Ofiary zhakowanej nowozelandzkiej giełdy kryptowalut Cryptopia mogą wkrótce odzyskać skradzione fundusze, a likwidatorzy planują rozpocząć proces rejestracji roszczeń przed końcem roku.

Cryptopia była jedną z giełd kryptowalut, które doświadczyły naruszenia bezpieczeństwa w 2019 roku. W sumie 12 głównych platform spotkał podobny los. Skradziono ponad 290 milionów dolarów, a hakerzy przejęli pół miliona danych klientów.

Portal rejestracji roszczeń Cryptopia zostanie uruchomiony w grudniu

Grant Thornton, firma księgowa obsługująca proces likwidacji, 18 września opublikowała nową aktualizację, w której opisano szczegółowo postępy w tej sprawie. Według publicznego komunikatu likwidator Cryptopii nadal finalizuje proces wstępnych roszczeń.

Po ukończeniu przygotowań Grant Thornton planuje uruchomić portal rejestracji roszczeń. Zdecydowani użytkownicy giełdy będą musieli zweryfikować swoje konta, a także przejść kolejny krok weryfikacji (KYC).

Zgodnie z oświadczeniem firmy, proces rejestracji roszczeń rozpocznie się w grudniu. Likwidator Cryptopii planuje opublikowanie kolejnej aktualizacji zawierającej wszystkie informacje wymagane do repatriacji funduszu.

Odpowiadając na często zadawane pytania przez użytkowników Cryptopii, likwidator ujawnił, że aktywa firmy należące do zlikwidowanej giełdy sfinansują proces restytucji. Opierając się na wcześniejszej decyzji sądu, Grant Thornton ujawnił również, że zwrot środków klientów „będzie odbywał się w kryptowalutach, jeśli to możliwe”.

Jak wcześniej informował BeInCrypto, ofiary włamania do Cryptopii odniosły ważne prawne zwycięstwo w kwietniu. W tym czasie Sąd Najwyższy Nowej Zelandii orzekł na korzyść poszkodowanych użytkowników, przyznając im pierwszeństwo przed wierzycielami nieistniejącej giełdy.

Cryptopia była pierwszym zgłoszonym włamaniem do giełdy kryptowalut w 2019 r. do którego doszło zaledwie dwa tygodnie po rozpoczęciu roku. Hakerzy podobno ukradli z platformy około 16 milionów dolarów w kryptowalutach. Kilka prób wznowienia działalności w 2019 roku zakończyło się niepowodzeniem.