzi dane o zachowaniu użytkowników zarabiając na ich przekazywaniu, jest jest już w pełni wykorzystywany przy mikropłatnościach w Web 3.0, gdyż mamy zwiększoną kontrolę nad naszymi danymi, które udostępniamy.

Użytkownicy mogą nie tylko wybrać dane, których nie chcą udostępniać, ale mogą również udostępniać dane, które zostały wcześniej zablokowane, co szczególnie dobrze sprawdza się w gamingu. Cantele wyjaśniła Bloombergowi:

Tworzy to poziom interoperacyjności, który nigdy nie był możliwy w przypadku Web 2.